a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

سوال و جواب درباره ارث

سوال و جواب درباره ارث

با توجه به اینکه موضوع ارث و میراث مبتلابه بیشتر خانواده ها است این موسسه سعی نموده در جهت افزایش اطلاعات هموطنان عزیز مطالب مفید و کاربردی منتشر نماید.

این سوال و جواب نیز در راستای آگاهی بخشی به کاربران عزیز تنظیم و منتشر میشود، امیدواریم مثمر ثمر باشد.

وکیل برای گرفتن ارث

سوال و جواب درمورد ارث

سهم الارث زن و شوهر از هم چگونه است؟ 

یک زن در صورت داشتن فرزند از شوهرش یک هشتم ارث می برد اما در صورت نداشتن فرزند، یک چهار از شوهرش به وی ارث می برد. / الزاما این فرزند نباید محصول ازدواج آن ها باشد و ممکن است مرد از ازدواج قبل خود فرزندی داشته باشد. همچنین مرد در صورت داشتن فرزند طبق آنچه توضیح داده شد چه محصول ازدواج آن ها باشد و چه خانم از ازدواج قبلی خود

فرزند داشته باشد، یک چهارم، ارث می برد. اما در صورتی زوجه هیچ فرزندی نداشته باشد مرد یک دوم ارث آن می برد.

 

اگر پدر و مادر در یک حادثه از بین بروند از یکدگیر ارث می برند؟

زمانی که پدر مادر در یک حادثه قهری مانند زلزله فوت نمایند و مشخص نباشد کدام یک زودتر فوت شده اند در این صورت این دو از یک دیگر ارث نمی

برند. مگر اینکه حادثه، غرق شدن باشد و یا هدم، مانند انفجار در هواپیما باشد که مطابق ماده ۸۷۳ قانون مدنی هر دو از یک دیگر ارث می برند

 

جنین در چه صورتی ارث می برد؟

 جنین تا زمانی که زنده متولد نشود ارث نمی برد. همانطور که گفته شد شرط ارث بری حیات است. اما در خصوص جنین اگر مرده متولد شود یا در شکم مادر سقط شود، ارث نمی برد. مگر اینکه جنین در زمان تولد یک دم و بازدم (علائم حیات انجام دهد سپس فوت شود. در این صورت ارث می برد، زیرا ابتدا زنده متولد شده و دم و بازدم انجام شده و سپس از دنیا رفته است.

 

آیا می توان وصیت کرد که ارث به طرز مساوی بین فرزند دختر و پسرش تقسیم شود؟

خیر، این عمل خلاف قانون و شرع است و به آن عمل نمی شود. برای برابری اموال مناسب

است که قبل از فوت اموالش را به طور مساوی به فرزنداش منتقل کند یا در وصیت بخشی از اموالش را برای فرزند دخترش وصیت نماید.

 

اگر کسی هیچ وارثی نداشته باشد اموالش به چه کسی ارث می رسد؟

در حالت امر ترکه با دادگاه است و بعد از آن در صورتی که ۱۰ سال از تاریخ اتمام تحریر ترکه (منظور از تحریر ترکه تعیین مقدار ترکه و بدهی های متوفی می باشد) بگذرد و در این مدت برای متوفی وارثی پیدا نشود، ترکه به حساب خزانه دولت واریز می شود». پس تکلیف ترکه بدون وارث این است که پس از گذشت ۱۰ سال از اتمام تحریر ترکه و پیدا نشدن وارث قانونی برای

شخص، اموال او به حساب خزانه دولت واریز می شود و عهده دار اداره و اجرای این امور نیز حاکم (قاضی) می باشد.

 

ارث بری در صورتی که تاریخ فوت یک نفر مجهول باشد، چگونه است؟

برای مثال اگر پدر و پسری در یک حادثه فوت کند و یکی تاریخ فوتش مشخص و دیگری نامشخص باشد ارث بری به چه صورت است؟ در این صورت کسی که تاریخ فوتش مشخص نیست از کسی که تاریخ فوتش مشخص است ارث می برد. و البته به میزان سهم الارث به این صورت که اگر تاریخ فوت پدر مجهول باشد و پسر معلوم فرض بر این گذاشته می شود که آن شخصی که تاریخ فوتش مجهول است دیرتر فوت شده و ایشان ارث خواهند برد و سهم الارث پدر در صورتی که پسر فوت شده فرزند داشته باشد، یک ششم می باشد.

 

آیا شخص فوت شده ارث می برد؟

شرط وارث شدن زنده بودن وارث است. لذا اگر کسی فرزندش زودتر از خودش فوت کند و سپس وی فوت کند. از او به فرزنده فوت شده اش ارثی نمی رسد، اما از فرزند فوت شده اش به دلیل اینکه او مقدر بر پدر یا مادرش فوت کرده، به آن ها ارث می رسد.

 


هموطن محترم; چنانچه هرگونه سوالی درباره ارث و میراث و انحصار وراثت دارید برای مشاوره با وکیل ارث این موسسه لطف کنید با شماره همراه ۰۹۱۲۶۵۹۵۶۹۹ تماس بگیرید.

سوال و جواب درباره ارث ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۱ vote

بدون ديگاه

ارسال نظر

تماس با وکیل