a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

بهترین وکیل سرقفلی|وکیل متخصص دعاوی سرقفلی

وکیل پایه یک دادگستری | وکیل دادگستری > وکیل ملکی  > وکیل سرقفلی  > بهترین وکیل سرقفلی|وکیل متخصص دعاوی سرقفلی

بهترین وکیل سرقفلی|وکیل متخصص دعاوی سرقفلی

سرقفلی حق مالی است و فقط مختص محل های تجاری است. و از آنجا که این یک حق مالی مانند سایر حقوق مالی است ، قابل معامله ، رهن و حتی وصیت است و طبق قانون این حق برای مستأجر فروشگاه تجاری محفوظ است.

 فرض کنید فردی ملکی متروکه را اجاره می کند و برای مدت ۱۰ سال در آن با حسن شهرت و اخلاق حسنه به تجارت و کاسبی می‌پردازد بدیهی است به واسطه شهرت و اعتبار شغلی این فرد اجاره بها و طالب ملک مذکور پس از ۱۰ سال افزایش چشمگیری خواهد داشت.  در صورتی که ملک همان ملک ده سال پیش است و تنها چیزی که در مورد این مدل فرق کرده است و اعتبار آن بوده که آن هم مستقیماً به واسطه تجارت حلال مستاجر ملک به وجود آمده است.  قانونگذار در این حالت برای حمایت از مستاجر خوشنام حقی را برای او به نام حق سرقفلی در نظر گرفته است که مطالبه آن نیز از طریق طرح دعوی سرقفلی در دادگاه قابل پیگیری می باشد.  پس همان طور که ملاحظه می کنید سرقفلی به واسطه تغییر و زیادت در عین به وجود نمی آید، مثلا اگر فردی ملک را رنگ کند این در بحث دعوی سرقفلی جایی ندارد و سرقفلی تنها مربوط به زیادت و افزایش در ماهیت و ذات ملک است نه در عین ملک.

در هر صورت می‌توان گفت از نظر حقوقی، سرقفلی وجهی است که مالک در ابتدای اجاره و جدا از مال الاجاره از مستاجر می‌گیرد تا محل خالی را به او اجاره دهد.

وکیل سرقفلی

وکیل سرقفلی|وکیل متخصص دعاوی سرقفلی

با توجه به پیچیدگی مراحل دادرسی در کلیه دعاوی حضور وکیل تاثیری مثبت در تصمیم و روند پرونده ها دارد. در رابطه با دعاوی سرقفلی و حق کسب و پیشه حضور وکیل سرقفلی با توجه به موارد زیر لازم و توصیه میشود بدون مشاوره با وکیل اقدام نشود.

 • بحث سرقفلی نیاز به مطالعه قوانین متعدد دارد.
 • دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه با توجه به اینکه در عرف سرقفلی و حق کسب و پیشه تفکیک نشده و در قوانین این تفکیک وجود دارد بهتر است متخصص این امر (وکیل) در دعاوی حضضور داشته باشد .
 • با توجه به دعاوی مربوط به اجاره ، حق کسب و پیشه ، قوانین متعددی از جمله قوانین روابط مدنی و روابط روابط موجر و مستأجر در سالهای ۱۹۵۶ ، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۶ و برخی قوانین و مقررات پراکنده وجود دارد لذا بهره مندی از یک وکیل متخصص دعاوی سرقفلی ضروری است.
 • از آنجا که طرح دعوی با دادخواست آغاز می شود ، درخواست در دادخواست تعیین می شود و دادگاه طبق درخواست رسیدگی را آغاز می کند و پس از سپری شدن مهلت قانونی نمی توان درخواست را تغییر داد. توصیه می شود مسائل مربوط به شهرت یک دعوی حقوقی بسیار مهم و مالی باشد و با تشکیل یک دادخواست اشتباه می توان هزینه های زیادی را هدر داد.

روند اجرایی پرونده های سرقفلی

 1. تنظیم و تقدیم دادخواست.
 2. رفع نقض و تعیین شعبه.
 3. تعیین وقت رسیدگی و ابلاغ وقت به اصحاب دعوا.
 4. حضور در جلسه رسیدگی و طرح و دفاع از پرونده.
 5. ارجاع امر به کارشناسی و ابلاغ و اعتراض به نظریه کارشناسی.
 6. بررسی اسناد و مدارک و کارشناسی و صدور رأی بدوی توسط دادگاه بدوی.
 7. اعتراض به رای (تجدیدنظرخواهی) یا پاسخ به لایحه تجدیدنظر خواهی.
 8. تعیین دادگاه تجدیدنظر برای رسیدگی دوباره.
 9. رسیدگی دادکاه تجدیدنظر و صدور رای قطعی.
 10. ابلاغ دادنامه تجدیدنظرخواهی به اصحاب دعوا.
 11. تقاضای تشکیل پرونده اجرایی از دادگاه بدوی.
 12. اجرای رای از طریق اجرای احکام دادگاه.
آیا قانونگذار تدبیری برای جلوگیری از ضایع شدن حق مستاجر  در چنین مواردی اندیشیده است؟

 

برای جلوگیری از چنین وضعیتی ، قانونگذار نهادی به نام سرقفلی را ایجاد نموده است. در این موسسه، حق تجارت (سرقفلی) مستأجر ملك تجاری كه چنین مشاغلی را

در نظر گرفته است تا هیچگونه حق و ناحق و سوء استفاده ای صورت نگیرد.

این قانون به مستأجر اجازه می دهد ثمره فعالیت خود را از مالک یا شخصی که قصد اجاره ساختمان بعد از خود را دارد دریافت کند. همچنین کلیه اختیارات برای اخراج مستأجر را از موجر سلب می کند.

تعریفی که ارائه شد به زبان ساده بود و باید دید تعریف این حق توسط قانون چیست.

تعریف حق تجارت و تجارت (سرقفلی) در قوانین موجر و مستأجر مصوب ۱۹۷۸ و ۱۹۹۷ با یکدیگر متفاوت است.

لازم به ذکر است که در قانون سال ۱۹۵۶ به هیچ وجه سرقفلی تعریف نشده است به جای سرقفلی ، اصطلاح حق کار ، حرفه یا تجارت در این قانون به کار رفته است.

اما همان مفهوم حق داشتن مالکیت ، حرفه یا تجارت در قانون روابط موجر و مستأجر ۱۹۷۶ به عنوان سرقفلی بیان شده است.

هنگام بروز اختلاف در دعاوی حق کسب و پیشه ( سرقفلی )به کجا باید رجوع کرد؟

سرقفلی حقی است که بین منقول بودن یا غیر منقول بودن آن تفاوت وجود داشته است ، اما غیر منقول بودنش اولویت است. مرجع صالح رسیدگی به ادعاهای سرقفلی دادگاه یا شورای حل اختلاف در محل املاک است.

موارد بی شماری در این موضوع وجود دارد که هر یک از آنها نیاز به بحث و بررسی خاص خود دارد. بنابراین ما مهمترین مسائل مربوط به سرقفلی را جداگانه بررسی نموده ایم.

وکلای موسسه حقوقی عدالت گستر فتح آماده پاسخگویی به سوالات حقوقی شما در مورد اجاره، حق کسب و پیشه و تجارت (سرقفلی) هستند. با ما تماس بگیرید ۰۹۱۲۶۵۹۵۶۹۹

وکیل سرقفلی

g6g.ir                           b2n.ir

مطلب مرتبط : وکیل ملکی خوب در تهران

بهترین وکیل سرقفلی|وکیل متخصص دعاوی سرقفلی ۳٫۵۰/۵ (۷۰٫۰۰%) ۲ votes

بدون ديگاه

ارسال نظر

تماس با وکیل