a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

وکیل نفقه | آشنایی با شرایط و قوانین نفقه

وکیل پایه یک دادگستری | وکیل دادگستری > وکیل خانواده  > وکیل نفقه | آشنایی با شرایط و قوانین نفقه

وکیل نفقه | آشنایی با شرایط و قوانین نفقه

وکیل نفقه

وکیل نفقه

بهترین وکیل نفقه در تهران کیست؟

خانم ها پس از انعقاد عقد نکاح و ایجاد رابطه ی زوجیت از یک سری حقوق و اختیاراتی بهره مند می شوند و همچنین متعهد و موظف به اجرای  یک سری تعهد یا تعهدات  در برابر همسر خود قرار می گیرند.

شاید در خصوص مهریه، شرایط و مقررات حاکم بر آن بسیار شنیده باشید؛ اما حقوق مالی خانم ها فقط منحصر به مهریه نمی باشد بلکه می توان به یک مورد دیگر یعنی نفقه نیز اشاره کرد.

در این نوشتار قصد داریم مختصری به بحث نفقه، وکیل نفقه، طریقه مطالبه و به وکلای واجد شرایط و فعال در این زمینه پرداخته شود.

نفقه همه ی نیاز های همسر است

 از نفقه تعریف های مختلفی ارائه شده است ولی به بیان ساده، نفقه عبارتست از:

 • کلیه ی نیاز های یک خانم که بر اساس عرف برای ادامه ی زندگی لازم و ضروری محسوب می شود.
 • مواردی از جمله ،هزینه‌های درمان، بیماری و زیبایی و بهداشت خانه و خانواده جزء نفقه به شمار ‌می‌رود.

تمکین چیست؟

کلمه ی تمکین در لغت به معنای الزام می باشد و در اصطلاح به این معنی است که پس از زوجیت خانم مکلف به تبعیت از مرد می باشد.

 این تبعیت به موارد از قبیل:

 • حُسن معاشرت (به معنای خوش رویی و خوش اخلاقی) با همسر.
 • سکونت در منزلی که شوهر تعیین کرده است.
 • برقراری رابطه جنسی و…

می باشد.

شرایط استحقاق دریافت نفقه

همانطور که اشاره شد به محض انعقاد عقد یک سری حقوق مالی از جمله مهریه و نفقه برای خانم ایجاد می شود و وی قانونا می تواند آنها را از همسر خود مطالبه نماید ولی در این باره باید بیان داشت که استحقاق خانم در مطالبه ی مهریه و نفقه کمی متفاوت از یکدیگر می باشد.

 • در مهریه به محض وقود عقد، خانم مستحق دریافت مهریه می گردد و در این باره لزومی به تمکین وجود نخواهد داشت.
 • ولی در رابطه با نفقه، خانم در صورتی می تواند نفقه را از همسر خود مطالبه نماید که تمکین نموده باشد.
 • اگر خانم بدون دلیل موجه از تمکین خودداری کند به تبع آن مستحق دریافت نفقه نخواهد بود.
 • اما منظور از عذر موجه، موردی است که خانم اثبات نماید که رفتار مرد موجب ترک منزل یا به طور کلی تر عدم تمکین شده.

برای مثال سکونت در منزل مشترک موجب به خطر افتادن جان خانم باشد  این عمل موجب اسقاط نفقه نمی شود.

نپرداختن نفقه توسط آقا

حال که با نفقه و تمکین و ارتباط آنها با یکدیگر آشنا شدیم سوالی که در این باره به ذهن می رسد این است که اگر مرد نفقه پرداخت نکند چه پیامدها و آثاری را در پی خواهد داشت و آیا خانم می تواند اقدامی در این باره نماید.

 • در این باره باید بیان داشت که دو اثر در خصوص عدم پرداخت نفقه برای مرد به وجود می آید یکی اثر کیفری و دیگری حقوقی.
 • در خصوص اثر کیفری موضوع باید بیان داشت که، مطابق با قانون حمایت از خانواده؛ هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تادیه  نفقه سایر اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش (شش ماه تا دو سال) محکوم می‌شود.
 • تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود.

تبصره ـ امتناع از پرداخت نفقه زوجه‌ای که به موجب قانون مجاز به عدم تمکین است و نیز نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی مشمول مقررات این ماده است.

در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجراء حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه زن می‌ تواند برای طلاق به حاکم ‌رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق می نماید ‌همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.

طریقه تعیین میزان نفقه

پس از اقدامات قانونی توسط خانم و مطالبه مهریه از آقا، و همچنین احراز و اثبات استحقاق دریافت نفقه توسط دادگاه، به دلیل اینکه این امر یک امر تخصصی محسوب می شود قاضی رسیدگی کننده، موضوع را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهد تا کارشناس بر اساس نیاز های خانم، هزینه های روز مره وی و فرزندان نفقه را  تعیین نماید.

وکیل نفقه در تهران و بهترین وکیل نفقه

اصولا برای بسیاری از امور حقوقی و انجام اقدامات قانونی لازم چه به عنوان خواهان و مدعی دعوا و چه به عنوان خوانده و منکر دعوا آشنایی به متون حقوقی امری ضروری و بدیهی محسوب می شود و چه بسا بسیاری از افراد علی رغم محق بودن در یک دعوا و ادعا به دلیل فقدان آگاهی از قوانین موجود متاسفانه به حق خود نمی رسند.

وکیل نفقه در تهران

زیرا بسیاری از این دعاوی به دلیل اینکه  حساسیت و ویژگی های منحصر به خود را دارا می باشند و در بسیاری از موارد روند رسیدگی آنها طولانی می باشد و بیش از پیش حضور یک وکیل دادگستری احساس می شود.

در امور خانواده بسیاری از امور مرتبط با آن امری سخت و پیچیده خواهد بود.

برای مثال حق طلاق همواره با مرد است و مطابق عمومات قانون مدنی تحت شرایطی خاص امکان صدور حکم طلاق توسط دادگاه صادر می شود.

مواردی از جمله اثبات شرایط عسر و حرج خانم ، سو رفتار اقا ،که همگی آنها  دارای شرایط و ضوابطی است که افراد عادی بعید است که توانایی انجام و اثبات این اعمال را داشته باشند.

اما می بایست به موضوع مهم هم اشاره کرد که هر وکیلی توانایی لازم جهت اثبات و طی مراحل مختلف امور خانواده را نخواهد داشت.

بهترین وکیل در حوزه خانواده و موضوع بحث یعنی نفقه ، وکیلی است که اولا آگاهی ،اطلاع و اشراف کاملی به قوانین و مقررات در این حوزه داشته باشد و ثانیا مصلحت موکل خود را تحت هر شرایطی مدنظر و سرلوحه کار خود قرار دهد.

متاسفانه بعضا شاهد این موضوع هستیم که برخی وکلا صرفا منافع خود (حق الوکاله) را در نظر می گیرد و در طول فرایند دادرسی همواره به دنبال خاتمه دعوا به هر طریقی ولو برخلاف مصلحت موکل می باشند.

خانم تحت شرایطی که به آن اشاره شد می تواند نفقه را دریافت نماید اما بعضا در مواردی آقا با وجود کلیه شرایط لازم و قانونی نفقه همسر خود را پرداخت نمی کند که در این صورت خانم می تواند از دادگاه اقدام نماید.

از آنجایی مراحل و تشریفات رسیدگی در دعاوی خانوادگی قدری پیچیده و طولانی است حضور وکیل دادگستری که آگاهی و اشراف به قوانین، تبحر و تخصص در این باره را داشته باشد امری بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

آنچه شوهر برای زن به عنوان نفقه میدهد باید به طور متعارف باشد، یعنی آنگونه که عرف زمان و مکان آن را لازم بداند، همچنان که در نوغ و جنس و مقدار نفقه باید رعایت وضعیت اجتماعی زن لحاظ شود. ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی بیان میدارد هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وضایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود. در صورتی که زن تکمین ننماید، یعنی یکی از تکالیفی را که در اثر زناشوئی عهده دار است انجام ندهد ناشزه میگردد.

در صورتی که زن با ارائه قباله نکاحیه از دادگاه درخواست نفقه مدت معینی از زمان گذشته را از شود، نماید، شوهر ملزم به تادیه آن است. مگر اینکه یکی از دوام را ثابت کند :

۱- شوهر ثابت کند که نفقه در مدت مورد مطلبه تادیه گرده است. مانند آنکه شوهر ثابت نماید که زن در خانه او زنگدانی میکرده. ظاهر این امر حاکی از پرداخت نفقه از طرف شوهر به زن می باشد.

۲- شوهر ثابت نمتید که زن بعضی از وظایف زناشوئی را انجام نداده است و ناشزه است. مانند آنکه ثابت نماید که زن منزل شوهر را ترک کرده و به خانه خویشان و یا دوستان خود رفته و بدون اجازه در روز از خانه خارج میشده است، چنانچه شوهر نتواند یکی از دوام بالا را ثابت کندريا، دادگاه بوسیله کارشناس مقدار نفقه را معین نموده و حکم به تادیه آن میدهد.

با توجه به حقوق زن در قانون مدنی ایران نسبت به پرداخت نفقه تأکید بسیار شده است و نتیجه این که مردان ملزم به پرداخت حقوق شرعی و قانونی همسر خود می باشند که شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن میباشد که شوهر مکلف است همه آنها را متناسب با وضعیت خانوادگی و اجتماعی زن فراهم کرده و این الزام تنها در ازدواج دائم بر عهده شوهر بوده و در شرایطی که زوج از پرداخت نفقه خودداری نماید یا زن مستحق دریافت نفقه باشد زوجه یا وکیل نفقه می تواند نست به دعوای ترک انفاق اقدام نماید.

نفقه و یافتن وکیل  نفقه مجرب جهت دریافت نفقه موضوعی است که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول ساخته باشد. خیلی از اشخاص نمی دانند چگونه در هنگام مواجهه با مشکل دریافت نفقه با حضور یک وکیل نفقه توانا حق خود را مطالبه نمایند.

 

نفقه چیست؟

تمامی هزینه های زندگی عادی و روزمره زن که شامل تهیه محل سکونت، لوازم زندگی، البسه، غذا و درمان می شود از لحظه ازدواج دائم بر ضمه زوج بوده و نفقه خوانده می شود. زوجه، دو ضمانت اجرایی برای دریافت نفقه از زوج دارد. وی می تواند شخصاً یا به کمک وکیل نفقه ، اقدام به الزام زوج به پرداخت نفقه گذشته و حال نماید، یا در صورت امتناع شوهر از پرداخت نفقه، درخواست طلاق نماید.

یکی از مهم ترین وظایف مرد تامین همسرش از لحاظ مادی می باشد به گونه ای که هزینه های خوراک، پوشاک، درمان، بهداشت و … که در قانون از آن به عنوان نفقه یاد شده است، برعهده ی مرد خواهد بود و باید تمامی این موارد درخور شأن و شخصیت زن تهیه گردد. در مقابل نیز زن وظیفه ی تمکین همسر، حمایت عاطفی و… را برعهده دارد. نفقه یکی از موارد حقوقی با اهمیت می باشد که در لغت به معنای خرج روزانه از آن یاد میشود و تمامی خرج های متعارف مسکن، خوراک، پوشاک و… را شامل می شود.

نفقه در دوران عقد

با توجه به اختیار حق حبسی که قانونگذار به زن داده است،زوجه می تواند بعد از عقد دائم از ایفای وظایف زناشویی و زوجیت و تمکین عام و خاص خود امتناع نماید تا کلیه مهریه خود را دریافت نماید و در این صورت عدم تمکین زوجه مانع دریافت نفقه نمی باشد و زوجه ناشزه محسوب نمی گردد.اما اگر زوجه مهریه حال و مشخصی نداشته باشد و یا اگر زوجه تمکین نماید دیگر حق حبس نداشته و باید به وظایف زوجیت خود ادامه دهد تا مستحق دریافت نفقه باشد.

نفقه در عقد موقت

طبق قانون مدنی در عقد موقت به به بیان عرفی در صیغه،زوج وظیفه ای برای پرداخت نفقه به زوجه ندارد مگر اینکه در زمان عقد شرط شده باشد که زوج موظف است به زوجه مخارجش پرداخت نماید در غیر اینصورت زوجه حق مطالبه ندارد.

نفقه در دوران طلاق

اگر زوجین طلاق بگیرند و طلاق از نوع رجعی باشد در زمان عده که سه طهر می باشد نفقه به عهده شوهر سابق است زیرا در طلاق رجعی زن در حکم زوجه می باشد مگر اینکه طلاق در حالت نشوز زن واقع شده باشد.

اما در فسخ نکاح و طلاق بائن مانند طلاق قبل از نزدیکی یا طلاق در زمان یائسگی و طلاق خلع و مبارات که برای شوهر حق رجوعی وجود ندارد بنابراین زوج نیز وظیفه پرداخت نفقه در زمان عده را ندارد مگر اینکه طلاق بائن در زمان حاملگی زن واقع شده باشد که در اینصورت تا وضع حمل زوج موظف به پرداخت نفقه می باشد و این نفقه برای تأمین گذران زن و جبران زحمتی است که زن در دوران بارداری متحمل می شود می باشد.

نفقه در زمان وفات زوج

اگر زوج فوت نماید در ایام عده که چهارماه و ده روز می باشد باید نفقه به زوجه پرداخت گردد که پرداخت آن را اقاربی که موظف به پرداخت نفقه می باشند بر عهده دارند.

گواهی ناشزگی زوجه و عدم پرداخت نفقه

طبق قانون مدنی:در صورتی زوجه مستحق دریافت نفقه می باشد که از ادای وظایف زوجیت بدون مانع امتناع ننماید.بنابراین اگر زن تمکین عام و خاص ننماید و زوج با دادخواست الزام به تمکین زوجه را به تمکین محکوم نماید اما زوجه تمکین ننماید و بعد از قطعی شدن حکم،گواهی نشوز زن صادر گردد،دیگر زوجه مستحق دریافت نمی باشد.

اما در بعضی موارد زوجه جهت عدم تمکین عذر موجهی دارد از جمله خوف بدنی به این معنی که زوج،زوجه را مورد ضرب و جرح شدید قرار می دهد و بارها این رفتار را انجام داده و زوجه جهت اثبات ادعای خود باید گزارش کلانتری و شکواییه و استشهادیه ارائه نماید تا برای رئیس دادگاه مانع مشروع احراز گردد.

مطالبه نفقه حقوقی

در صورتی که زوج نفقه ی زوجه به شرح مختصر مذکور تهیه و پرداخت ننماید،زوجه می تواند از طریق مراجع قضایی خانواده و شورای حل اختلاف حق خود را مطالبه نماید.در این دعوا زوج باید ثابت نماید منزل مشترک با تهیه ی وسایل اولیه زندگی برای زوجه جهت تمکین فراهم نموده و خوراک و پوشاک،هزینه درمان و …. با توجه به شأن زن را تأمین نموده است.

اما اگر زوج مخارج زوجه را پرداخت نکرده باشد و نتواند پرداخت را اثبات نماید بنابراین با توجه به نظریه ی کارشناسی که بر طبق وضعیت زن صادر می گردد نفقه ی گذشته و حال و آینده زوجه تعیین می گردد و رئیس دادگاه مطابق آن حکم صادر می نماید که زوج موظف به پرداخت ماهیانه آن می باشد.

ترک انفاق

در مواردی که زوج به مدت ۶ماه ترک منزل نماید و مخاج زوجه را پرداخت ننماید و یا زوج خرج همسر خود را ندهد به طوری که نتواند حداقل هزینه ها و موارد اولیه زندگی برای زوجه را فراهم نماید و به مدت چندین ماه هیچ خرجی به زن پرداخت ننماید،زوجه می تواند شکایت کیفری ترک انفاق مطرح نماید که در صورت اثبات جرم به حبس یا جزای نقدی محکوم می گردد.

تقدم نفقه زوجه بر سایرین

اگر مرد موظف به پرداخت نفقه ی تعداد زیادی از افراد باشد با این حال نفقه ی زن بر همه ی آنها مقدم خواهد بود. مرد در ابتدا موظف است به پرداخت نفقه ی همسرش سپس سایرین. حتی در مواقعی که زن شاغل بوده و درآمدی دارد بازهم مرد موظف به پرداخت نفقه میباشد و زن وظیفه ای ندارد که حتی ریالی از درآمدش را صرف خانه و زندگی اش بکند. البته توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت میباشد که پرداخت نفقه در صورتی که زن شوهرش را تمکین کند بر مرد واجب است درغیراینصورت با اثبات خلاف این مورد مرد از پرداخت نفقه منع میشود.

 

افراد واجب النفقه

علاوه بر همسر، افراد دیگری نیز واجب النفقه خواهند بود و مرد درصورت بضاعت مالی موظف به پرداخت نفقه ی این افراد می باشد که این افراد شامل فرزندان و پدرو مادر مرد می شود. درمورد فرزندان پدر وظیفه دارد تا زمانیکه فرزندانش نزد او هستند هزینه های متعارف آنها که شامل مسکن، خوراک ، پوشاک و … میباشد را تامین کند. این امر محدودیت سنی ندارد و برای دختران تا زمانیکه ازدواج نکرده اند، پرداخت نفقه برعهده ی پدر می باشد . برای پسران تا زمانی که کاری ندارند و در حال تحصیل هستند نفقه شامل حالشان خواهد بود که اگر به هر دلیلی پدر با وجود بضاعت مالی از پرداخت نفقه ی فرزندان سرپیچی کند آنها می توانند با کمک وکیل نفقه از دادگاه تقاضای الزام پدر به پرداخت نفقه را کنند. پدرو مادر مرد درصورتیکه نیاز به پرداخت نفقه داشته باشند نیز مشمول نفقه هستند و مرد موظف است که نفقه ی آنهارا پرداخت کند.

 

نفقه ی فرزندان  بعد از طلاق

از آنجا که تجربه و شواهد ثابت کرده است که، اکثریت دلایل طلاق به خاطر مشکلات اقتصادی به وجود می آیدو همه ی هزینه های زندگی برعهده ی مرد میباشد ، گاهی از اوقات مرد از پرداخت نفقه معذور می شود. از آنجاکه در چنین شرایطی دادگاه حق طلاق را به زن میدهد ، بادادخواست طلاق زن و شوهر از یکدیگر جداشده و بنا به صلاحدید دادگاه حضانت فرزند به عهده ی یکی از والدین قرار میگیرد. به همین دلیل  درصورتی که به هردلیلی پدر و مادر از هم جدا شده باشند و دور ازهم زندگی کنند، اگر فرزندی داشته باشند بازهم نفقه ی فرزند تا زمانی که پدر در قید حیات باشد برعهده ی پدرخواهد بود. اگر پدر فوت کند نفقه بر عهده ی مادر میباشد اما مادر میتواند با اعلام عدم توانایی پرداخت نفقه را از عهده ی خود خارج کند که در این صورت نفقه ی فرزند بر عهده ی پدرِ پدر قرار میگیرد. اگر هریک از این اشخاص با وجود تمکن مالی تز پرداخت نفقه سربازند شما می توانید با کمک وکیل نفقه و اخذ حکم الزام به پرداخت نفقه از دادگاه آنان را به پرداخت نفقه ملزم سازید.

 

مطالبه نفقه با همکاری وکیل نفقه

 قانونگذار کاملا زن را از پرداخت نفقه معذور ساخته و حتی اگر زن شاغل باشد ، بازهم مرد را موظف به پرداخت نفقه کرده است. هرگونه سرپیچی کردن مرد در پرداخت نفقه ی همسرش مجازاتی را در پی خواهد داشت.

اگر مردی وظیفه ی پرداخت نفقه را به خوبی انجام ندهد و همسرش از او ناراضی باشد ، میتواند به کمک وکیل نفقه به دادگاه مراجعه کرده و در خواست نفقه را بدهد که در این صورت دادگاه برای توضیح مرد را احضار کرده و از او دلیل عدم پرداخت نفقه را جویا میشود. اگر مردی با وجود بضاعت مالی از پرداخته نفقه ی همسرش سر باز زند دادگاه به او فرصت پرداخت نفقه را میدهد. اگر باز هم در پرداخت نفقه کوتاهی کند و یا حتی بضاعت مالی نداشته باشد وکیل نفقه میتواند از دادگاه برای زن دادخواست طلاق را درخواست نماید.

زن می تواند برای مطالبه نفقه حال و گذشته خود، به وکیل نفقه مراجعه نماید. همچنین مطالبه نفقه اقارب نیز می تواند توسط وکیل نفقه انجام شود. آنچه مسلم است، نفقه از حقوق قانونی و شرعی زوجه می باشد و در صورت طرح ادعای عدم تمکین از سوی مرد، این ادعا حتما باید در دادگاه ثابت شود. در دعاوی که مطالبه نفقه به وکیل نفقه سپرده می شود، اثبات ادعای عدم تمکین و نشوز زن سخت تر انجام می شود.

نفقه از جمله موارد حقوقی بحث بر انگیز است و مواردی که شامل نفقه میشود بسیار گسترد می باشد. به گونه ای که در صورت عدم آگاهی کافی ممکن است در احقاق حق خود دچار مشکلات بسیاری شده  و در نهایت پس از تلاش بسیار نتوانید حق خود را دریافت نماید. در چنین مواردی بهترین راه  این است که از وکیل نفقه کمک گرفته شود تا در صورت نیاز به اثبات حق نفقه و جرم ترک انفاق  برای دادگاه  مدارک لازم و محکمه پسند را جمع آوری کند.

موسسه حقوقی عدالت گستر فتح با سابقه ای درخشان و کادری متخصص، مجرب، متعهد در زمینه های مختلف از جمله نفقه است و در صورتی که نیاز به وکیل نفقه دارید میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و برای اینکه روند پرونده تان سریع تر و تخصصی تر پیش رود از وکیل نفقه متخصص و مجرب مشاوره بگیرید.

بدون ديگاه

ارسال نظر

' );( document.contains ) || document.write( '