a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

طلاق توافقی و نکات حقوقی مهم آن

طلاق توافقی و نکات حقوقی مهم آن

طلاق به هر شکلی ، خواه طلاق توافقی یا یک طرفه توسط زن یا مرد ، شرایط قانونی و بارهای متفاوتی را برای هر یک از زوجین ایجاد می کند. کمبود اطلاعات در مورد حقوق آنها و عواقب قانونی طلاق ، تأثیرات این پدیده شوم اجتماعی را دو چندان کرده است. در حالی که مشاوره با یک وکیل طلاق متخصص و آگاهی از جنبه های حقوقی طلاق می تواند خسارت را تا حد زیادی کاهش دهد.

امروزه یکی از مهمترین موضوعات خانواده مسئله طلاق و نحوه جدا شدن زوجین از یکدیگر است.

طلاق به هر شکلی ، خواه طلاق توافقی یا یک طرفه توسط زن یا مرد ، شرایط قانونی و بارهای متفاوتی را برای هر یک از زوجین ایجاد می کند. کمبود اطلاعات در مورد حقوق آنها و عواقب قانونی طلاق ، تأثیرات این پدیده شوم اجتماعی را دو چندان کرده است. اما مثلا  با مشاوره با یک وکیل طلاق توافقی در تهران و آگاهی از جنبه های حقوقی طلاق می توان خسارت را تا حد زیادی کاهش داد.

این مقاله به شما مختصراً در مورد طلاق توافقی ، شرایط و ضوابط آن و هزینه طلاق توافقی اشاره می کند.

طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

طلاق توافقی نوعی طلاق است که در آن زوجین در مورد طلاق و همچنین کلیه موارد قانونی ناشی از ازدواج از جمله مهریه ، نفقه ، قصاص ، مهریه ، حضانت فرزندان ، مهریه و هدایا توافق کامل دارند.

زوجین باید کلیه توافقات خود را کتباً و با امضای طرفین به دادگاه ارائه دهند تا حکم طلاق بر همین اساس صادر شود.

اما طلاق توافقی به همین سادگی نیست و از زمانی که زوج تصمیم به جدایی می گیرند تا زمان صدور حکم طلاق ، اقدامات مختلفی باید انجام شود.

روشهای مختلف طلاق توافقی

برای طلاق توافقی به طور کلی دو راه وجود دارد:

• طلاق توافقی در حضور هر دو همسر یا وكیل آنها ، هر دو طرف در هر مرحله حضور دارند.

توافق توافق با وکالت در طلاق ، شوهر معمولاً به زن وکالت می دهد تا با انتخاب وکیل طلاق ، مراحل طلاق را طی کند.

روش اول عملاً برای زوجینی مناسب است که در مورد طلاق توافق کامل داشته و قصد فسخ توافق را ندارند و از طرف دیگر کار را به وکیل طلاق توافقی می سپارند و بنابراین نیازی به وکالت از طلاق نیست. در دفتر اسناد رسمی.

اما روش دوم برای زوج هایی است که به هر دلیلی ممکن است نگران شکستن توافق و مشکلات مختلف باشند. در این حالت اگر یکی از همسران به دیگری وکالت بدهد ، عملا دیگر نمی تواند مانع روند طلاق شود و در هر صورت حکم طلاق صادر می شود.

مراحل طلاق توافقی

برای اجرای طلاق باید یک سری فرایندها تا اجرای نهایی حکم طلاق به اتمام برسد. مراحل طلاق توافقی عبارتند از:

• در مرحله اول ، زوجین باید از طریق سیستم تصمیم گیری برای طلاق ثبت نام کنند. سپس با حضور در جلسات مشاوره بهزیستی روانشناس مربوطه سعی در بهبود روابط زوجین دارد. در صورت عدم بهبود این امر ، روانشناس و مرکز غربالگری نامه عدم انطباق با کد رهگیری را صادر می کنند.

• پس از دریافت نامه مربوطه ، زوجین می توانند با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی درخواست طلاق توافقی کنند. اسناد لازم برای طرح دادخواست شامل: شناسنامه ، قرارداد ، کارت ملی ، نامه مشاوره بهزیستی ، وکالت نامه طلاق در صورت موجود بودن است. همچنین برای ثبت دادخواست و به طور کلی هرگونه اقدام قضایی داشتن سیستم سانا ضروری است.

• پس از تقدیم دادخواست طلاق ، پرونده بر اساس اقامتگاه زوجین به مقام قضایی صالح ارجاع و شعبه ای تعیین می شود.

• در جلسه دادگاه ، دادگاه از هر یک از زوجین می خواهد که داوری را به دادگاه معرفی کنند و اگر دادگاه خود را معرفی نکند ، داور را انتخاب می کند. در جلسه داوری ، کلیه توافق نامه های طرفین بررسی می شود و در صورت عدم منع قانونی ، آنها در رای داوری ذکر می شوند.

• سرانجام ، طبق تصمیم داور ، دادگاه گواهی عدم امکان سازش یا طلاق را صادر می کند. این تصمیم ظرف ۲۰ روز مورد تجدید نظر خواهی قرار می گیرد و پس از آن ظرف ۲۰ روز مورد تجدیدنظر قرار می گیرد.

• پس از قطعی شدن حکم ، زوجین می توانند برای دریافت نامه تأیید حکم و همچنین معرفی دفتر ، به شعبه صادر کننده مراجعه کنند. اعتبار رای از زمان تصمیم نهایی ۳ ماه است و پس از آن زوجین باید از ابتدا تمام مراحل را طی کنند.

مدت زمان طلاق توافقی

لازم به ذکر است که هیچ موردی را با قطعیت نمی توان پیش بینی کرد. اما می توان تخمین زد که مدت زمان طلاق توافقی از ابتدای مراحل مشاوره تا صدور رای قطعی بدون استفاده از وکیل در کمترین زمان حدود ۴ ماه خواهد بود. البته روش هایی وجود دارد که می تواند این زمان را به حدود یک ماه کاهش دهد که می توانید هنگام مشاوره با وکیل طلاق توافقی بدانید.

هزینه طلاق توافقی

هنگام درخواست طلاق باید هزینه های مختلفی را پرداخت کنید. هزینه طلاق توافقی شامل موارد زیر است:

• هزینه مشاوره روانشناسی و صدور نامه مشاوره بهزیستی

• هزینه تشکیل دادخواست توافقی توافقی

• هزینه های داوری و آزمایشگاهی

• هزینه وكیل طلاق توافقی

به طور کلی هزینه طلاق توافقی غیر از حق الوکاله در حدود یک میلیون تومان است. در مورد حق الزحمه وكیل باید گفت كه هر وكیل براساس سابقه و تخصص خود مبلغ متفاوتی دریافت می كند. بنابراین توصیه می شود که درمورد حق الوکاله با چندین وکیل مشورت کنید.

مزایای وکیل طلاق توافقی

همانطور که گفته شد ، روند طلاق برای زوجین بسیار طولانی و گاهی کسل کننده است. در نتیجه ، بسیاری از زوجین تمایل دارند برای پرونده خود به مشاور طلاق مراجعه کنند. بنابراین می توانید بدون نگرانی منتظر حکم طلاق باشید. مزایای استفاده از وکیل طلاق توافقی عبارتند از:

• نیازی به حضور زوجین در دادرسی نیست

اضطراب و استرس ناشی از طلاق را کاهش دهید

• اختلافات بین زوجین را کاهش دهید و به توافق عادلانه برسید

• کاهش چشمگیر زمان پرونده

طلاق بدون مشاوره

مشاوره قبل از طلاق به یکی از اصلی ترین دغدغه های زوجین طلاق تبدیل شده است. برخی از زوجین به دلیل تصمیم نهایی برای جدایی ، روند مشاوره را بیهوده و وقت گیر می دانند. به همین دلیل است که آنها بدون مشاوره به دنبال روند طلاق هستند.

صرف نظر از کارآیی این مشاوره ها ، باید گفت که مشاوره قبل از طلاق برای زوجینی که به دلیل تنش های مقطعی بیشتر به دنبال طلاق توافقی هستند ، مناسب است و به احتمال زیاد بعد از طلاق پشیمان می شوند. شاید بهترین کمک برای یک وکیل در این شرایط ترغیب زوجین به مشاوره بهزیستی باشد.

اما در برخی موارد ، به ویژه زوج هایی که از نظر عاطفی کاملاً طلاق گرفته اند یا زندگی مشترک می توانند منجر به حوادث ناخوشایندی شوند ، ممکن است طلاق بدون مشاوره بهترین گزینه برای پایان دادن به درد و رنج زوجین یا حداقل یکی از آنها باشد.

طلاق توافقی در موسسه حقوقی عدالت گستر فتح

موسسه عدالت گستر فتح با بیش از ۵ سال تجربه درخشان در زمینه دعاوی خانوادگی ، با استفاده از بهترین وکلا در تهران در این مورد ، بدون نیاز به حضور زوجین در کلیه مراحل دادرسی و در دادگاه ، اقدام به طلاق توافقی می کند. سریعترین زمان ممکن با استفاده از بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران می توانید از آسیب و مشکلات قبل و بعد از طلاق جلوگیری کرده و خود را برای شرایط و زندگی جدید آماده کنید.

لطفا برای هماهنگی جهت مشاوره با وکیل طلاق توافقی با شماره ۰۹۱۲۶۵۹۵۶۹۹ تماس بگیرید.

g6g.ir               b2n.ir

طلاق توافقی و نکات حقوقی مهم آن ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ vote

2 نظر

  • غفاری
    پاسخ جولای 4, 2021 در 4:44 ب.ظ

    سلام و درود بر شما
    این مطلب که درباره وکیل طلاق توافقی در تهران هست خوندم و نوشته خوب و مفیدی است.
    دنبال یه مشاوره کامل درباره طلاق توافقی هستم برای شما امکانش هست؟

ارسال نظر

تماس با وکیل