a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

مجازات فرار از صحنه تصادف چیست؟

مجازات فرار از صحنه تصادف چیست؟

وقتی تصادف غیر عمدی رخ می دهد و راننده شخصی را می کشد ، در این موارد اگر راننده تصادف صحنه را ترک کند ، عمل راننده را شبه عمدی می نامند. در اینجا سال این است که قانونگذار برای این شخص چه مجازاتی وضع کرده است.

مجازات فرار از صحنه تصادف

چرا بعضی از رانندگان فرار می کنند؟

وجدان اکثر رانندگان به راحتی مایل نیستند کسی را که دارای شرایط جسمی جدی است از خیابان فرار کند. مخصوصاً اگر این شخص به دلیل اشتباه راننده به روز باشد؛ بنابراین فرار از صحنه تصادف معمولاً یک تصمیم اشتباه لحظه ای است.

تشدید مجازات راننده نیز لحظه ای برای مقابله با همان اشتباه و بازگشت به نوع دوستی است. ترس ، کم تجربگی و ناآگاهی مهمترین دلایلی است که باعث می شود راننده تصادف از صحنه تصادف فرار کند. به منظور جبران خسارت به مجروحان در صورت فرار راننده ، قانون صندوق صدمات جسمی را پیش بینی کرده است که در چنین مواردی به قربانی حادثه غرامت پرداخت می کند.

اگرچه راننده به دلایل مختلفی ممکن است صحنه تصادف را ترک کند ، اما دیگران در حوادث می توانند در نجات مصدوم موثر باشند. در این شرایط دیگران می توانند این اشتباه را جبران کرده و مجروحان را به بیمارستان منتقل کنند.

ما همچنین به کسانی که نگران عواقب آن هستند اطمینان می دهیم که تحت قانون بازداشت نخواهند شد. ممکن است شخص از ترس اینکه مقصر اصلی حادثه پس از انتقال به بیمارستان اشتباه گرفته شود ، از این کار امتناع ورزد. اما برای رفع این نگرانی ، “قانونی مبنی بر منع بازداشت افرادی که افراد آسیب دیده را به مراکز درمانی منتقل می کنند” به تصویب رسیده است.

این قانون کوتاه تأکید می کند: از تاریخ تصویب این قانون ، بازداشت و بازداشت افرادی که مجروحان را به مراکز درمانی یا مأمورین اجرای قانون جمهوری اسلامی ایران و غیره منتقل می کنند توسط مقامات مذکور ممنوع است ، مگر اینکه شخص یا شخص آسیب دیده یا دیگران مقصر هستند. یا دلایل و شواهد دیگر حکایت از انتساب اتهام به وی دارد.

مجازات تصادفی منجر به قتل

همانطور که گفتیم ، اگر شخصی در تصادف شخصی با اتومبیل خود کشته شود ، این یک قتل نیمه عمدی است. مجازات اصلی این جرم پرداخت دیه است. امروز شرکت های بیمه دیه متوفی را پرداخت می کنند. بهره مندی از وکیل باج خواهی یا قتل ، حقوق فرد آسیب دیده یا متوفی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

همانطور که می دانیم ، در قتلی که به دلیل تصادفات اتفاق می افتد ، فرد مقصر به قصاص محکوم نمی شود. با این حال ، گاهی اوقات افرادی که در تصادفات اشتباه می کنند ، صرف نظر از وجدان و همچنین انسانیت ، مجروح را در شرایط نامساعدی رها می کنند تا از مجازات این جنایت فرار کنند. در برخی موارد ، در صورت انتقال به موقع مصدوم به بیمارستان ، وی زنده می ماند. به همین دلیل این جنایت را قتل نیمه عمد می نامند.

برخی از رانندگان ، پس از تصادف ، به محض اینکه متوجه می شوند مقصر خود هستند ، فرار و فرار از صحنه را ترجیح می دهند. دلیل فرار از صحنه تصادف می تواند ترس و اضطراب یا فرار از عواقب آن باشد. حوادث رانندگی ممکن است غیر آسیب زا یا آسیب زا باشد. هر یک از این تصادفات ویژگی های خاص خود را دارد.

اگر تصادف غیر صدمه ای باشد ، به عنوان مثال ، هنگامی که دو وسیله نقلیه تصادف می کنند و هیچ کس آسیب نبیند و فقط ماشین یکی از طرفین یا یکی از آنها آسیب دیده است ، در چنین مواردی ، فرار از محل حادثه در نظر گرفته نمی شود یک جرم.

در حالی که مالک خودروی آسیب دیده با شماره پلاک خودروی متخلف (مجرم) می تواند برای جبران خسارت در دادگاه ها شکایت کند ، به عبارت دیگر ، تصادفات غیر صدمه ای که منجر به فرار راننده فرضی می شود ، ضمانت کیفری ندارد.

اگر حادثه رانندگی منجر به جراحت شود ، فرار از صحنه و کمک نکردن به مصدوم جرم است و ضمانت کیفری دارد.

مجازات راننده فراری

اگر راننده اتومبیل با شخص دیگری برخورد کند و او را بکشد ، این یک قتل نیمه عمدی است که عمدی نباشد.

مهمترین مجازات این جرم پرداخت دیه است که هم اکنون توسط شرکتهای بیمه تضمین شده است.

قتل در نتیجه یک حادثه رانندگی منجر به قصاص نمی شود. با این حال ، بعضی اوقات برخی از رانندگان پس از تصادف از صحنه تصادف فرار می کنند و مجروحان را به خدا واگذار می کنند تا از مجازات این جنایت نجات پیدا کنند.

طبق قانون ، اگر پس از تصادف ، فرد آسیب دیده به کمک فوری نیاز داشته باشد و راننده با وجود احتمال انتقال مصدوم به مراکز درمانی یا ترک محل حادثه و ترک مصدوم بیش از یک مورد دو سوم مجازات حداکثر مجازات خواهد شد.

دادگاه نمی تواند در این پرونده به محكوم علیه تخفیف دهد. قانونگذار همچنین تصریح کرده است:

بی احتیاطی یا عدم رعایت قوانین ، بی کفایتی راننده که منجر به صدمه بدنی به دیگری یا از کارافتادگی دائمی یا ضعف یک قسمت از بدن یا از بین رفتن قسمتی از اندام آسیب دیده یا برخی آسیب های دیگر مانند زایمان می شود ، باعث بزهکاری زودرس می شود. از دو ماه تا شش ماه زندانی شود و در صورت درخواست طرف آسیب دیده دیه پرداخت کند.

مجازات فرار از صحنه تصادف

موارد دیگری که مجازات را تشدید می کند

برخی اقدامات قبل از حادثه علاوه بر فرار از صحنه تصادف ، مجازات مجرم را نیز افزایش می دهد که به شرح زیر است:

  • راننده مست
  • نداشتن گواهینامه
  • سرعت غیر مجاز
  • نقص فنی اتومبیل
  • عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و عدم رعایت حق تقدم عابران پیاده

در تمام این موارد ، راننده به دو سوم مجازات مقرر در قانون محکوم می شود.

افرادی که از مجرم اصلی فرار می کنند یا به او کمک می کنند تا جرمی را مرتکب شود طبق قانون مجرم شناخته می شوند ، اگرچه میزان مجازات به نوع جرم بستگی دارد.

اگر راننده به قربانی کمک کند تا صدمات ناشی از رانندگی را نجات دهد یا کاهش دهد ، مزایای زیر برای وی فراهم شده است:

ابتدا راننده می تواند وسیله نقلیه را از محل حادثه برای کمک به آسیب دیدگان حرکت دهد. به شرطی که برای کمک به آسیب دیدگان امکان استفاده از روش های دیگر وجود نداشته باشد.

علاوه بر این ، اگر راننده فرد آسیب دیده را به محلی برای معالجه و استراحت منتقل كند یا حادثه را به افسران مربوطه اطلاع دهد ، یا به هر طریقی معالجه و استراحت را برای مصدوم در نظر بگیرد ، دادگاه تخفیف اعمال می كند.

مجازات کسانی که در تصادف رانندگی باعث کشته شدن کسی می شوند.

 ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی مقرر کرده است:

«هر گاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (اعم از وسایط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیرعمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم می‌ شود.»

مجازات کسانی که در تصادف رانندگی باعث صدمه لاعلاج به کسی شده اند.

 همچنین در این خصوص ماده ۷۱۵ قانون مجازات اسلامی بیان می‌کند:

«هر گاه یکی از جهات مذکور در ماده ۷۱۴ موجب مرض جسمی یا دماغی که غیرقابل علاج باشد و یا از بین رفتن یکی از حواس یا از کار افتادن عضوی از اعضای بدن که یکی از وظایف ضروری زندگی انسان را انجام می‌دهد یا تغییر شکل دایمی عضو یا صورت شخص یا سقط جنین شود مرتکب به حبس از دو ماه تا یک سال و به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم محکوم می‌شود.»

مجازات کسانی که باعث ضعف دائمی یا نقصان منافع یا یکی از اعضا شده اند.

 ماده ۷۱۶ این قانون نیز مقرر کرده است:

هر گاه یکی از جهات مذکور در ماده ۷۱۴ موجب صدمه بدنی شود که باعث نقصان یا ضعف دایم یکی از منافع یا یکی از اعضای بدن شود و یا باعث از بین رفتن قسمتی از عضو مصدوم گردد، بدون آن که عضو از کار بیفتد یا باعث وضع حمل زن قبل از موعد طبیعی شود مرتکب به حبس از دو ماه تا شش ماه (۱ماه تا ۳ماه) و پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم محکوم خواهد شد.

در حال حاضر طبق قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری مجازات این قانون به نصف کاهش پیدا کرده است. لذا جرم موضوع این ماده حبس ۱ماه تا ۳ ماه خواهد بود.

که امکان حبس فرد در این جرم به علت مجازات های جایگزین وجود ندارد.

نتیجه
در تصادفات رانندگی ، ممکن است شخصی از ترس محکوم شدن به قتل ، از صحنه فرار کند.

در تصادف رانندگی ، اگر عمدی نباشد و منجر به مرگ شخصی شود ، قصاصی در کار نخواهد بود. و شخص باید دیه بپردازد.

با این حال ، در برخی موارد ، تحت شرایط خاص ، شخصی که با شخصی تصادف کرده است ممکن است از صحنه فرار کند و بسته به خسارتی که او وارد کرده است ، به شدیدترین و حداکثر مجازات محکوم شود ، که در مواد ۷۱۴ و ۷۱۵٫ و ۷۱۶ پیش بینی شده است.

موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح با بهره مندی از وکلای درجه یک و کاربلد در خدمت هموطنان عزیز می باشد. هم اکنون تماس بگیرید : ۰۹۱۲۶۵۹۵۶۹۹

بدون ديگاه

ارسال نظر

' );( document.contains ) || document.write( '