a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

معرفی بهترین وکیل متخصص دعاوی سفته 💫

وکیل پایه یک دادگستری | وکیل دادگستری > وکیل متخصص دعاوی سفته  > معرفی بهترین وکیل متخصص دعاوی سفته 💫

معرفی بهترین وکیل متخصص دعاوی سفته 💫

وکیل متخصص دعاوی سفته

سفته یکی از انواع اسناد تجاری می باشد که مورد استفاده اشخاص برای پرداخت دین در آینده قرار می گیرد.

با توجه به اینکه چک ، سند حال محسوب می گردد یعنی وسیله پرداخت دین در همان روز است و وعده دار نمی باشد ، چنانچه ثابت شود تاریخ صدور قبل از تاریخ درج شده در چک می باشد مطابق بند ه ماده ۱۳ قانون صدور چک ، قابلیت تعقیب کیفری چک مذکور از بین رفته و تنها می توان از طریق مراجع حقوقی اقدام به وصول مبلغ چک نمود .

بنابراین با توجه به این توضیحات اهمیت و جایگاه “سفته ” به عنوان وسیله پرداخت دین در آینده بیش از پیش مشخص می گردد ، لذا پیشنهاد می گردد در دعاوی مربوطه از همراهی و مشاوره تخصصی وکیل متخصص دعاوی سفته بهره مند شوید.

انواع سفته

سفته به علت های مختلف به انواع مختلفی دسته بندی می شود اما توجه شود که از لحاظ شکلی و قانونی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

الف)سفته برای پرداخت وام

همانگونه که امروزه بسیار مرسوم میباشد ، بانک در مقابل تسهیلات و وام هایی که به مشتریان خود اعطاء میکند ، برای اطمینان از بازپس گیری مبالغ ، راه های متفاوتی از جمله اخذ وثیقه یا گرفتن سفته از مشتری خود اقدام میکند.

ب)سفته برای تضمین حسن انجام کاری

امروزه کارفرمایان در قرارداد کاری که با کارگران و کارمندان خود منعقد میکنند، به دلیل اینکه یکی از اهرم های فشار بر روی کارگران برای درست انجام دادن وظایف محوله ، سفته دریافت میکنند که در این خصوص دعاوی متعددی در دادگاه ها مطرح می شوند .

وکیل متخصص دعاوی سفته

 وکیل سفته به چه کسی گفته میشود؟

قبل از آنکه بخواهیم نکات حقوقی مربوط به سفته را مورد بحث و بررسی قرار دهیم در ابتدا بهتر است با تعریف حقوقی وکیل سفته و کاربرد آن در اصطلاح عامیانه آشنا شویم. به نظر شما دقیقا وکیل سفته به چه کسی گفته می شود و این وکیل باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ مسلما وکیل سفته با دیگر وکلای پایه یک دادگستری دارای تفاوت هایی است و نمی توان انتظار داشت که این وکیل حرفه ای با دیگر وکلایی که در دادگاه ها و محاکم قضایی حاضر می شوندف هیچ تفاوتی نداشته باشد.

حقیقت آن است که وکیل سفته در اولین قدم توانسته است مانند دیگر وکلای پایه یک دادگستری تحصیلات اولیه و تکمیلی خود را در رشته حقوق به اتمام برساند و پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری دریافت کند. اما تفاوت وکیل متخصص دعاوی سفته با دیگر وکلای دادگستری در تخصص او می باشد. وکیل سفته یکی از متخصص ترین و متبحر ترین افرادی است که در زمینه رسیدگی به پرونده های اسناد تجاری به خصوص سفته دارای تخصص است و تحصیلات تکمیلی خود را نیز در گرایش حقوق تجارت گذرانده است.

پس با این اوصاف این موضوع کاملا مسلم است که وکیل متخصص دعاوی سفته در قانون تجارت و آیین دادرسی به خوبی تسلط داشته باشد و بتواند وکالت این پرونده ها را به نحو احسن بر عهده گیرد و آنها را در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه برساند. وکیل سفته از تمامی قوانین جدید و بروز شده اطلاع دارد و میتواند  وکالت آنها را برعهده گیرد.

همه افراد دوست دارند که پرونده حقوقی آنان در کوتاه ترین زمان ممکن و به بهترین نحو ممکن به نتیجه برسد. برای اینکه این آرزو خواسته قلبی آنان عملی شود باید این توانایی را داشته باشند که وکیل متخصص با موضوع پرونده خود را پیدا کنند و وکالت پرونده را به او واگذار کنند.

بنابراین اگر شما قصد دارید که به دنبال وکیل سفته بروید، بهترین راهکار ممکن آن است که در ابتدا تشخیص دهید که آیا موضوع اصلی پرونده شما سفته است یا خیر، گاهی این موضوع دیده می شود که جریان پرونده در مورد مسئله دیگری است و جریان سفته فقط یک جز آن به حساب می آید، در چنین مواقعی افراد بدون اینکه به این مسئله دقت کنند به سراف وکیل سفته می روند و انتظار دارند تا این وکیل به جریان پرونده رسیدگی کند. وکیل سفته تنها می تواند به جریان پرونده هایی رسیدگی کند که موضوع اصلی آنان در مورد سفته و اسناد تجاری وابسته به آن می باشد.

راه های وصول سفته 

برای وصول سفته دو راه وجود دارد اولین راه از طریق اجرای اسناد رسمی است چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت‌نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

راه دیگر از طریق مراجع قضایی دادگستری است. دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند.

مشاوره با وکیل جهت سفته

در ابتدا لازم است بدانیم چه کسی در مقابل دارنده سفته مسوول است ؟

۱- شخصی که سفته به امضای اوست .
۲- اشخاصی که سفته را ظهرنویسی کرده اند .

همه این افراد مسوولیتشان تضامنی است به این معنی که اگر وجه سفته پرداخت نشود دارنده سفته می تواند به هرکدام از آن افراد که سفته را امضا کرده اند مراجعه کند هم به صورت فردی و هم به صورت دسته جمعی یعنی به یکی از آنها یا چندنفر از آنها و یا همه آنها.

ظهرنویسی چیست؟

زمانی که شخص دارنده سفته هدف خود از دریافت سفته یا انتقال آن را در پشت سفته نوشته و ذیل آن را امضا می کند به این عمل ظهرنویسی گویند . در واقع می توان گفت ظهرنویسی جهت منتقل کردن سفته به دیگری یا دریافت وجه آن انجام میگیرد .

کاربرد سفته

  • وسیله پرداخت قیمت كالا در معاملات غیر نقدی.
  • سند پرداخت وجه دین در سر رسید پرداخت دین . (در قرض های بین افراد )
  • بانک ها در اعطاء وام به مشتریان خود ، از آنان در قبال پرداخت وام سفته مطالبه می كنند.
  • در قرار دادهایی كه بین شركت ها و موٴسسات اداری با پیمانكاران منعقد می شود ، از سفته می توان به عنوان تضمیین انجام تعهد پیمانكار استفاده کرد .

آیا با سررسیدن زمان سفته امکان رجوع به دادگاه وجود دارد ؟

بله این امکان وجود دارد ولیکن شرایط اصلی سفته که برای دارنده دارایی محاسنی می باشد امکان مطالبه از دادگاه نمی باشد مانند درخواست تأمین خواسته و توقیف اموال زیرا که دارنده سفته می بایست پس از سررسید نسبت به وخواست سفته اقدام نماید و مبلغی که در این خصوص می بایست پرداخت نماید ۲ درصد مبلغ کل سفته می باشد و واخواست صورت می گیرد .‌

مدارک لازم برای اجرای سفته

مدارک مورد نیاز جهت ثبت دادخواست مطالبه وجه سفته عبارتند از اصل سفته و در صورت واخواست آن مدارک مربوط به واخواست سفته به همراه مدارک شناسایی معتبر به همراه ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا لازم به ذکر است در صورت مراجعه به وکیل دادگستری و اعطای وکالت به ایشان مبالغ حق الوکاله به همراه هزینه دادرسی از محکوم علیه قابل مطالبه خواهد بود فلذا پیشنهاد می شود دارندگان سفته در جهت تسریع در احقاق حق و وصول مطالبات از حمایت قضایی وکیل کیفری استفاده نمایند چرا که سرعت اقدام در دعاوی مطالبه وجه سفته و توقیف اموال در تامین خواسته از موارد بسیار پر اهمیت در وصول مطالبات می باشد .

برای اینکه شخص بتواند طلب خود را از محل سفته وصول کند، می بایست علاوه برارائه دادخواست به دادگاه برگه سفته را نیز به عنوان مدرک محکمه پسند به دادخواست خود ضمیمه کند.لازم به ذکر است که اگر می خواهید از مزایای سفته به عنوان سند تجاری استفاده کنید در زمان مقرر نسبت به واخواست اقدام نمایید وگرنه سفته از حالت سند تجاری خارج شده و در حکم یه سند عادی می باشد و از مزایای قانونی محروم می شوید.

برای مطالبه وجه سفته می بایست مدارک زیر را تهیه و ضمیمه دادخواست نمایید:

  • کپی برابر اصل سفته
  • کپی برابر اصل واخواست سفته (اگر انجام شده است)
  • کپی برابر اصل کارت ملی خواهان
  • کپی برابر اصل مستنداتی که سفته را دریافت نموده اید (اختیاری)
  • اصل وکالتنامه وکیل (اگر وکیل دارید)
نحوه اجرا گذاشتن سفته

باتوجه به اینکه سفته یک سند تجاری می باشد برای وصول آن می توان علاوه بر مراجع قضایی از طریق اجرای ثبت نیز اقدام نمود.اگر مبلغ مندرج در سفته کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد از طریق شورای حل اختلاف قابل رسیدگی می باشد و مبلغ بالغ بر ۲۰ میلیون تومان دادگاه حقوقی صالح می باشد.برای اینکه دارنده بتواند از طریق مراجع قضایی برای به اجراگذاشتن سفته اقدام کند می بایست نسبت به تنظیم دادخواست اقدام نماید.در صورتی که دارنده محق شناخته شود و صادرکننده همچنان مبلغ را پرداخت ننماید و اعسار او نیز ثابت نشود بازداشت می شود.
نکته: اگر دارنده بخواهد از طریق اجرای ثبت اقدام کند می تواند جهت وصول طلب خود توقیف اموال صادرکننده را درخواست کند.

مطالبه وجه سفته

تمامی سفته ها دارای دو نوع تاریخ می باشند: تاریخ صدور و تاریخ سررسید.

برای مطالبه وجه سفته تاریخ صدور آن ملاک نیست بلکه ملاک عمل، زمانی است که تاریخ سررسید فرا رسیده است.

اهمیت تاریخ سررسید بدین جهت می باشد که اگر صادرکننده به تعهدش عمل نکند، وقتی دارنده می خواهد که سفته را به اجرا بگذارد، میتواند ظرف ده روز از تاریخ سررسید سفته، آن را واخواست نماید و ظرف یکسال از تاریخ سررسید علیه صادرکننده و سایر مسئولین سفته طرح دعوا نماید.

اگر سفته ظرف ده روز از تاریخ سررسید، واخواست نشود امکان استفاده از شرایط توقیف اموال (تأمین خواسته) ممکن نیست مگر اینکه حدود ده تا بیست درصد ارزش سفته بعنوان خسارت احتمالی به صندوق دادگستری واریز گردد. (یعنی اگر سفته قدیمی باشد تنها راه توقیف اموال، پرداخت خسارت احتمالی می باشد)

نکته مهم این است که اگر صادرکننده اموالی نداشته باشد، در اینصورت لازم نیست که سفته واخواست شود چون که می بایست ٢/٢۵ درصد مبلغ خواسته علاوه بر هزینه دادرسی، بعنوان هزینه واخواست، پرداخت گردد.

واخواست سفته چیست؟

واخواست سفته اقدامی است که از سوی دارنده سفته جهت توقیف اموال صادرکننده، انجام می گیرد.

واخواست در فرم های مخصوصی نوشته می شود و مراجع خاصی برای این کار پیش بینی شده است که واخواست سفته را انجام می دهد.

واخواست سفته به نوعی شبیه برگشت زدن چک است با این تفاوت که اگر چک برگشت زده نشود، نمی توان طرح دعوا نمود اما سفته بدون واخواست هم قابل مطالبه می باشد.

وکیل متخصص دعاوی سفته

جهت مطالبه سفته به کجا باید مراجعه شود؟

اگر مبلغ سفته تا ٢٠ میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف محل اقامت صادرکننده (خوانده) صالح است اما اگر مبلغ آن بیش از ٢٠ میلیون تومان باشد، مرجع صالح دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده می باشد.

هزینه دادرسی در دادگاه ٣/۵ درصد مبلغ سفته است و در شورای حل اختلاف نصف آن می باشد.

هزینه به اجرا گذاشتن سفته چقدر است؟

هزینه به اجرا گذاشتن سفته بسته به مبلغ مندرج در سفته دارد و مبلغ واحدی در این خصوص وجود ندارد.مبالغی که باید برای به اجراگذاشتن سفته بپردازید علاوه بر هزینه ثبت دادخواست که ۳ درصد می باشد،۲درصد مبلغ مندرج در سفته به عنوان هزینه واخواست می باشد.
نکته: اگر سفته را در موعد مقرر واخواست ننموده باشید و تقاضای تامین خواسته بابت جلوگیری از ضایع شدن حق خود را بنمایید نیز می باست مبلغی را در صندوق دادگستری به امانت بگذارید.

مدت زمان لازم برای وصول سفته

سفته ممکن است دارای تاریخ باشد و یا اینکه بدون تاریخ که در این صورت عندالمطالبه تلقی می شود.در سفته ای که دارای تاریخ می باشد دارنده سفته می بایست در تاریخ مندرج در سفته مبلغ آن را مطالبه کند و زودتر از موعد نمی تواند مبلغ را از صادرکننده درخواست کند.چنانچه دارنده زمان موردنظر مبلغ را درخواست نکند حق او محفوظ می باشد.
سفته عندالمطالبه برخلاف مورد قبل دارای سررسید نمی باشد و هرزمان که دارنده سفته درخواست کند صادرکننده باید مبلغ را پرداخت کند.لازم به ذکر است که براساس نظریه مشورتی دیوان عالی کشور دارنده سفته عندالمطالبه قبل از واخواست می بایست از طریق ارسال اظهارنامه صادرکننده را برای پرداخت مبلغ در جریان بگذارد.
نکته : چنانچه دارنده سفته بخواهد علاوه بر صادرکننده علیه ضامن ها و ظهرنویس ها نیز اقدام کند می بایست تا ۱۰ روز سفته را واخواست نموده و تا یک سال  بعد از آن اقامه دعوی کند وگرنه حق او فقط در خصوص صادرکننده باقی خواهد ماند.

حرف آخر

اولین اقدام قانونی که دارنده‌ی سفته وقتی در زمان مشخص، وصول نمی‌شود، آن را انجام می‌دهد اجرا گذاشتن سفته است؛ اگر سفته در تاریخ معین پرداخت نشود، دارنده آن باید حداکثر ظرف ۱۰ روز نسبت به وصول سفته اقدام کند.

اسناد تجاری از گذشته تا امروز نقش مهمی در مبادلات تجاری داشته‌اند، به همین دلیل اطلاع از مقررات و قوانین مربوط به آنها ضروری است؛ اکنون که از مقررات مربوط به اجرا گذاشتن سفته یا واخواست سفته، مدت زمان و هزینه آن و نحوه وصول و مراحل آن مطلع شدید، بدانید که طی کردن مراحل حقوقی برای وصول آن نیاز به تجربه و آگاهی کامل از مواد قانونی خواهد داشت که معمولا بدلیل عدم کافی بودن اطلاعات حقوقی و یا مشغله های کاری و غیره این وظیفه به عهده وکیل متخصص دعاوی سفته گذاشته میشود تا تمام و کمال از موکل خود دفاع نماید.


🌟🌟🌟سوالات حقوقی متداول 🌟🌟🌟


۱- بابت طلب خود سفته دارم ايا ميتوانم سفته به اجرا بگذارم ؟

وقتی سفته بدون تاریخ به شما داده میشود یعنی این اختیار را دارید که خود در آن تاریخ بزنید در واقع برای صحت یک سفته وجود مبلغ و امضای بدهکار کافی است.

در مورد اسم متعهد هم درست است که نام وی در قسمت مربوطه نوشته نشده ولی چون بدهکار سفته را امضا کرده است و شما میتوانید خود نام بدهکار را در سفته درج نماید. البته بهتر بود برای اینکه طرف شما بهانه جویی نکند و دعوا را با مانع مواجه ننماید سفته به صورت کامل صادر میشود. لازم است بدانید سندی که دست شماست و آن را سفته می نامید تا وقتی که واخواست نشده، سفته نیست و یک سند عادی حاوی طلب است.

 


۲- چه زمانی می توانم درخواست تامین خواسته برای سفته بدهم ؟

قبل از سررسید سفته اصولاً نمیتوانید درخواست تامین خواسته بکنید و متاسفانه برای مشکل شما راه کار قانونی وجود ندارد. با این وجود مطابق بند ((د)) ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی مدنی در صورتیکه بتوانید قاضی را مجاب کنید که تامین خواسته و توقیف اموال ضرورت دارد میتوانید با سپردن خسارت احتمالی درخواست تامین خواسته یا توقیف اموال بنمائید.  

 


۳-میخواهم سفته را برای ضمانت حسن انجام کار نزد کارفرما بگذارم چطور اینکار را انجام بدهم ؟

لازم است شماره و مشخصات سفته ها را در قراردادتان قید کنید و متذکر شوید که سفته ها بابت ضمانت حسن انجام کار در اختیار کارفرما قرار میگیرد.

 


۴- مطالبه وجه سفته و خسارت تاخیر تادیه آن به چه صورت است ؟

در صورتی که سفته واخواست شده باشد و مبلغ آن مطالبه شده باشد، دارنده سفته می تواند خسارت تاخیر تادیه را هم درخواست کند، در غیر این صورت تنها مبلغ مذکور در سفته قابل مطالبه است و از ماترک (اموال باقیمانده) از صادرکننده سفته که فوت کرده برداشت می شود.

چند نکته مهم :

۱- اگر سفته واخواست نشده باشد یک سند عادی محسوب میشود و سند تجاری نیست و دارنده از زمان مطالبه می تواند خسارت تاخیر تادیه یا خسارت دیرکرد مطالبه نماید.

۲- اگر سفته واخواست شده باشد دارنده از زمان مندرج از سفته می تواند درخواست محاسبه خسارت را بنماید.

۳- اگر ثابت کنید مهریه شما در زمان عقد ۱۵۰ هزار تومان بوده نه مستند به سفته بلکه مستند به مقررات و احکام مهریه می توانید آن را به نرخ روز مطالبه نمائید.

۴- بنظر بسیاری از قضات بعد از فوت فرد به بدهی های او خسارت تاخیر تادیه تعلق نمی گیرد. پس ممکن است میزان خسارت دیرکرد فقط در زمان فوت محاسبه شود.

۵-اگر منظور شما از حق تمبر هزینه دادرسی است، به طور کلی هزینه دادرسی دعاوی حقوقی سه و نیم درصد خواسته است. که با اصل خواسته مشخص میشود و نه میزان خسارت تاخیر تادیه.


۵-آیا سفته زندان دارد؟

سفته جنبه کیفری ندارد. به این معنا که در صورت اجرا گذاشتن صادر کننده سفته باید آن را پرداخت کند اما پیشینه کیفری برایش ثبت نمی شود.


۶-مدت زمان اجرای سفته چقدر است؟

از ابتدای طرح شکایت تا مراحل پرداخت مبلغ سفته حدود ۷۰ روز زمان طول می کشد که جزئیات آن را به طور کامل در مطلب بیان کرده ایم.


کاربر عزیز در صورتی نیاز به وکیل متخصص دعاوی سفته دارید وکیل دعاوی تجاری موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح که وکیل پایه یک دادگستری بوده و دارای تجارب ارزنده و پرونده های موفقی است در خدمات شما میباشد کافی است با شماره ۰۹۱۲۶۵۹۵۶۹۹ و یا ۰۲۱۴۸۲۰۰۱۱۳ تماس حاصل فرمایید.

 

وکیل متخصص دعاوی سفته

وکیل سفته

هزینه وکیل برای سفته

مشاوره حقوقی چک و سفته

مطالبه وجه سفته

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

بدون ديگاه

ارسال نظر

تماس با وکیل