a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی در دعاوی خانواده به خصوص دعاوی طلاق که امروزه شاهد افزایش آمار اینگونه دعاوی هستیم ، داشتن وکیل خانواده خوب و متبحّر در حصول نتیجه به نفع موکل قطعاً موثر است .

در حال حاضر طلاق توافقی از دعاوی مبتلا به بوده و بیش ترین سوالاتی که کاربران محترم مطرح می نمایند نیز در خصوص این موضوع می باشد که به آنها پاسخ خواهیم داد.

وکیل طلاق توافقی در تهران

وکیل طلاق توافقی در تهران چگونه روند طلاق توافقی را سرعت می بخشد؟

بنده وکیل طلاق توافقی در تهران هستم که قصد دارم در این مقاله بر اساس قوانین سال ۱۴۰۰ و همچنین با تکیه بر تجربه های موفقی که در حل این دعاوی داشتم و دارم؛ شما را به صورت کامل همراه با تشریح ریز جزئیات، با پروسه طلاق توافقی آشنا کنم.

بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران و کرج نیز چیزی بیشتر از مطالبی که در این مقاله بیان کردم، در اختیار شما قرار نخواهد داد.

وکیل برای طلاق توافقی در تهران با توجه به نوع طلاق، پروسه ساده تری را نسبت به شهرهای دیگر طی می کند.

مهم نیست وکیل طلاق توافقی در شرق تهران باشد یا در غرب. آن چیزی که اهمیت دارد این است که او بتواند در سریع ترین زمان ممکن با توجه به شرایط عاطفی زوجین، این پروسه را به اتمام برساند.

در این مقاله بنده به موضوعاتی مثل مدت زمان طلاق توافقی در تهران، هزینه ها، نفقه، مهریه، حضانت فرزند، مراحل کامل مطابق با قوانین جدید سال ۱۴۰۰ و تمام جنبه های مرتبط با طلاق توافقی به صورت کامل پرداخته ام.

وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی شرق تهران

یکی از خدمات گروه و موسسه حقوقی عدالت گستر فتح طلاق توافقی شرق تهران می باشد ، ما وکیل های مجربی در شرق تهران داریم که می توانند برای گرفتن طلاق توافقی به شما کمک کنند و راحت ترین مسیر را برای شما پیشنهاد نمایند.

مراحل طلاق توافقی در شرق تهران

مراحل طلاق توافقی در شرق تهران به شرح زیر می باشد.

 1. ثبت درخواست طلاق در یکی از شعبات دادگاه شرق تهران
 2. مشاوره جهت سازش و صلح که توسط دادگاه بدوی زوجین را تشویق به سازش می کند و آن ها را جهت مشاوره به سازمان بهزیستی شرق تهران ارجاع می دهد.
 3. فرستادن زن به پزشک قانونی واقع در تهرانپارس یا محل دیگری در شرق تهران که دادگاه اعلام می دارد.
 4. بررسی توافقات مالی و غیر مالی بر مهریه ، نفه و حضانت فرزندان
 5. اعلام عدم سازش توسط زوجین به صورت کاملا کتبی
 6. صدور رای دادگاه
 7. ارجاع به دفترخانه تا حداکثر سه ما برای جاری کردن طلاق توافقی ( لازم به ذکر است که در طلاق نیز به دو نفر شاهد معتبر نیاز می باشد. )

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

شاید  سوال بسیاری از موکلین در مبحث مطالبه مهریه این است که مثلا همسرم به جهت فرار از پرداخت مهریه و توقیف نشدن اموال، مال خود که ممکن است خودرو یا ملک باشد به نام دیگری و خاصه یکی از نزدیکان خود کرده است و مالکیت ملک را انتقال داده استو آیا راهکاری وجود دارد؟

یک سوال دقیق تر این است که در بازه زمانی اختلاف و مهم تر بعد از ابلاغیه دادگاه یا اداره ثبت، شوهر اقدام به انتقال مال کرده است، آیا فرار از دین می توان شکایت کرد؟

به این سوال ها از دو منظر حقوقی و کیفری که مفید فایده برای عموم باشد، پاسخ داده می شود:

مستند قانونی جرم معامله به قصد فرار از دین ماده ۲۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۳۹۴ است.

در مورد تحلیل و تفسیر این ماده که در ادامه می آید کمی اختلاف است، اما به زعم اینجانب فقط در صورتی این جرم محقق می شود که از سوی دادگاه در خصوص مهریه رای صادر شده باشد.

بنابراین اگر بعد از اختلاف زوجین یا حتی بعد از اخطاریه دادگاه و یا اقدام مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت انتقالی و لو به نزدیکان صورت گرفته باشد جرم (انتقال) به قصد فرار از دین محقق نشده است.

استدلال هایی همه در این خصوص وجود دارد و آن اینکه عنوان قانون، به قانون محکومیت های مالی است؛ یعنی این قانون ناظر به جایی است که رای صادر باشد، مضافا بر اینکه در آخر ماده ۲۱ از لغت “محکوم به” استفاده کرده است، تفسیر مضیق قوانین کیفری هم چنین اقتضایی دارد.

استدلال دیگر این است که اگرچه قانونگذار از لغت مدیون استفاده کرده است اما اثبات آن مستلزم رسیدگی قضایی و حکم است؛ البته واقعیت این است که این ماده تاب تفاسیر متعدد دارد و متاسفانه دقیق تنظیم نشده است.

در خصوص ابطال معامله به قصد فرار از دین باید به این نکته مهم توجه کرد که فقط انتقالی قابل ابطال است که به صورت صوری بوده باشد.

فرض کنید که شوهر خودروی خود را پس از اختلاف با همسر و مطالبه مهریه از سوی زوجه بلافاصله به شخص ثالث انتقال میدهد و زوجه امکان توقیف خودرو را به دست نمی آورد.

نکته اینجاست که پس از صدور حکم مهریه همانطور که می دانیم نپرداختن مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن جلب دارد وقتی که شوهر دادخواست اعسار می دهد، بایستی به دادگاه گزارش معاملات یک سال گذشته خود را بدهد که از جمله همان انتقال خودرو است.

در دین فرض براین است که شوهر مبلغ خودرو را در اختیار دارد و اعسار وی پذیرفته نخواهد شد.

البته امروزه با ارایه راهکارهایی قانونی  میتوان از فرار از پرداخت مهریه تا حدود زیادی جلوگیری نمود و راه را بر چنین افرادی مسدود نمود؛ لیکن با توجه به پرونده و شرایط طرفین اینگونه راهکارها برای هر مورد متفاوت خواهد بود.

وکیل طلاق توافقی

این روزها با توجه به شرایط اقتصادی و فرهنگی کمتر خانواده ای است که به نوعی درگیر پرونده های قضایی نباشد. بدیهی است که همگان تسلط بر قوانین ماهوی و شکلی ندارند و مقتضای عقل است که دفاع از حقوق به وکیل خانواده مجرب سپرده شود.

بیشتر افراد نیز علاقه مند هستند که پرونده های خود را به بهترین وکیل محول کنند. در خصوص لزوم استفاده از وکیل متبحر بسیار سخن گفته شده است و علی رغم این که هنوز در کشور ما مثل کشورهای توسعه یافته، استفاده از خدمات وکیل پایه یک دادگستری رواج نیافته است اما آنچنان مزایای استفاده از وکیل روشن است که طولانی کردن کلام، توضیحات واضحات خواهد بود.

اما نکته ای ظریف این که همه هنر وکیل در دانستن قوانین ماهوی نیست به کرات به افرادی برخورد کرده ایم که در رشته تحصیلی خودشان تبحر داشته اند ولی به فراخور مشکلشان مثل دعاوی خانوادگی، قانون را مطالعه کرده اند و به اطلاعات کلی دست یافته اند اما غافل از اهمیت دانستن آیین دادرسی و مقررات شکلی –که قواعد چگونه رسیدن به حق است– بوده اند و به همین علت دعاوی آن ها به شکست انجامیده است. اهل فن می دانند که اهمیت راه رسیدن به حق کمتر از دانستن خود حق نیست.

اما ما گروه وکلای عدالت گستر فتح معتقدیم که برای بهترین وکیل خانواده باید بهترین موکل بود. وکیل خوب خانواده نیاز به موکل خوب دارد به این صورت که در تمام مراحل دادرسی می بایستی چیزی را که مرتبط به موضوع پرونده می باشد بدون هیچ گونه ملاحظه ای از وکیل خانواده پنهان نکند و برای موفقیت ضمن داشتن حوصله و صبر آنچه حقیقت تمام و کمال است به وکیل خود بازگو کنید. مشهور است که گفته می شود وکیل محرم اسرار موکل است.

مطمئن باشید که اسرار و اطلاعات شما نزد وکیل حرفه ای محفوظ خواهد ماند. توجه کنید که پنهان کردن واقعیت از وکیل در نهایت به پرونده شما آسیب می رساند چه بسا که وکیل با دانستن تمام جزئیات، نحوه اقامه دعوی یا دفاع را تغییر دهد. مطلب دیگر این که طول زمان دادرسی از اختیار وکیل خارج است و موکل باید بداند که وکیل نیز مشتاق است هر چه سریع تر پرونده به نتیجه مطلوب برسد.

رویه شعبه های مختلف دادگاه ما با هم متفاوت است بعضی سریع و بعضی کند هستند و در مجموع می توان گفت که اتفاقات دادرسی در اکثر مواقع قابل پیش بینی کامل نیست و ممکن است پرونده طولانی شود لذا توصیه می شود در این خصوص صبر و حوصله داشته باشید.
همانطور که می دانید بیشتر آراء دادگستری قابل اعتراض و تجدید نظر خواهی هستند ممکن است به هر دلیل دادگاه بدوی به نفع شما رای مطلوب را صادر نکند. بهترین کار این است که به وکیل خانواده خود تا انتهای پرونده اعتماد کنید آراء بسیاری در دادگاه تجدید نظر یا دیوان عالی کشور نقض شده است.

حال که سخن از وکیل خوب خانواده در تهران استد بهتر است که به دعاوی خانوادگی که در صلاحیت دادگاه های خانواده می باشد پرداخته شود بر طبق ماده ۴ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ رسیدگی به امور زیر در صلاحیت دادگاه خانواده است:

 • نامزدي و خسارات ناشي از برهم ‌ زدن آن
 •  نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح
 •  شروط ضمن عقد نکاح
 •  ازدواج مجدد
 •  جهيزيه
 •  مهريه
 •  نفقه زوجه و اجرت ‌ المثل ايام زوجيت
 •  تمکين و نشوز
 •  طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضاي آن
 •  حضانت و ملاقات طفل
 •  نسب
 •  رشد، حجر و رفع آن
 •  ولايت قهری، قيمومت، امور مربوط به ناظر و امين اموال محجوران و وصايت در امور مربوط به آنان
 •  نفقه اقارب
 •  امور راجع به غايب مفقود ‌ الاثر
 •  سرپرستی کودکان بی سرپرست
 •  اهداي جنين
 •  تغيير جنسيت

وکیل طلاق توافقی

چگونه یک وکیل خوب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

داشتن وکیل خوب و یک مشاور حقوقی باتجربه و ماهر برای طلاق در طول جریان یک پرونده حقوقی به خصوص دعاوی خانواده و طلاق با توجه به اینکه در حصول نتیجه به نفع شما قطعاً تاثیر مثبت خواهد گذاشت، از شدت آلام و اثرات سوء آن خواهد کاست. داشتن وکیل خوب طلاق به کمی توجه و دقت و آگاهی و شناخت و البته کمی هم شانس نیاز دارد.در ادامه تلاش شده تا نکات کلیدی و مهم انتخاب یک وکیل خوب و ماهر برای دعاوی خانواده و طلاق به اطلاع مخاطبان گرامی برسد.در ادامه تلاش شده است به مهم ترین روش های پیدا کردن و شناخت وکیل خوب برای دعاوی خانواده و طلاق اشاره شود.به طور اجمالی علاوه بر پرس و جو از دوستان و کسانی که تجربه مشابه دادرند شاید بتواند گفت جستجو در گوگل و مطالعه یادداشت ها و مطالب و دستنوشته های یک وکیل راه خوب و قابل اطمینانی برای شناخت میزان تبحر ، نکته سنجی و مهارت آن وکیل برای طلاق و دعاوی خانواده باشد.

راه های انتخاب وکیل خوب برای طلاق – بهترین وکیل خانواده

 • پیدا کردن و انتخاب یک وکیل خوب، مجرب و ماهر برای طلاق و دعاوی خانواده به همان اندازه پیدا کردن یک مهدکودک یا مدرسه خوب برای فرزندتان یا یک پزشک خوب برای عزیزانتان، اهمیت دارد مطمئناً شما دنبال هر وکیلی نیستید! وکیلی می‌خواهید که بتوانید به او اعتماد کنید.
 • مطمئناً برای انتخاب و پیدا کردن وکیل مجرب و خوب طلاق و دعاوی خانواده، اول از بقیه پرس ‌و جو می‌کنید، دوستان و نزدیکانی که شرایط مشابه داشته‌اند و از وکیل استفاده کرده‌اند.
 • در این مطلب نکاتی آورده‌ایم که برای پیدا کردن وکیل مجرب و خوب برای طلاق بسیار برایتان مفید خواهد بود.انتخاب وکیل خوب طلاق تصمیم بسیار مهمی است چون وضعیت معیشتی و روانی و مالیتان در خطر است.
 • وکیلی را انتخاب کنید که تخصص وی طلاق و دعاوی خانواده باشد. توجه داشته باشید که از یک بدهکار شکایت ندارید یا نمی‌خواهید برای جرمی از شما دفاع کنند. می‌خواهید طلاق بگیرید و به همین دلیل به کسی نیاز دارید که با همه چم ‌و خم و روند طلاق و دعاوی خانوادگی و دادگاه‌ های خانواده آشنا باشد.
 • ابتدا با چند وکیل متخصص دعاوی خانواده مشاوره کنید. با اینکه وکیلی ممکن است اعتبار خیلی خوبی داشته باشد اما ممکن است از رفتار او خوشتان نیاید. وکیل انتخاب شده توسط شما نباید کسی باشد که با او احساس راحتی نمی‌کنید چون قرار است ساعات زیادی را با هم بگذرانید.
 • خود را برای پاسخگویی به تعداد زیادی از سوالات کلیدی وکیل آماده کنید. باید اطلاعات پایه و اساسی مثل طول مدت ازدواجتان، اسم و سن فرزندانتان، جدول زمانی زندگی‌ زناشویی تان، فعالیت‌ها، تغییرات و شغلی و از این قبیل را در اختیار وکیل دادگستری قرار دهید. برای اینکه وکیل بتواند با احاطه و اشراف شما را در بهترین مسیر حقوقی قرار دهد لازم است اطلاعات زیادی در مورد شما داشته باشد.
 • میزان بودجه‌ و درآمدتان را به اطلاع وکیل برسانید. وکیل باید تصویر درستی از امور مالی و هزینه ‌های زندگی شما داشته باشد. همچنین اسناد و مدارک کلیه دارایی‌ها بدهی ‌های زناشویی خود را نیز تهیه کنید.
 • مطمئناً دوست دارید همه چیز در پروسه طلاق برایتان خوب پیش برود و به همه حق ‌و حقوقتان تمام و کمال دست پیدا کنید و انتخاب یک وکیل خوب و مجرب به شما برای رسیدن به این هدف کمک می‌کند. توجه داشته باشید دستمزد همه وکلا یکسان نیست اگر به دنبال خدمات حقوقی خوب و ویژه هستید طبیعتا مبلغ بیشتری باید هزینه کنید.
 •  صرف داشتن وکیل فارق از تجربه و تخصص، راهگشا نیست. اگر توانایی گرفتن وکیل را ندارید تحت نظر یک وکیل طلاق و دعاوی خانواده خوب و با تجربه و متخصص و با اخذ مشاوره به صورت مستمر، خودتان پروندتان را پیگیری کنید بجای اینکه به دلیل عدم توانایی مالی دنبال وکیل ارزان بروید !!! پس مشاوره با یک وکیل خوب و با تجربه و انجام کار توسط خودتان(در صورت عدم توانایی مالی) بهتر از داشتن یک وکیل ارزان و کم تجربه است.
 • درد و دلتان را برای یک غریبه ابراز کرده‌اید (اگر فرض کنیم که وکیل را از قبل نمی‌شناخته‌اید)! آیا وکیل مورد نظر واقعاً به حرف هایتان گوش می داد؟ یادداشت ‌برداری می‌کرد؟ به سوالاتتان پاسخ می‌داد؟ مهمتر اینکه آیا بعد از اینکه به او وکالت دادید و او را به عنوان وکیل خود انتخاب کردید و بعد از اینکه دفتر او را ترک کردید، پیگیر مسائلتان بود و در ۲۴ ساعت اول تماس ‌هایتان را پاسخ می‌داد؟ اگر اینطور نبود، باید وکیل دیگری برای خودتان پیدا کنید. شما به کسی نیاز دارید که طرف شما باشد و کمترین کاری که یک وکیل می‌تواند بکند این است که تلفنتان را در یک مدت زمان معقول پاسخ دهد یا در صورت عدم امکان پاسخ به تلفن در آن زمان، در اولین فرصت به شما پیام داده یا تماس بگیرد.
 • اقدام قانونی برای طلاق کاری دلهره‌ آور است اما با داشتن یک وکیل خوب و مجرب و توانا مصائب راه برایتان ساده‌تر و هموارتر خواهد شد.

شرایط طلاق توافقی چیست؟

به طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که زوجين به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند هر توافقی که آنها در خصوص مهريه، نفقه، جهیزيه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود. به عنوان مثال زوجین توافق مي کنند زوجه مهريه را در قبال طلاق ببخشد يا کل آن رادريافت کند و يا با شرايط توافق شده مهريه پرداخت شود و یا حتی قسمتی از مهریه بذل و قسمتی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در راي دادگاه منعکس خواهد شد و قابليت اجرا دارد.

رویه گروه وکلای پارسای چنین است که در بدو امر توافقات زن و شوهر از آنها پرسیده میشود و سپس صورتجلسه شده و به امضا ایشان میرسد و در ادامه به وکالت از زوجین رای دادگاه طبق توافق آنها از دادگاه خانواده اخذ میشود.

طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟

با عنایت به تغییر شرایط طلاق توافقی از آذرماه سال ۹۷ تاکنون در تهران اگر زوجین تمایل داشته باشند که به شخصه مراحل مربوطه را طی کنند در ابتدا هردو یا یکی از آنها می بایست به سامانه نوبت دهی طلاق (سامانه مداخله در طلاق – سامانه تصمیم) مراجعه کنند و با وارد کردن مشخصات سجلی یکی از مراکز غربالگری مشاوره در تهران را انتخاب کنند. مرکز غربالگری پس از ثبت اطلاعات زوجین و دلایل طلاق، آنها را به یکی از مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی استان تهران ارجاع می دهد. جلسات مشاوره در بازه زمانی حداقل ۴۵روزه و در ۱ یا ۵ جلسه خواهد بود. تعداد جلسات بستگی به شرایط زوجین و مرکز مشاوره دارد. پس از اخذ گواهی عدم انصراف طلاق در صورت اصرار آنها به جدایی، دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و به دادگاه خانواده ارسال خواهد شد.

پس از صدور رای دادگاه نیز زن و شوهر در فرصت سه ماهه می توانند به یکی از دفاتر رسمی طلاق برای ثبت طلاق بروند.

آنچه از اهمیت زیادی در طلاق توافقی برخوردار است اولاً توافق زن و شوهر بر انجام طلاق توافقی است و ثانیاً توافق در مورد مهریه، حضانت فرزندان، مقدار نفقه آنها – نحوه و مدت ملاقات است.

نکته: مدت زمان طلاق توافقی کرج تهران توسط وکیل طلاق توافقی در گروه وکلای پارسای حدود ۱۰ تا ۲۰ روز کاری است

نکته: توجه داشته باشید هیچ زن و شوهری بدون رای دادگاه نمی توانند به طور مستقیم به دفتر خانه طلاق مراجعه کنند و هیچ دفتر خانه ای هم نمی تواند طلاق را بدون رای دادگاه ثبت کند.

ممکن است که برای کسی سئوال شود که چطور و چگونه با وجود اجباری شدن مشاوره بدون حضور زوجین رای طلاق توافقی اخذ می کنید؟
جواب این است که به هیچ عنوان کار خلاف قانون و مقررات انجام نمی شود. در حال حاضر شعب خانواده تهران درخواست طلاق یک طرفه که فعلا در تهران نیاز به مشاوره ندارد را تبدیل به طلاق توافقی می کنند و در صورتی که یکی از زوجین بخواهد در مشاوره شرکت نکند درخواست طلاق به صورت یک طرفه از جانب زوج یا زوجه ثبت می شود و بعد از ارجاع به شعبه توافق طرفین به دادگاه رسیدگی کننده اعلام می شود و در نهایت دادگاه رأی را مطابق توافق طرفین یا وکلای آنها صادر می کند. بنابراین اینکه با شرایط ذکر شده طلاق توافقی چقدر زمان میبرد زمان قطعی نمی توان پیش بینی کرد اما با عنایت به تجربه و شعب مختلف دادگاه که رویه یکسانی هم ندارند حدود ۱۰ الی ۲۰ روز کاری است.

پس با این اوصاف چقدر حضور زوجین لازم است؟

فقط یک بار زوجین یا کسی که وکالت در طلاق دارد به ما برای امضاء و ثبت توافق ها مراجعه می کند. اگر سامانه ثنا (ابلاغ الکترونیکی) ثبت نام نکرده باشد لزوماً یک بار برای داشتن سامانه ثنا به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و اگر هم قبلاً در سامانه مذکور ثبت نام شده باشد دیگر نیازی به مراجعه نیست.
در طول مدت و مراحل کار هم فقط در صورت باکره بودن، زوجه به پزشکی قانونی خواهد رفت و در غیر آن آزمایش بارداری الزامی است. در بیشتر دادگاه های خانواده تهران آزمایشگاه وجود دارد که زوجه با راهنمایی ما به آنجا برای دادن تست خون مراجعه می کند به دلیل شیوع کرونا بعضی از شعب دادگاه ارائه جواب آزمایش بارداری را موکول به ثبت طلاق در دفترخانه طلاق می کنند که در این صورت نیازی به حضور زوجه نیز در دادگاه مطلقاً نخواهد بود.

طلاق توافقی در دوران بارداری

از جمله مسائلی که در قانون مطرح شده است و مانعی برای آن وجود ندارد طلاق در دوران بارداری و حاملگی است. در واقع از منظر قانون امکان طلاق زن باردار وجود دارد و تفاوتی هم نمی‌کند که طلاق از چه نوعی باشد. همچنین آزمایش عدم بارداری از جمله مدارکی است که در هنگام طلاق توافقی توسط سر دفتر از زوجه دریافت می‌کنند که در واقع برای تشخیص اینکه زن در هنگام طلاق باردار است یا خیر این گواهی دریافت میگردد که این مورد برای دوشیزه و زنان یائسه صدق نمی کند.
هم چنین طلاق در دوران بارداری از این جهت حائز اهمیت است که نفقه زن و نحوه حضانت فرزندان و عده طلاق و… مشخص می شود و تمام این حقوق نیز به طور کامل در یک متن توافق نامه ای به نام “توافقنامه‌ی طلاق توافقی در دوران بارداری ذکر خواهد شد”
پس باردار بودن زن در هنگام طلاق به دلایلی از جمله نفقه دادن،‌ وضع حمل او و هزینه های زایمان و هم به دلیل نگهداری و سرپرستی فرزند امری بسیار مهم و ضروری است بنابراین در طلاق توافقی اگر زن حامله باشد مرد وظیفه دارد تا پایان دوران بارداری و وضع حمل زن تمامی مخارج یعنی نفقه را برعهده بگیرد. همچنین باید معین کرد که پس از طلاق، سرپرستی و حضانت فرزند بر عهده کدام یک از والدین قرار می گیرد. در واقع کلیه حقوق مالی زن به صورت کامل باید مشخص گردد .

اگر فرزندی که از زن باردار متولد می‎شود بعد از طلاق، پدر نداشته باشد یعنی پدر او فوت کند یا به دلایلی حضور نداشته نباشد، پرداخت نفقه با پدربزرگ پدری است و جد پدری به موجب قانون می‎تواند سرپرستی و حضانت فرزند را عهده دار شود.

انواع طلاق توافقی در دوران بارداری
طلاق در دوران بارداری نیز از جمله مسائلی است که شاید ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده و در قوانین ایران و همین طور فقه نیز مباحثی را به خود اختصاص داده و دارای شرایط ویژه ای است. طبق ماده ۱۱۴۰ قانون مدنی فصل طلاق که مقرر می دارد ” طلاق زن در مدت زنانگی یا در حال نفاس صحیح نیست مگر اینکه زن حامله باشد ” به این نکته واقف می شویم که قانون‌گذار طلاق در دوران بارداری را به رسمیت می شناسد و برای آن شرایط نیز تعیین کرده است.

در اصطلاح حقوقی چندین نوع طلاق وجود دارد:

 • طلاق بائِن
 • طلاق رِجعی

طلاق بائن خود به چند قسم تقسیم می شود ولیکن بارداری در همه آن‌ها شرایط یکسانی دارد و در انواع دیگر طلاق هم چه طلاق از نوع “طلاق بائن” باشد نفقه زن باردار به طور کامل به او تا زمان وضع حمل فرزند پرداخت می شود و چه طلاق از نوع “طلاق رجعی” هم باشد نفقه زن تا پایان مدت عده است و این عده تاپایان وضع حمل خواهد بود.
توجه کنید که در این مدت زن مستحق دریافت نفقه می‌باشد و این نفقه، هم شامل نفقه خود وی و هم جنین است.

آثار طلاق زن حامله
طبق ماده ۳۱ قانون حمایت از خانواده، به جهت آثار و تبعاتی که طلاق در هنگام بارداری زن دارد باعث شده است دفاتر ثبت ازدواج و طلاق تا گواهی مبنی بر باردار بودن یا نبودن، زن ارائه بدهند‌. بنابراین از جمله آثار و نتایجی که بارداری زن میتواند بر زندگی بعد از طلاق داشته باشد، تفاوت در میزان عده، نفقه و حضانت فرزندان است.

عده وفات زن باردار در طلاق توافقی
عده در اصطلاح فقهی به معنای مدت زمانی است که زن بعد از جدایی از همسرش حق ازدواج مجدد را ندارد. حکم عده نگه داشتن برگرفته از آیات قرآن است. دوره زمانی عده طلاق بر اساس قانون مدنی سه ماه و ده روز است که انواع گوناگونی دارد از جمله عده وفات، عده طلاق، عده فسخ ازدواج و عده بذل مدت یا به اتمام رسیدن زمان ازدواج موقت.
مطابق با ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی عده وفات چه در عقد دائم و چه در عقد موقت چهار ماه و ۱۰ روز است و اگر زوجه باردار باشد، در این صورت عده وفات تا زمان وضع حمل زوجه است. همچنین مطابق با شرع مقدس اسلام اگر زن قبل از پایان عده وفات وضع حمل کند واجب است که تا پایان مدت عده یعنی چهار ماه و ده روز صبر نماید.

این مطلب را حتما بخوانید: نفقه زن باردار در عده طلاق، عده وفات و عقد موقت چقدر است؟

عده طلاق زن باردار در طلاق توافقی
مطابق با ماده‌ی ۱۱۴۰ قانون مدنی که یکی از قوانین مهم در رابطه با طلاق توافقی در دوران بارداری است‌ مطرح شده ” در زمان قاعدگی و یا در حالت نفاس طلاق زن جایز نیست مگر اینکه زن یا زوجه باردار بوده و یا طلاق قبل از رابطه زناشویی واقع گردد”
با توجه به این ماده قانونی اگر تکلیف وضع حمل زن مشخص نشود زن به هیچ عنوان حق ندارد ازدواج مجدد داشته باشد بلکه موظف است عده بعد از طلاق را تا زمان وضع حمل نگه دارد. بنابراین عده طلاق زن باردار در ایام بارداری فارغ از اینکه چند ماه باقی مانده باشد تا زمان وضع حمل است. برای مثال اگر زوجه در ماه چهارم بارداری باشد تا پایان وضع حمل او ۵ ماه باقی مانده یعنی فقط ۵ ماه عده نگه میدارد ولی اگر در ماه هفتم بارداری باشد میزان نگه داشتن عده او فقط دو ماه است .
“یعنی زن در دوران باداری می تواند طلاق بگیرد ولی برای ازدواج باید تا پایان وضع حمل صبر کند”

در تکمیل مبحث و مفهوم موضوع طلاق توافقی در دوران حاملگی، ماده‌ی۱۱۵۳ قانون مدنی نیز زمان وضع حمل را برای عده طلاق و فسخ نکاح الزامی می‌داند که در متن این ماده آمده است که “عده طلاق” و فسخ نکاح و بذل مدت و انقضاء آن در مورد زن باردار و حامله تا زمان وضع حمل وی است.

نحوه طلاق توافقی در دوران بارداری
برای پذیرش دادخواست طلاق توافقی توسط دادگاه خانواده، زن و مرد لازم است ابتدا به مراکز مشاوره خانواده که قوه قضاییه معرفی می‎کند مراجعه کنند و در صورتی که پس از حداقل دو جلسه مشاوره، زوجین همچنان برای طلاق اصرار داشته باشند، با گواهی عدم انصراف، به دادگاه خانواده مراجعه میکنند. در نهایت دادگاه پس از ارجاع پرونده به یکی از شعب دادگاه خانواده، گواهی عدم امکان سازش را

برای اجرای صیغه طلاق صادر می‎کند.

مدارک لازم برای ارائه دادخواست طلاق توافقی در بارداری

۱: اصل کارت ملی و شناسنامه مرد و زن

۲: اصل سند ازدواج دائم یا رونوشت آن در صورتی که سند ازدواج مفقود شده باشد.

۳: گواهی ثبت نام در سامانه سراسری ابلاغ الکترونیک قوه قضاییه ( ثنا )

۴: گواهی عدم انصراف از طلاق که توسط مراکز مجاز مشاوره خانواده صادر می‌شود.

۵: توافق‌نامه طلاق توافقی در دوران بارداری که شامل تعیین تکلیف درباره حقوق مالی زن، وضعیت حضانت فرزند و توافق بر نحوه ملاقات فرزند و پرداخت نفقه وی، همچنین تعیین تکلیف درباره جهیزیه، میزان مهریه و نفقه معوقه و سایر حقوق مالی است که باید به دادگاه ارائه گردد.

دادخواست طلاق توافقی زن باردار
دادخواست طلاق توافقی چه از طرف زن باردار باشد و چه از طرف زن غیر باردار تفاوتی نمی‌کند و شرایط دادخواست طلاق توافقی در هر دو مورد یکسان است و طرفین هرگونه توافقی را می توانند در خارج از دادگاه تنظیم نمایند و سپس خود را به دادگاه تقدیم کنند.
اما تنها مساله ای که در باب طلاق توافقی زن باردار مطرح است این است که “نحوه وضع حمل و هزینه های زن باردار و فرزند نیز باید مشخص گردد.”

نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی زن باردار
دادخواست طلاق توافقی چه از طرف زن باردار باشد و چه از طرف زن غیر باردار تفاوتی نمی‌کند و شرایط دادخواست طلاق توافقی در هر دو مورد یکسان است و طرفین هرگونه توافقی را می توانند در خارج از دادگاه تنظیم نمایند و سپس خود را به دادگاه تقدیم کنند.
اما تنها مساله ای که در باب طلاق توافقی زن باردار مطرح است این است که “نحوه وضع حمل و هزینه های زن باردار و فرزند نیز باید مشخص گردد.”

َشرایط طلاق توافقی در دوران بارداری
مشخص شدن وضعیت حضانت و ملاقات فرزند طبق توافق زن و مرد
امکان صلح و سازش در حقوق مالی و به دست آوردن حضانت فرزند برای زن
تمامی حقوق مالی زن مطابق با توافق دو طرف تعیین خواهد شد.
حضانت فرزند به دنیا آمده پس از طلاق توافقی
در قانون حمایت از خانواده و با استناد به این‌ ماده قانونی برای حضانت فرزند یا فرزندان به دنیا آمده بعد از طلاق توافقی زوجین در دوران بارداری، بایستی نکات زیر را در نظر داشته باشند.

۱-‌ حضانت فرزند حاصل از طلاق تا ۷ سالگی بر عهده مادر اما هزینه های وی بر عهده پدر است و در شرایطی هم که مادر سرپرستی فرزند خود را در هنگام طلاق به پدرش واگذار کند حضانت و همینطور نفقه‌ فرزند بر عهده پدر خواهد بود.

۲- در صورتی که فرزند به دنیا آمده از زن باردار، بعد از طلاق پدر نداشته باشد یعنی یا مفقود گشته و یا در قید حیات نباشد، مسئولیت پرداخت نفقه با جد پدری است و جد پدری با اعمال و ولایت قهری عهده دار سرپرستی فرزند می‌باشد.

شرایط طلاق زن باردار:

از جمله شرایط طلاق توافقی در دوران بارداری زوجه در مدت نگه داشتن عده است. پس اگر طلاق از طرف زن مطرح شود دلایلی مانند عدم پرداخت نفقه، عسر و حرج و غیبت شوهر را باید اثبات شود و در این مساله فرقی بین زن حامله و غیرحامله نیست. همچنین ممکن است زن و مرد برای طلاق با یکدیگر توافق کنند و دادخواست طلاق توافقی تقدیم کنند در این صورت تنها مساله ای که وجود دارد مشخص شدن تکلیف هزینه های زن و فرزند است. زیرا شرایط و انواع طلاق زن باردار بر اساس قوانینی که در جمهوری اسلامی وجود دارد تعیین شده است و بر اساس شرایط گوناگون انواع طلاق وجود دارد که بر اساس نظر قانون گذار یکی از آن ها اعمال می شود.

در رابطه با طلاق زن باردار، تنها ۳ نوع از طلاق قابل اعمال است.

 • طلاق توافقی
 • طلاق خلع و مبارات
 • طلاق عسر و حرج

“طلاق توافقی” در صورتی برقرار است که هر دو طرف یعنی زوج و زوجه با یکدیگر در تمامی موارد توافق کرده و درخواست خود را به دادگاه اعلام نمایند تا حکم طلاق برای آن ها صادر شود. در این شرایط همه چیز به عهده خود طرفین است و چیزی از سوی دادگاه به عنوان حق و حقوق برای زوجه تعیین نمی گردد. توافق برای نوع زایمان، حضانت کودک بعد از زایمان از جمله مواردی است که توسط طرفین انجام می شود.

“طلاق خلع و مبارات” نیز به نوعی طلاق توافقی گفته می شود با این تفاوت که زوجه به زوج مبلغی پرداخت می کند تا رضایت او را برای برقراری حکم طلاق بگیرد.

“طلاق بر اساس عسر و حرج” در صورتی اجرا می گردد که زن بتواند ثابت کند در شرایط عسر و حرج قرار گرفته است. به عبارت دیگر ثابت نماید که مرد شرایط ضمن عقد را رعایت نکرده و زن در شرایط سختی برای ادامه زندگی به سر می برد و ادامه این شرایط برای مادر و نوزاد خطر دارد. در این نوع طلاق شرایط حضانت فرزند و سایر موارد توسط قانون گذار اعمال می شود. در این حالت زوج باید نفقه تعیین شده برای زن را تا پایان دوران بارداری بپردازد.

 

سوالات متداول 👇
آیا منع قانونی و شرعی برای طلاق در بارداری وجود دارد؟
از نظر شرع و قانون منعی برای طلاق و جدایی در زمان بارداری زن وجود ندارد بلکه طلاق در زمان بارداری زوجه امکان پذیر بوده و دارای احکام خاصی نمی‌باشد و شرایط خاصی در این مورد وجود ندارد اما تنها نکته‌‌ حائز اهمیت در این زمینه متفاوت بودن عده زن باردار است.

حضانت و نفقه فرزندان در طلاق در بارداری با چه کسی است؟
حضانت فرزند دختر و پسر تا پایان ۷ سالگی با مادر می‌باشد بعد از آن دختر از ۷ تا ۹ سالگی با پدر و پسر هم از ۷ تا ۱۵ با پدر می باشد. در ضمن میزان نفقه هم با پدر است که کارشناس میزان آن را تعیین خواهد کرد.

آیا طلاق زن حامله صحیح است ؟‌
طلاق در دوران بارداری از نظر قانون منعی ندارد ولی به دلیل اینکه دوران حاملگی دوره ای حساس در زندگی خانم ها است و برای سلامت جنین بهتر است آرامش روحی و روانی داشته باشند عمل اخلاقی این است که در صورت امکان طلاق بعد از وضع حمل زن انجام شود ولی در کل طلاق زن حامله از نظر قانونی صحیح است.

روش های طلاق در هنگام بارداری کدامند؟
۱:طلاق به صورت توافقی ۲:طلاق خلع و مبارات ۳:طلاق به استناد عسر و حرج

آیا زن حامله میتونه طلاق بگیره ؟
بله، امکان تقاضای طلاق زن باردار هم در صورت داشتن شرایط وجود دارد. یعنی زوجه در زمان باداری هم میتواند طلاق بگیرد ولی برای ازدواج مجدد تا پایان وضع حمل بایستی صبر کند.

حقوق مادر و طفل در طلاق توافقی در زمان بارداری کدامند ؟
۱: نفقه زن باردار ۲: نحوه نگهداری فرزند و سرپرستی او ۳: حضانت ۴: حقوق مالی زن و فرزند بعد از طلاق ۵: نحوه ی وضع حمل و هزینه های زایمان

طلاق توافقی در دوران بارداری چه شرایطی دارد؟
۱. تعیین وضعیت حضانت و ملاقات فرزند با توافق زن و مرد. ۲. امکان وجود صلح و سازش در حقوق مالی و به دست آوردن حضانت فرزند برای زن ۳. معین شدن حقوق مالی زن با توافق دو طرف

قانون جدید طلاق توافقی ۱۴۰۰ چیست؟

همه آنچه در این مطلب که کاملاً به روزرسانی شده نوشته شده رویه دادگاه های خانواده شهر تهران است و قانون جدیدی هم وجود ندارد

هم که بعضی اشاره می کنند قدیمی است و مربوط به سال ۹۷ است هرگونه سئوال و ابهامی اگر دارید با ما در تماس باشید.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه و کارت ملی زوجین است. اگر کارت ملی را در دسترس نداشته باشید ولی شماره ملی را بدانید برای دادخواست طلاق توافقی کفایت می کند. در صورت در دسترس نبودن عقدنامه می بایستی به دفترخانه ای که ازدواج کرده اید مراجعه کرده و رونوشت اخذ نمایید.

نکته:  مراحل طلاق توافقی در صورت اختیار وکیل نیازی به حضور طرفی که وکیل دارد نمی باشد

نکته: تا قبل از صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) هر کدام از زوجین حتی اگر توافق نامه ، وکالتنامه یا دادخواست را امضاء کرده باشند، در صورت پشیمانی رای طلاق توافقی صادر نمی شود.

اما پس از صدور رای طلاق تفاهمی بر طبق مواد ۳۵ و ۳۶ قانون حمایت خانواده اگر زوج (مرد) پشیمان شود و به دفترخانه برای ثبت طلاق نیاید امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت مگر این که زن از مرد در ضمن رای دادگاه یا به صورت وکالت در طلاق (حق طلاق) وکالت در مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق داشته باشد.

اما اگر زوجه (زن) بعد از صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) پشیمان شود زوج می تواند بدون حضور او به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کند و طلاق را ثبت نماید البته باید دانست که در صورتی که طلاق خلعی باشد زوجه می تواند در ایام عده (سه ظهر) از زمان ثبت طلاق به آنچه بذل کرده از مهریه یا غیر آن، مراجعه کند.

توجه داشته باشید که در عمل اگر زوجه یا وکیل او در دفترخانه طلاق برای ثبت حاضر نشوند محضر طلاق از شعبه ای که رای را صادر کرده در این خصوص استعلام میکند و عمده محاکم خانواده اجازه ثبت طلاق بدون رضایت زوجه را نمی دهند.

نکته: در طلاق توافقی خلعی اگر زن باکره و يا يائسه نباشد، از فاصله ثبت طلاق تا پايان عده می تواند به آنچه بذل کرده رجوع کند. برای جلوگيری از اين کار می بايستی از دادگاه خواست که در رای گنجانده شود که زن حق رجوع به مابذل ( آنچه را که بذل کرده) را از خود ساقط کرده است -اصطلاح حقوقي است – و یا اینکه مهریه را ابرا کند.

بدیهی است که زن دوشیزه و یا باکره عده ندارد و امکان رجوع هم متصور نیست.

نکته :توافقنامه ای که معمولا براي طلاق توافقی نوشته می شود اگر منجر به ثبت طلاق نشود و یکی از طرفين پشیمان شود اثر حقوقی ندارد و از درجه اعتبار خارج است.

نکته: اگر زن باکره (دوشیزه) باشد دادگاه های تهران فقط گواهی بکارت پزشکی قانونی را معتبر می دانند و اگر باکره نباشد صرف جواب آزمايش عدم بارداری کفایت می کند.

شرایط طلاق توافقی در تهران در سال ۱۴۰۰

امّا بپردازم به شرایط درخواست طلاق توافقی …

مبنای طلاق توافقی از دو نهاد حقوقی خلع و مبارات منشأ می گیرد. بدین معنا که یکی از زوجین یا هر دو آنها از زندگی با دیگری کراهت دارد.

تعریف طلاق خلع: ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی مقرر داشته است که طلاق خلع آن است که؛ زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق بگیرد.

تعریف طلاق مبارات: ماده ۱۱۴۷ قانون مدنی طلاق مبارات را تعریف می کند که؛ طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد (زن از مرد و مرد از زن). به عبارت دیگر؛ به جهت خلع یا مبارات، خانم مبلغی به مرد می بخشد و متقابلاً مرد خانم را طلاق می دهد.

مبلغی که در این نوع طلاق، خانم به زوج پرداخت می کند می تواند شامل تمام یا قسمتی از مهریه یا هر مال دیگری باشد.

امّا یک نکته بسیار مهم…

در طلاق خلع (کراهت زن از شوهر)، میزان بخشش مال می تواند کمتر یا بیشتر از مهریه باشد. امّا در طلاق مبارات (کراهت طرفین از هم)، مبلغ بخشش نباید از مهریه خانم بیشتر باشد.

قانون جدید طلاق توافقی در تهران در سال ۱۴۰۰

آخرین قانون تصویب شده در رابطه با طلاق توافقی، قانون حمایت خانواده مصوب ۱/۱۲/۱۳۹۱ است. امّا در تاریخ ۱/۹/۹۷ نکاتی در رابطه با طلاق توافقی نظیر هزینه ها، مراحل و … تغییر کرده است.

تذکر: من تمام بخش های این مقاله را براساس جدیدترین قوانین برای شما کاربر محترم آسا وکیل نگارش کرده ام.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

از مدارک لازم برای ثبت دادخواست طلاق توافقی، صدور گواهی عدم امکان سازش و اجرای صیغه طلاق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصل عقدنامه (در صورت در دسترس نداشتن عقدنامه باید به دفترخانه ازدواج خود مراجعه و رونوشت آن را اخذ نمایید)
 • کارت ملی طرفین و همین طور شناسنامه طرفین
 • گواهی عدم بارداری خانم
 • گواهی پزشکی قانونی در صورت سلامت بکارت (شرایط خاص)
 • توافقنامه طلاق توافقی زوجین
 • همچنین در صورت داشتن وکیل طلاق توافقی (آسا وکیل)، وکالت‌نامه نیز باید ضمیمه دادخواستتان شود

مشاوره اجباری طلاق توافقی چیست و چگونه باید برای آن اقدام کرد؟

اجباری بودن مشاوره طلاق توافقی نشئت گرفته از ماده ۲۵ قانون حمایت از خانواده می باشد که دادگاه را ملزم به ارجاع زوجین به مشاوره خانواده می کند.

متن قانون به شرح زیر است:

«در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند.»

برای حضور در جلسات مشاوره ابتدا زوجین باید در سامانه تصمیم (سامانه ای که جهت نوبت دهی ایجاد شده است) ثبت نام کنند.

انتخاب زمان حضور و مرکز غربالگری می تواند اختیاری و توسط زوجین انجام گیرد. سپس زوجین در تاریخ تعیین شده به مرکز غربالگری مراجعه می کنند تا به یکی از مرکزهای مشاوره معرفی شوند.

پس از آن که جلسات مشاوره به اتمام رسید؛ (معمولاً ۵ جلسه است) اگر سازش بین زوجین برقرار نشود و همچنان تصمیمشان جهت طلاق توافقی به قوت خود باقی بماند، مرکز مشاوره مذکور گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر می نماید.

بعد از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق از مرکز مشاوره، نوبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی می رسد که باید در دفاتر خدمات الکترونیک انجام شود.

با ثبت دادخواست در این دفاتر و صدور ابلاغیه توسط دادگاه، زوجین باید در مدت مشخص شده در ابلاغیه در دادگاه حضور پیدا کنند.

جهت تسهیل این مراحل؛ حضور یک وکیل مجرب به شدت کمک کننده است و حتی می توانید ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک، حضور در دادگاه و حتی دفتر طلاق را به وکلای خبره آسا وکیل بسپارید.

روش کار مراکز غربالگری و مشاوره خانواده در طلاق توافقی

زمانی که زوجین در سامانه تصمیم ثبت‌نام می کنند؛ همراه با تعیین زمان مراجعه، یک کد رهگیری نیز به آن ها داده می شود.

سپس با مراجعه به مراکز غربالگری، زوجین باید فرم سؤالات را تکمیل کنند و پس از اصرار زوجین به طلاق توافقی به مراکز مشاوره خانواده (مشاوره اجباری) ارجاع داده می شوند.

وکیل طلاق توافقی

هزینه مشاوره در مرکز مشاوره خانواده در تهران

برای اطلاع از هزینه مشاوره و مشاوره حقوقی به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

حداقل چند جلسه مشاوره نیاز است و چقدر زمان می برد؟

تعداد جلسات الزامی حداقل ۵ جلسه است که ۴۵ تا سه ماه زمان می برد که این مدت زمان بستگی به مرکزی که زوجین انتخاب می کنند، دارد. بنابراین؛ بهتر است که برای انتخاب مرکز بهتر و صرفه جویی در مدت زمان مشاوره با وکلای آسا وکیل مشورت لازم را به عمل آورید.

گرفتن مهریه در طلاق توافقی

امیدوارم تا به اینجای کار از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

طلاق توافقی و مهریه در دوران عقد

اگر طلاق توافقی در دوران عقد (قبل از رابطه زناشویی) اتفاق بیفتد، مهریه خانم نصف خواهد بود؛ که به علت توافقی بودن می توانند توافق کنند که همان مبلغ نصف را ببخشد یا قسمتی از آن را و یا کلاً طور دیگری توافق کنند.

طلاق توافقی و مهریه بعد از ازدواج

بعد از ازدواج تمام مهریه متعلّق به خانم است که در صورت طلاق توافقی چنانچه توافق کنند، می تواند آن را ببخشد تا زوج را راضی به طلاق کند.

تذکر: حال باید بگویم که طلاق توافقی از نوع طلاق بائن (غیر قابل رجوع) می باشد. امّا اگر زوجه رجوع به عوض کند؛ یعنی اگر بعد از طلاق از بخشیدن مهریه خود پشیمان شود و مهریه اش را مطالبه کند، حق رجوع نیز برای مرد فراهم می شود و دیگر طلاق حکم بائن را نخواهد داشت.

شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

اگر توافق زوجین بر این باشد که خانم مهریه اش را دریافت کند و طلاق توافقی نیز صورت بگیرد، طبق توافق و قرارها باید مهریه به خانم داده شود.

امّا بپردازم به موقعیت بخشیدن تمام یا قسمتی از مهریه و انجام طلاق توافقی که روشی معمول تر و متداول تری در طلاق توافقی است.

در این حالت خانم تمام یا قسمتی از مهریه اش را بخشیده و طلاق توافقی هم صورت گرفته. امّا بعد از مدتی خانم تقاضای مهریه می کند؛ در این حالت، برخلاف ذات طلاق توافقی که طلاقی غیرقابل رجوع است، برای مرد حق رجوع ایجاد می شود.

دانستیم که طلاق توافقی خود طلاقی بائن (غیرقابل رجوع) است؛ حالا اگر در طلاق توافقی مرد به دلیل آن که طلاق از جهاتی دیگر نیز بائن است (مانند طلاق زن یائسه) حق رجوع به زن را نداشته باشد، زن نیز حق درخواست دوباره مهریه را نخواهد داشت.

نکته مهم: اگر در طلاق توافقی شرط شود که بدون رجوع زن به مهریه یا مالی که درازای طلاق توافقی بخشیده است شوهر حق رجوع داشته باشد، این شرط به دلیل مخالفت با مقتضای (ذات) طلاق توافقی باطل و مبطل است.

نفقه در طلاق توافقی

نفقه نیز همانند مهریه از حقوق مالی خانم می باشد که در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی گفته و عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

نفقه برخلاف مهریه (که خانم به محض عقد مالک آن می‌شد و مقدار مشخصی داشت)، در طول زندگی در صورت تمکین صاحب آن می شود که مقدارش به‌طور دقیق مشخص نیست.

برای طلاق توافقی، تعیین و تکلیف نفقه باید میان زوجین مشخص و حل و فصل شود و در توافقنامه طلاق توافقی نیز ذکر گردد.

اگر خلاف این باشد، یعنی زوجین در مورد نفقه به توافق نرسند در این صورت گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه صادر نمی شود که با صادر نشدن این گواهی طلاق توافقی هم اتفاق نمی افتد.

اجرت المثل سال ۱۴۰۰ در طلاق توافقی

اجرت المثل نیز از حقوق مالی خانم می باشد. امّا به اندازه مهریه و نفقه از درجه بالایی برخوردار نیست و اجرت المثل ایّام زوجیت در تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی این‌گونه تعریف شده است:

«چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده و عرفا برای آن کار اجرت المثل باشد؛ به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می نماید.»

برای اینکه خانم مستحق اجرت المثل شود باید تمام شرایط تبصره ماده ۳۳۶ را داشته باشد.

همچنین در صورت ادعای خانم مبنی بر اجرت المثل، اثبات قانونی این ادعا نیز به عهده خود او می باشد.

حضانت فرزند (فرزندان) بعد از طلاق توافقی

خب فکر می کنم بهترین موقع است که به یکی دیگر از سؤالات پرتکرار کاربران عزیز مجموعه عدالت گستر فتح که در مشاوره های حضوری و تلفنی هم از بنده می پرسند پاسخ دهم.

در طلاق توافقی حضانت فرزند با کیست؟

حق و تکلیف پدر و مادر

مطابق قانون، نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف پدر و مادر است. حضانت بیشتر به معنای نظارت بر حفظ جسم و جان کودک است. فلذا در ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی شامل تربیت و تعلیم و پرورش روحی و معنوی کودک نیز می شود.

حضانت فرزند یک تکلیف قانونی است، توافقات خلاف آن از درجه اعتبار ساقط است امّا توافق زوجین در انتقال حضانت به یکدیگر، اشکالی ندارد. بنابراین در طلاق توافقی که همه چیز بنا بر توافق زوجین است، در مورد حضانت فرزندان خود نیز می توانند توافق نمایند.

حق تقدم پدر مادر در برابر یکدیگر

در حالت معمول برای حضانت و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از یکدیگر زندگی می کنند، مادر تا سن ۷ سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است.

بعد از ۷ سالگی در صورت حدوث اختلاف، حضانت فرزند با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد (تبصره ماده ۱۱۶۹).

از این تبصره نتیجه می گیریم که بعد از هفت سالگی در صورت نداشتن اختلاف، پدر و مادر خود می توانند در این زمینه توافق نمایند.

ازآنجایی که موضوع بحث ما طلاق توافقی می باشد؛ در صورتی که زوجه درازای بخشش مالی مثل مهریه، حق حضانت را با موافقت زوج کسب نماید، این توافق تابع ماده ۱۰ قانون مدنی لازم الاتباع و غیرقابل رجوع است.

البته ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده را نباید فراموش کنیم که می گوید:

«هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل برخلاف مصلحت او است یا در صورتی که مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند و یا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی حق شود، می تواند در خصوص اموری از قبیل واگذاری امر حضانت به دیگری یا تعیین شخص ناظر با پیش بینی حدود نظارت وی با رعایت مصلحت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ کند.»

قطعاً تا اینجای کار متوجه شده اید که مشاوره حقوقی طلاق توافقی در تهران (و البته سایر شهرها) دیگر یک نیاز نیست. بلکه برای هریک از زوجین می تواند به یکی از الزامات پروسه طلاق توافقی تبدیل شود.

حق ملاقات

ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی می گوید:

«…هر یک از والدین که طفل تحت حضانت او نمی باشد، حق ملاقات طفل را دارد. تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوطه به آن در صورت اختلاف بین والدین با محکمه است.»

هرگاه مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند؛ یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود، به پرداخت جزای نقدی محکوم می شود.

نفقه فرزندان در طلاق توافقی

نفقه اولاد

مطابق قانون؛ نفقه اولاد بر عهده پدر است. پس از فوت پدر یا عدم قدرت او، پرداخت نفقه به عهده اجداد پدری است و در صورت نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت آن ها نفقه بر عهده مادر است.

هرگاه مادر هم زنده و یا قادر به پرداخت نفقه نباشد به عهده اجداد مادری و اجداد پدری است.

زوجین در طلاق توافقی نیز در زمینهٔ نفقه فرزندان می توانند به دلخواه خودشان به توافق برسند و برحسب توافقشان، نفقه فرزندان می تواند بر عهده مادر باشد یا بر عهده پدر.

ارکان نفقه

ماده ۱۲۰۴ ارکان نفقه را مسکن، البسه، غذا و اثاث خانه به قدر رفع نیاز با در نظر گرفتن درجه استطاعت منفق (نفقه دهنده) نام برده است.

تذکر: نفقه تنها محدود به موارد نام برده شده در ماده مذکور نیست. بلکه نفقه در واقع چیزی است که برحسب عرف، برای گذراندن زندگی شخص لازم است مانند هزینه درمان و تحصیل.

جهیزیه در طلاق توافقی

درصورتی که ثابت شود جهیزیه را زوجه یا خانواده او خریده اند، مالک بی قید و شرط جهیزیه خواهند بود.

برای اثبات این موضوع ۲ روش معمول است:

 • یکی تهیه لیست سیاهه؛ بدین معنا که تمام وسایلی که به عنوان جهیزیه خریداری شده توسط خانواده خانم لیست می شوند و به امضای چند نفر از خانواده های دو طرف و داماد در می آید.
 • روش دیگر، نگهداری فاکتورهای خرید جهیزیه است. لیست سیاهه و فاکتورهای خرید جهیزیه از مدارکی هستند که برای اثبات مالکیت جهیزیه می تواند به دادگاه ارائه شود.

بنابراین جهیزیه از اموال زوجه است که در توافقنامه طلاق توافقی باید تعیین و تکلیف شود و گواهی عدم امکان سازش صادر شود.

توافق نامه طلاق توافقی چیست و تا کجا اعتبار دارد؟

توافقنامه طلاق توافقی بدان معناست که زوجین توافقاتشان بر روی مسائلی از قبیل میزان حقوق و تکالیف زوجین، نفقه، حضانت، مهریه و استرداد جهیزیه را در قالب توافقنامه ای به دادگاه ارائه دهند.

این توافق نامه در نزد دادگاه اعتبار دارد و مطابق آن رای صادر می کند. مگر اینکه؛ در رابطه با حضانت، توافقی برخلاف مصلحت کودک صورت گرفته باشد.

دادگاه صالح برای رسیدگی به طلاق توافقی

ماده ۴ قانون حمایت خانواده ۱۸ مورد از مواردی را که در صلاحیت دادگاه خانواده است را نام برده که بند ۹ این قانون به طلاق اشاره کرده است. بنابراین دادگاه صالح برای رسیدگی به طلاق از جمله طلاق توافقی دادگاه خانواده خواهد بود.

طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

اگر زوجین یا یکی از آن ها خارج از کشور باشند مانعی در روند رسیدگی در دادگستری ایران توسط وکلای طرفین نخواهد بود.

تنها باید شرایطی را مطابق با ماده ۳۴ قانون آیین دادرسی مدنی در نظر بگیرند که از جمله این شرایط تعیین وکیل و وکالت‌نامه طرفین است که به ۳ طریق انجام می شود:

حالت اول: زوجین یا یکی از آن ها می توانند با مراجعه به سفارت و یا کنسولگری ایران در آن کشور، به یکی از آشنایان مورد اعتماد خود در ایران وکالت دهند تا او بتواند در ایران با در دست داشتن آن وکالت نامه روند رسیدگی طلاق وی را به پیش ببرد.

حالت دوم: با مراجعه به سفارت و یا کنسولگری می توانند به جای وکالت دادن به آشنایان و یا اقوام به طور مستقیم به یک وکیل دادگستری (آسا وکیل) وکالت دهند تا کارهای طلاق را در ایران انجام دهد.

حالت سوم: برای زوجینی که یکی در ایران و یکی در خارج از ایران حضور دارد. در این حالت طرفی که خارج از کشور است می تواند به همسر خود در ایران وکالت‌نامه دهد تا او با همان وکالت به وکیل طلاق توافقی در تهران مراجعه کند.

نکات مهم در تنظیم وکالت‌نامه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

زوج یا زوجه ای که برای تنظیم وکالت‌نامه به سفارت یا کنسولگری مراجعه می کند برای نوشتن متن وکالت‌نامه می تواند از متن موجود در (سامانه میخک) استفاده کند.

سامانه میخک مخفف عبارت «مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی»، سامانه ای است که سازمان وزارت امور خارجه ایران جهت دسترسی آسان و ساده برای کاربران تشکیل داده است که از جمله کاربردهای آن تنظیم انواع وکالت‌نامه می باشد.

نکات مهم در تنظیم وکالت‌نامه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور را اکنون عنوان خواهم کرد که خواهشمندم به دقت مطالعه کنید:

 • هرگز از این مورد غافل نشوید که از لازمه های یک وکالت‌نامه بی نقص که در دادگاه خانواده نیز مورد قبول واقع شود، مشاوره و مشورت با یک وکیل کارکشته دادگستری است.
 • گفتیم که در طلاق توافقی زوجه می‌تواند تمام یا بخشی از مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و یا هر حق مالی خود را به زوج ببخشد.

حال باید خانم اختیار بخشش هر کدام از این موارد را که می خواهد، به وکیل خود بدهد و در وکالت‌نامه قید کند.

تذکر: اگر تمام مهریه مورد بخشش واقع نمی شود باید در وکالت‌نامه صراحتاً قید شود که چه میزان مورد بخشش است.

 • همچنین اختیارات وکیل طلاق توافقی را در خصوص حقوق غیرمالی خود مانند تکلیف حضانت فرزندان صغیرشان، میزان نفقه و روزهای ملاقات فرزندان نیز باید در وکالت‌نامه قید کنند.
 • اگر زوجین برای رفتن به دفتر طلاق و اجرای صیغه طلاق مایل نباشند و بخواهند این اختیار را به وکیل خود بدهند که به جای آن ها در دفترخانه حاضر شود باید حق این اختیار را در وکالت‌نامه قید کنند.
 • اگر آقا وکالت می دهد باید در وکالت‌نامه خود اختیار قبول بخشش تمام یا قسمتی از حقوق مالی خانم را به وکیل اعطا کند.

سوالات متداول در خصوص دعاوی خانواده و طلاق 


۱- آیا با اعتیاد زوج به دیدن تصاویر مستهجن و پورنورگرافی، زوجه می تواند درخواست طلاق دهد؟

بله اینها می تواند دلیل طلاق باشد ولی صرف بیان این ادعا و ذکر شفاهی این دلایل کفایت نمی نماید و شما باید اثبات نمائید که این وقایع رخ داده است.به طور کلی رفتار غیر اخلاقی شوهر به حدی که ایجاد عسر و حرج نماید یا برای زوجه ایجاد کراهت و تنفر شدید نماید می تواند دلیلی برای طلاق خلع باشد.

 


 ۲- آیا خانم بدون وجود دلایل قانونی می تواند طلاق بگیرد ؟

جهت صدور حکم طلاق به درخواست زوجه نیاز به دلایل و مواردی هست که در قانون پیش بینی شده، اگر دلیل همسرتون برای طلاق تنها همین مساله باشد، دلیل موجهی برای طلاق نیست از نظر قانون.

با این وجود اگر زوجه مصر به طلاق باشد و زمان زندگی جدا از هم شما طولانی شده باشد ممکن است قاضی با طلاق موافقت کند.

 


۳- سلام. چطور می تونم خیلی زود و سریع طلاق بگیرم ؟

سلام شما دو راه داريد راه اول اينكه همسرتون وكالت حق طلاق به شما بده و زودتر كار طلاقتون تموم بشود.
راه دوم اينكه حكم نفقه را قطعي كنيد تا بتوhنيد بابت طلاق اقدام كنيد. طلاق به درخواست زوجه که ماهیتا طلاق خلع محسوب می شود تشریفات و مراحلی دارد که باید طی شود هیچ راه حل ویژه ای برای تسریع پرسه طلاق یکطرفه وجود ندارد. سریعترین راه برای طلاق، طلاق توافقی است در صورتیکه از همسرتان وکالت داشته باشید یا همسرتان در دفتر وکالت ما حاضر شود ما ظرف حدود یک هفته طلاق را برای شما انجام خواهیم داد.

 


۴-آیا همسرم می تواند بدلیل زندانی بودن و عدم دریافت نفقه درخواست طلاق بدهد؟

بخاطر ١٨ ماه نمي توانند درخواست طلاق نمایند، ولي به علت سابقه کیفری که دارید و عسرو حرج ميتواند اقدام كند.

 


۵- چطور به همسرم که هر دو در خارج از کشور زندگی می کنیم حق طلاق بدهم؟

ضمن اینکه شما می توانید به یکی از معتمدین خود در ایران وکالت بدهید ولی بهترین گزینه برای شما انتخاب یک وکیل دادگستری و دادن وکالت به ایشان جهت انجام کار طلاق و طی نمودن تشریفات طلاق است تا با هماهنگی کامل با شما در تمام مراحل طلاق همراه شما باشد چون مسئله حق طلاق پیچیدگی هایی دارد که بهتر است فردی که آگاه به امور است تنظیم نماید.

بعد از تنظیم وکالتنامه تحت نظر یک وکیل دادگستری و اعطای وکالت به وی، وکالتنامه و مدارک برای انجام تشریفات طلاق توافقی برای وکیل ارسال می شود.در صورتی که وکیل انتخابی شما در ایران تجربه، دانش و تخصص ویژه در زمینه طلاق توافقی داشته باشد حتی نیاز به ارسال مدارک هم نیست و در بسیاری از مواقع با کپی و تصویر مدارک هم کار انجام می شود.

در هر حال فلسفه حضور وکیل دادگستری در دعاوی به خصوص دعاوی خانواده و طلاق این است که انجام کار سهل و آسان شود و بهترین و کوتاه ترین راه انتخاب شود و از همین رو انتخاب درست یک وکیل دادگستری بسیار برای شما ره گشا است.

برای انتخاب وکیل طلاق توافقی و دعاوی خانواده و به تعبیر بهتر کلیه دعاوی، به دنبال کسی که دستمزد کمتری می گیرد نباشید! و اطمینان داشته باشید که هر وکیلی به اندازه کاری که انجام می دهد از شما دستمزد می گیرد به طور مثال دیده و شنیده ایم که یک وکیل برای طلاق توافقی یک سوم دستمزد ما را از موکل خود گرفته ولی پروسه ای که ما ظرف چند هفته انجام میدهیم را نزدیک به یک سال انجام داده است.

 


۶- من و همسرم می خواهیم به صورت توافقی جدا شویم آیا دادگاه بعد از طلاق گواهی سقط جنین به ما می دهد؟

خیر .بعد از وضع حمل می توانید برای طلاق اقدام کنید.

 


۷- زن و شوهری صیغه ۹۹ ساله کرده اند و ساکن فرانسه هستند.زن چطور میتواند طلاق بگیرد؟

لطف می کنید سال خود را واضح تر مطرح فرمایید. منظور شما این است که زن با صیغه ۹۹ ساله ساکن فرانسه است؟ تابعیت زن و شوهر متعلق به کدام کشور است؟ ضمن اینکه در عقد موقت یا به تعبیر عامیانه صیغه، طلاق وجود ندارد و زن می تواند از دادگاه یا شوهر خود تقاضای بذل مدت کند. البته اگر مرد راضی به این کار نباشد بسیار کار مشکلی است.

 


۸- من برای طلاق توافقی اقدام کردم.در صورتی که خانوم باکره بود. پزشکی قانونی گفته بود که باکره نیست.درصورتی که چنین نبوده.حالا چی میشه ؟

به نظر می رسد چون جواب معاینه بکارت مثبت بوده و همسر شما دوشیزه تشخیص نشده است قاضی برای احتیاط و محکم کاری و برخلاف رویه معمول بررسی بارداری را هم به پزشکی قانونی ارجاع داده.اصولا و موارد عادی پاسخ آزمایش خون در آزمایشگاه های معمولی یا آزمایشگاه مستقر در دادگاه پذیرفته می شود. قاضی به تشخیص خود ممکن است احراز عدم بارداری را به دفترخانه مجری طلاق بسپارد.منظور از مجری طلاق دفترخانه طلاقی است که شما برای اجرای حکم به آن مراجعه می کنید.برای حذف نام هر دوی شما از شناسنامه ها بستگی به پاسخ آزمایش و نظر قاضی دارد.

 


۹- احکام و مقررات ازدواج موقت به چه صورت است ؟

همسر من ۲۰ساله صیغه جاری کردیم میتواند بدون اجازه من هر موقع بخواهد منزل را ترک کند من وکالت دادم ولی مهریه را پرداخت کردم کامل به شرطی که صیغه دائم بشود ولی هم مهریه گرفت هم رفت.در صورتی که مهریه را برگرداند بازم همسر من حساب میشود یا نه در صورتی که صیغه در محضر خوانده شده من هم مدت را نبخشم باز میتواند سر زندگی برنگردد یا همسر من حساب نمیشود.

از میزان آشفتگی شما و کثرت سوالات شما به خوبی مشخص است که از مسائل حقوقی بی اطلاع هستید.به طور کلی بهتر است قبل از ایجاد یک ماهیت حقوقی از آثار و احکام و ویژگی ها و مقررات آن کسب اطلاع نمایید و نه بعد از شکل گرفتن رابطه حقوقی و  ایجاد آن ماهیت.چون عقد شما موقت است و در عقد موقت نفقه یا تکلیف پرداخت نفقه وجود ندارد پس ضمانت اجرایی برای ترک منزل از سوی ایشان نیست و در عمل فشاری به ایشان نمی توانید بیاورید.

مهریه پرداخت شده را نمی توانید پس بگیرید.در نهایت باید گفت از سوی قانونگذار حمایت چندانی برای رابطه زناشویی در قالب ازدواج موقت وجود ندارد.اگر پاسخ سوالات خود را به طور کامل دریافت نکرده اید توصیه می شود حضوراً به یک وکیل دعاوی خانواده و ازدواج مراجعه نمایید.

 


 ۱۰- می خواهم خدمت برسم تا یک وکیل ماهر و کاردان متن وکالتنامه رسمی طلاق برایم تنظیم نماید و از همسرم حق طلاق را بگیرم. لطفا با دادن وقت فوری و ارسال ادرس راهنمایی بفرمایید؟

برای اینکه بتوانید از همسرتان وکالت طلاق را دریافت کنید، نیاز به طی کردن پروسه پیچیده ای ندارید. برای این کار می توانید با هم به دفتر وکالت بروید تا متن وکالتنامه به نفع شما تنظیم شود. حتی نیاز به حضور شما هم نیست. اما از آنجا که متن وکالتنامه بسیار مهم است حتما تحت نظر یک وکیل این کار را انجام دهید. برای مشاوره حضوری با وکیل دادگستری در زمینه طلاق توافقی و تنظیم وکالتنامه با دفتر وکالت ما تماس بگیرید.

 


۱۱- چگونه می توانم از سابقه ازدواج یا دلیل صدور شناسنامه المثنی همسرم مطلع شوم ؟

راه حل ثابت و مشخصی برای اطلاع از سابقه ازدواج افراد وجود ندارد اما ممکن است بتوانید با مراجعه به اداره ثبت احوال جواب سوال و ابهام خود را از کارمندان اداره به طور غیر رسمی بگیرید.

توصیه من به شما این است که به جای درگیر شدن با این مسئله و مچ گیری از خانمی که با وی ازدواج کرده اید و کالبد شکافی روابط وی در گذشته ابتدا تکلیف را با خودتان مشخص کنید و حال حاضر فرد را ملاک قضاوت قرار دهید چون جستجو در گذشته افراد جز ویرانی رابطه و تردید چیزی برای شما به همراه نخواهد داشت.

اگر ازدواج نکرده بودید و هنوز وارد رابطه نشده بودید تصمیم شما منطقی بود و ما به عنوان وکیل می توانستیم به شما کمک کنیم ولی با توجه به وقوع عقد و ازدواج ورود به این مسئله را درست نمی دانیم.

 


۱۲- باعرض سلام میخواستم بدانم چگونه می شود فهمید که آیا طلاقی به اسم بنده در اداره ثبت به ثبت رسیده است ؟

برای اطلاع از ثبت احتمالی طلاق حضورا به یک دفترخانه طلاق یا اداره ثبت احوال مراجعه نمائید. راه طرف شده ای برای اطلاع از ثبت طلاق وجود ندارد ولی همانطور که گفته شد از طریق مراجعه به ثبت احوال یا دادگاه خانواده یا یک دفترخانه طلاق میتوان به طور نسبی نسبت به این قضیه اطمینان حاصل نمائید.

 


۱۳ -آیا برداشت از کارت عابر بانک خودم فرار از دین محسوب می شود ؟

خیر برداشت از حساب معامله نیست که مشمول ماده ۲۱۸ قانون مدنی بشود و نیز اینکه نفقه و هزینه زندگی شما جزو مستثنیات دین است.

 


۱۴- امکان استفاده از حق حبس و نفقه و مهریه در دوران عقد به چه صورت است ؟

امکان اعمال حق حبس و خودداری از تمکین در صورتی قانونی بوده و امکان اعمال این حق را برای زوجه به وجود می آورد که مهریه حال و عندالمطالبه باشد. و فقط در صورتیکه برای پرداخت مهریه مهلت یا شرطی وجود نداشته باشد زوجه مجاز است تمکین نکند و تمکین را منوط به پرداخت مهریه نماید که شرط یا اجلی برای پرداخت مهریه تعیین نشده باشد. در غیر اینصورت درصورت عدم تمکین زوجه ناشزه محسوب شده و مستحق دریافت نفقه نیست.

 


۱۵- آیا برای ملاقات فرزند از راه دور (شبکه های اجتماعی) مقررات خاصی هست؟

قوانین ما در مورد ملاقات فرزند یا دیدن فرزند از طریق شبکه های اجتماعی و چت هیچ صراحتی ندارد و در قانون ایران در این مورد حکمی وجود ندارد. و همه چیز بستگی به نظر قاضی دارد.مسئله مهم در خصوص ملاقات فرزند در شبکه های اجتماعی و چت این است ک ضمانت اجرای در این خصوص نیست و انجام آن و خلاف آن را نمیتواند ثابت کرد.توصیه میشود در این خصوص با همسرتان تعامل داشته باشید و ایشان را توجیه نمائید که فرزند وسیله تسویه حساب نیست و هم به پدر احتیاج دارد و هم به مادر.

 


۱۶ – مقررات ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی (هندی) به چه شکل است ؟

آیا زن به قوت تابعیت خود باقی بماند در کشورش همه چی تعلق میگیرد یا خیر؟در صورت درخواست به سفارت کسی که مقیم هند (بمبئی باشد) ولی گذرنامه پاکستان داشته باشد امکانپذیر هست؟
لطفا جواب صریح بدهید ممنونم

ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی امکان دارد ولی تشریفاتی دارد که باید آن را رعایت کنید. برای اطلاع از این تشریفات مقاله راجع به ازدواج زنان ایرانی با مرد خارجی در سایت ما را مطالعه کنید.بله تابعیت ایرانی به قوت خود باقی است.هندی یا پاکستانی بودن شوهر فرقی ندارد مردان خارجی برای ازدواج با زنان ایرانی باید این تشریفات را رعایت کنند.فقط در صورت رعایت این تشریفات است که قانون ایران ازدواج شما را به رسمیت شناخته و از شما حمایت میکند.

 


۱۷ – شرایط حضانت فرزند برای مادر چگونه است ؟

حضانت به معنی نگهداری از فرزند در صورتیکه زن و شوهر به هر دلیلی با هم زندگی نکند صرفا نظر از اینکه طلاق واقع شده باشد یا نه، از بدو تولد فرزند تا پایان هفت سالگی با مادر و پس از آن تا پایان سن بلوغ با پدر است. سن بلوغ برای دختر ۹ سال تمام قمری و برای پسر ۱۵ سال تمام قمری می باشد.با این وجود ممکن است در دوره ای که حق حضانت با پدر یا مادر است دیگری به جهت عدم صلاحیت تقاضای لغو حضانت یا سلب حضانت طرف دیگر را بنماید.


به پایان این مقاله از سایت موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح رسیدیم و امیدوارم که این مقاله برای شما کاربردی بوده باشد.

در صورتی که همچنان برای شما سؤال و یا ابهامی در زمینه طلاق توافقی وجود دارد و یا به مشاوره حقوقی در مورد طلاق توافقی در تهران نیاز دارید، می توانید یک وقت مشاوره رزرو کنید. ۰۹۱۲۶۵۹۵۶۹۹

خیالتون راحت باشه در همه مراحل پرونده تا رسیدن به نتیجه در کنار شما هستیم.

 

موسسه حقوقی عدالت گستر فتح

 

بدون ديگاه

ارسال نظر

' );( document.contains ) || document.write( '