a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

انحصار وراثت مراحل و نکات مهم در سال ۱۴۰۰، مدارک،مدت و هزینه

وکیل پایه یک دادگستری | وکیل دادگستری > وکیل خانواده  > وکیل ارث  > انحصار وراثت مراحل و نکات مهم در سال ۱۴۰۰، مدارک،مدت و هزینه

انحصار وراثت مراحل و نکات مهم در سال ۱۴۰۰، مدارک،مدت و هزینه

مراحل گواهی انحصار وراثت و نکات مهم در سال ۱۴۰۰، مدارک،مدت و هزینه ها

کلیه مراحل گرفتن گواهی حصر وراثت در تهران و کرج توسط وکلای مجرب در کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه بدون مراجعه شما انجام خواهد شد. قابل توجه اینکه علی رغم تورم زیاد در یکسال گذشته و کاهش ارزش پول به جهت رعایت حال موکلان حق الوکاله اعلامی بسیار اندک افزایش پیدا کرده است.

گواهی انحصار وراثت چیست؟

گواهی است که توسط شورای حل اختلاف آخرین محل اقامتگاه متوفی صادر می شود و در آن ورثه میزان سهم الارث آن مشخص می شود.

آثار داشتن گواهی حصر وراثت چیست؟

ورثه یا هر ذی نفعی برای برای هر اقدام حقوقی در ادارات دولتی، دفاتر اسناد رسمی، بانک ها و … نیازمند گواهی مذکور است. بنابراین اگر انحصار وراثت نکنیم امکان تقسیم و یا انتقال ترکه و مراجعه به ادارات دولتی بانک ها نیست.

تو را از ارث محروم میکنم حقیقت یا کذب؟

شاید شما هم شنیده باشید که در گفتگو های روز مره یا دیالوگ های فیلم ها این جمله شنیده شده است که فرد می گوید خطاب به یکی از فرزندانش که من تو را از ارث محروم می کنم در واقع باید بدانیم این جمله هیچ حقیقت قانونی ندارد و به نظر وکیل ارث و میراث خنده دار است و جمله ای اشتباه است در واقع کسی نمی تواند در نحوه ارث بری ورثه تغییری ایجاد کند زیرا حکم قانون گذار بر آن است و فرد نمی تواند برخلاف حکم آمره قانون عملی انجام دهد.

لذا این جمله که تو را از ارث محروم می کنم باطل و سخنی لغو است البته در جاهایی به واسطه اتفاقاتی فرد وارث ممکن است ارث نبرد و این امر با این که وی از ارث محروم شود فرق دارد.

برای مثال در قانون آمده که اگر کسی مورث خود را به صورت عمد بکشد از وی ارث نخواهد برد.

در مثالی فرض کنید فرزندی به صورت عمد پدر خود را خواهد گشت در اینجا قانون گذار اجازه ارث بری به وی نمی دهد.

فرد کجاها ارث نخواهد برد

۱ – قتل عمدی

همانگونه که گفتیم اگر فرد مورث یا کسی که قرار است از وی ارث ببرد برای مثال پدر خود را به قتل برساند دیگر از وی ارثی نخواهد برد.

۲ – فرزندی که زودتر از والدین خود فوت شود

اگر فرزندی زودتر از والدین خود بمیرد دیگر به وی ارثی نخواهد رسید فرض کنید.

برای مثال فرض کنید الف ۳۵ ساله دارای ۲ فرزند است حال وی فوت می کند و پس از یک سال، پدر وی فوت می شود در اینجا باید گفت الف که مرده از میراث مادر خود ارثی نمی برد. حال سوال این است که آیا فرزندان الف هم از پدر بزرگ خود ارث نمی برند؟

در پاسخ باید گفت خیر ایشان ارث نخواهد برد زیرا ارث بری آن ها به تبع پدر خودشان است و وقتی پدر خودشان ارثی نمی برد خود ایشان هم ارثی نخواهند برد.

۳ – اگر مردی انتساب فرزندی به خودش را انکار کند و به زن خود تهمت زنا بزند، دیگر از هم ارث نمی برند که به این عمل لعان گفته می شود

۴ –  طفل متولد شده از زنا از پدر، مادر و اقوام آنان ارث نمی برد

۵ – در صورتی که وراث شخص مسلمان کافر باشند نیز از وی ارث نخواهند برد.

تمامی این موارد باید توسط وکیل ارث و میراث متخصص بررسی شود و سپس دادخواست انحصار مطرح گردد.

آیا پدر میتواند کل اموال را به اسم یکی از فرزندان بزند

باید دقت داشته باشید که بر خلاف آنچه در فهم عرف است باید گفت ارث و وصیّت مربوط به پس از مرگ است و قبل از مرگ فرد صاحب اختیار مال خود است و حتی می تواند آن را به یکی از فرزندان هبه کند یا ببخشد یا اینکه اصلا در راه خدا خرج کند زیرا وی در زمان حیات صاحب اختیار است و کسی حق نخواهد داشت وی را محدود کند.

در این خصوص شایان ذکر است که در بسیاری از موارد، جعل و سند سازی در خصوص اموال متوفی انجام می گیرد که وکیل ارث و میراث باید به دقت این موارد را نیز بررسی نماید.

آیا پدری میتواند کل اموال را به نفع یکی از فرزندان خود وصیّت کند

همانگونه که در بالا گفتیم فرد در زمان حیات صاحب اختیار تمام و کمال اموال خود است اما برای پس از فوت اینگونه نیست و وی دارای محدودیت است پس فرد می تواند در زمان حیات و زندگی خود درباره تمام اموال خود تصمیم بگیرد اما در وصیّت و تعیین تکلیف برای بعد از فوت نمی تواند به صورت تمام و کامل صاحب اختیار باشد و طبق قانون فرد فقط می تواند تا یک سوم ۱/۳ اموال خود را وصیّت کند و بیشتر از آن نافذ نیست و صحیح نیست مگر آنکه ورثه قبول کنند این وصیّت مازاد را.

فرض کنید دارایی فرد پس از مرگ ۳۰۰ میلیون است وی برای یکی از فرزندان خود یا کسی دیگر وصیّت می کند که ۱۲۰ میلیون به وی بدهند باید گفت به این فرد ۱۰۰ میلیون تعلق می گیرد چون یک سوم ۳۰۰ میلیون است اما مازاد بر آن وقتی به آن فرد داده می شود که بقیه ورثه یا وکیل ارث و میراثی که اذن از موکل دارد این را اجازه بدهند.

ارث بری زن از خانه و زمین چگونه است؟

وکیل ارث

زن از مال خود و یا عین مال غیر منقول مثل خانه و زمین ارث نمی برد اما از قیمت آن ارث خواهد برد لذا اگر پس از فوت شوهر وی خانه یا زمینی باقی بماند این موارد غیر منقول باید قیمت گذاری شود و حسب مورد به زن حق خود را بدهند.

سهم الارث زن چقدر است

زن از شوهر خود گاهی یک چهارم ۱/۴و گاهی ۱/۸ ارث می برد باید گفت در جایی یک چهارم ارث می برد که از شوهر و زوج وی فرزندی نداشته باشد پس اگر شوهر وی فوت شود و بچه ای داشته باشد چه بچه از این زن باشد چه از زن دیگر سهم الارث وی ۱/۸ خواهد بود. از خود اموال منقول و قیمت اموال غیر منقول ارث می برد.

فرض کنید کسی فوت می شود و ورثه وی زن و تنها فرزندش هستند در اینجا باید گفت زن ۱/۸از اموال شوهر خود به ارث می برد پس اگر تمام ارث مرد ۸۰۰ میلیون باشد ۱۰۰ میلیون به وی می رسد.

ارث برای زن در ازدواج موقت

لازم به ذکر است که زنی که در صیغه کسی است یعنی ازدواج موقت کرده اند از شوهر خود ارث نخواهد برد اما فرزندی که از این طریق متولد شده قابلیت ارث بردن دارد.

مدارک لازم برای درخواست انحصار وراثت چیست؟

 • گواهی فوت متوفی که از سال ۹۵ در بعضی استان ها از جمله تهران به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه درخواست گواهی فوت اخذ می شود.
 • استشهادیه محضری
 • شناسنامه متوفی
 • عقدنامه یا رونوشت
 • شناسنامه وراث
 • احیاناً وصیت نامه رسمی شخص فوت شده
 • گوتهی تسلیم اطهارنامه مالیاتی برای متوفیان قبل از سال ۹۵ که تاکنون اقدامی نکرده اند.
 • نگران ناقص بودن مدارک یا عذم همکاری سایر ورثه نباشید با ما تماس بگیرید

برگه استشهادیه محضری حصر ورثه چیست؟

یکی از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت داشتن برگه استشهادیه است، به این صورت که ۳نفر در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر می شوند و با پر کردن فرم مخصوص استشهادیه افراد فوت شده، گواهی می کنند که ورثه متوفی چه کسانی هستند؛ دفتر اسناد رسمی نیز امضا ایشان را گواهی و تصدیق می کند.

قانون جدید انحصار وراثت چیست؟

قانون جدیدی وجود ندارد فقط برای فوت شدگان بعد از سال ۹۵ نیاز به اخذ مالیات بر ارث برای گرفتن گواهی انحصار وراثت نیست.

وکیل برای گرفتن ارث

همانطور که مستحضر هستید مسائل مربوط به دعاوی ترکه (ارث و میراث) از ظرافت و حساسیت های بالایی برخوردار است و هر گونه سهل انگاری یا عدم آگاهی از قوانین مربوط به امور حسبی، می تواند باعث عدم حصول نتیجه مطلوب شود، لذا توصیه می کنیم در چنین وضعیتی از اطلاعات و تجارب خوب وکیل مجرب ارثیه بهره مند شوید.

وکیل متخصص در ارث

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در تقسیم ارث دارند.

به طور کلی در مباحث ارث به جهت تخصصی بودن موضوع حضور وکیل ارث با بینش حقوقی خاص خود بسیار موثر است و در موارد مطالبه سهم الارث می تواند بسیار راهگشا باشد.

در موارد مختلف که ترکه تهران باشد وارد پرونده شده و توانایی خود را اثبات می کند با توجه به پیچیدگی های پرونده های ارث حتماً توجه داشته باشید که یک وکیل متخصص ارث با توانایی های فنی خود به پیشبرد پرونده کمک میکند باید بدانیم که سهم الارث زن از شوهر در دو حالت متصور است که عبارت است از حالتی که متوفی دارای فرزند باشد و حالتی که متوفی دارای فرزند نباشد.در حالت اول زن یک چهارم و در حالت دوم یک هشتم ارث خواهد برد.

وظایف وکیل ارث

یک وکیل ارث علاوه بر مشاوره حقوقی ، به موکل خود کمک می‌کند تا با در دست داشتن ادله کافی و مدارک لازم به طور صحیح برای انحصار ورثه اقدام کند. این امر بسیار مساله مهم و حیاتی است.

گاهی دانستن یک قانون یا رویه می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در نتیجه نهایی داشته باشد. اگر به طور صحیح و آگاهانه عمل نشود ممکن است ضرر جبران‌ناپذیری به حقوق ورثه وارد شود. در همین راستا برای انتخاب وکیل انحصار وراثت باید به سراغ فردی رفت که در این حوزه دارای تخصص و تجربه کافی باشد.

وکیلی که با موضوع ارث و با قانون امور حسبی آشنایی کامل داشته باشد و نسبت به رویه قضایی دادگاه هم اطلاعات کافی داشته باشد می‌تواند به خوبی به احقاق حقوق موکلش کمک کند. پس از فوت یک فرد معمولا نزدیکان او مشکلات روحی و اجتماعی بسیاری دارند مساله انحصار ورثه و پیگیری‌های قضایی می‌تواند فشار روحی بیشتری به افراد وارد کند. علاوه بر این ممکن است با عدم همکاری ورثه مشکلاتی در روند صدور گواهی هم ایجاد شود. با در نظر گرفتن تمام این موارد برای کاهش آسیب‌های روحی و کوتاه شدن روند رسیدگی ضروری است که از یک وکیل ارث خبره و با تجربه در حیطه وراثت کمک بگیریم.

برای انتخاب یک وکیل ارث خوب و خبره قبل از هر اقدامی لازم است سابقه وکیل انحصار وراثت و قیمت مشاوره و قبول کردن وکالت ارث، موفقیت در پرونده‌های متعدد و منصف بودن وکیل بررسی شود.

هزینه وکیل برای تقسیم ارث

هزینه وکیل انحصار وراثت با توجه به پیچیدگی پرونده تعیین می‌گردد، موسسه حقوقی عدالت گستر فتح با داشتن بهترین وکیل تهران در این زمینه و هزینه‌های مقرون به صرفه، نتایج مورد دلخواه شما را رقم خواهند زد.

بهترین وکیل ارث

حال که با مزایای بهره‌گیری از وکیل ارث آشنا شدید، ممکن است برایتان پرسش مطرح شود که بهترین وکیل ارث کیست؟ درواقع بهترین انتخابی که شما می‌توانید برای استفاده از یک وکیل ارث داشته باشید، بررسی تجارب و دانش وی در حیطه تخصصی ارث می‌باشد. به عبارتی دیگر، بهترین وکیل ارث شخصی است که سال‌ها تجارب موفق و درخشان در حیطه مسایل مربوط به ارث و انحصار وراثت داشته باشد تا بتواند شما را در این زمینه یاری برساند.‌

لازم به ذکر است که تیم تخصصی حقوقی عدالت گستر فتح، متشکل از گروهی از بهترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین متبحر حقوقی می‌باشد که همه آن‌ها در طی این سال‌ها تجارب بسیار موفق و درخشان در زمینه ارث و انحصار وراثت داشته و بالطبع می‌توانند با کمال میل و افتخار، کمک‌ها و مشاوره‌های حرفه‌ای و تخصصی به شما خوبان ارائه نمایند.

آخرین تغییرات صدور گواهی انحصار وراثت در رویه قضایی

مطابق بخشنامه شماره ۳۸۳۸۴ مورخ ۷ /۷/ ۱۳۹۹ وزارت دادگستری اگر متوفی دارای اموالی بیشتر ۵۰۰ میلیون ریال معادل ۵۰ میلیون تومان باشد گواهی انحصار وراثت نامحدود صادر می شود و نیازمند نشر آگهی است.
بنابراین اگر شخص فوت شده اموالی کمتر از مبلغ ۵۰ میلیون تومان داشته باشد شوراهای حل اختلاف گواهی انحصار وراثت محدود صادر می‌کنند .مدت زمان آن به دلیل حذف پروسه نشر آگهی بسیار کوتاه تر خواهد بود .
مدت زمان اخذ انحصار وراثت محدود دارای اموال کمتر از پانصد میلیون ریال ۳ تا ۷ روز کاری است شایان ذکر است که سابق بر این ملاک برای حصر ورثه نامحدود سی میلیون ریال بود که هم اکنون مطابق بخشنامه جدید انحصار وراثت مذکور که مورد تایید ریاست قوه قضاییه در مورخ دوم مهر ۹۹ هم قرار گرفته است، اموال متوفی معادل ۵۰ میلیون تومان است.

هزینه وکیل برای انحصار وراثت در تهران و کرج چقدر است؟

توجه داشته باشید که گروه وکلای پارسای فقط وکالت انحصار وراثت در تهران و کرج را قبول می کنند هزینه وکیل در سال ۹۹ جهت انحصار وراثت دو میلیون و پانصد هزار تومان است که نصف مبلغ در ابتدا دریافت می شود و نصف دیگر پس از صدور گواهی انحصار وراثت.

در صورت عدم همکاری وراث در انحصار وراثت چه باید کرد؟

ممکن است که به هر دلیل یکی از وراث یا حتی به چند نفر از آنها دسترسی نباشد و یا همکاری لازم را نداشته باشند و یا خارج از کشور باشند. به عبارت دیگر به مدرک شناسنامه ایشان دسترسی نیست در این موارد به تقاضای ذی نفع شورای حل اختلاف از اداره ثبت احوال در این خصوص استعلام می کند. پس نگران عدم همکاری یکی از وراث مطلقاً نباشید.

برای گرفتن حصر ورثه باید به اداره دارایی مراجعه کرد؟

خیر، مگر اینکه متوفی قبل از سال ۹۵ فوت کرده باشد که بایستی گواهی از اداره مالیات اخذ شود.

از کجا شروع کنیم؟

اگر وکیل داشته باشید که تمام مراحل توسط وکیل دادگستری انجام خواهد شد در غیر این صورت بایستی با مدارک گفته شده به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت بدهید. شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی که شما اعلام کنید صالح به صدور گواهی مذکور است.

سهم دولت از انحصار وراثت چقدر است؟

دولت سهمی ندارد و فقط هزینه دادرسی به مبلغ حدود ۲۰۰ هزار تومان در دفتر خدمات الکترونیک پرداخت می شود.

هزینه انحصار وراثت چقدر است؟

پرداخت مبلغ حدود ۲۰۰ هزار تومان در دفتر خدمات الکترونیک قضایی

هزینه نشر آگهی انحصار ورثه چقدر است؟

در سال ۹۹ رایگان است.

انواع گواهی:

اگر متوفی دارای اموال باشد بایستی گواهی انحصار وراثت نامحدود اخذ کرد و اگر دارای اموال نیست صرف گرفتن گواهی انحصار وراثت محدود کفایت می کند. توجه داشته باشید اگر بعداً بخواهید ملک یا مال موروثی را بفروشید نیازمند گواهی انحصار وراثت نامحدود می باشید.

از لحاظ هزینه بین این دو تفاوت نیست. اما حیث مدت زمان بین آنها اختلاف است. از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت نامحدود انتشار آگهی است. فاصله بین انتشار آگهی در روزنامه تا زمان صدور گواهی یک ماه است. در خصوص نشر آگهی نیز لازم نیست کار خاصی انجام بدهید شعبه شورای حل اختلاف به پرونده رسیدگی می کند و خودشان رایگان نشر آگهی می کنند.

سوال و جواب انحصار وراثت 

گرفتن المثنی انحصار وراثت چگونه است؟

هر کدام از ذی نفعان و ورثه می توانند با مراجعه به مرجع صادر کننده گواهی درخواست کپی برابر اصل کنند.

✅ آیا امکان اعتراض به گواهی انحصار وراثت وجود دارد؟

بله هر کسی که نسبت به به مفاد آن اعتراض داشته باشد بدون قید مدت می تواند نسبت به اعتراض اقدام نماید

✅ اگر کسی از متوفی طلب داشته ولی اسامی وراث را نمی داند، این امکان وجود دارد که برای اخذ گواهی اقدام نماید؟

بله اگر وراث گواهی را اخذ نکرده باشند هر ذی نفعی می تواند از شورای حل اختلاف با ذکر دلیل ، تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت برای فرد فوت شده کند.

✅ اگر یکی از وراث خارج از کشور باشد و مدارک هم نمی دهد چه باید کرد؟

این سوال پاسخ داده شد هرکدام از وراث می تواند به تنهایی و بدون مدارک سایر وراث هم تقاضای صدور گواهی حصر ورثه کند در صورت اصل مدارک، از اداره ثبت اخوال استعلام خواهد شد.

✅ آیا دیر پرداخت کردن مالیات یا گرفتن گواهی انحصار وراثت مشمول جریمه است؟

خیر نگران نباشید بر طبق آخرین تغییرات قانون مالیات های مستقیم تاخیر در دادن اظهار نامه مالیات بر ارث مشمول جریمه نیست. مشروط بر اینکه متوفی بعد از ۱۳۹۵/۱/۱ فوت کرده باشد

✅ چگونه حق الوکاله دریافت میکنید؟

یک میلیون و ششصد هزار تومان در ابتدا و یک میلیون و ششصد هزار تومان پس از دریافت گواهی و در انتها

✅ آیا حضور همه ورثه الزامی است؟

خیر اقدام یکی از ورثه برای گرفتن انحصار وراثت کافی است.برای دادن وکالت به ما هم مراجعه یکی از ورثه کفایت میکند.فقط ورثه ای که اقدام میکند لزوما باید در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد

✅ شما میتوانید استشهادیه رو هم تهیه کند؟

بله مبلغ ۴۰۰ هزار تومان اضافه میشود

 • یکی از مراجعین پرسیده است که من با برادرم قهر هستم ولی می دانم او انحصار وراثت کرده است ولی هیچ اطللاعات دیگری ندارم مغازه پدری را هم در حال استفاده است؟

در جواب باید گفت اگر مطمئن هستید که گواهی اخذ شده است ولی شما اطلاعاتی در مورد شعبه و کلاسه پرونده ندارید توصیه می کنیم به ساختمان مرکزی شورای حل اختلاف در تهران مراجعه کنید تا از طریق رایانه با جستجوی نام متوفی و وراث از شعبه صادر کننده گواهی مطلع شوید.

 • یکی دیگر از مراجعین پرسیده است، بیش از ده سال قبل انحصار وراثت کرده ایم ولی الان مدارک آن گم شده است چه باید کرد؟

بهتر است که بدون اینکه اعلام کنید قبلاً تقاضای صدور گواهی مذکور را کرده اید دوباره اقدام به اخذ آن کنید.

 • سوال شده که پدر بزرگ ما در قم فوت شده است، امکان اخذ گواهی حصر وراثت از تهران هست؟

بر طبق قانون شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی صالح به صدور گواهی است. اما می توانید اعلام کنید که در تهران زندگی می کرده است، در این خصوص کنکاش نخواهد شد، بنابراین اعلام اشتباهی محل فوت متوفی ضمانت اجرایی ندارد.

اگر کسی به صورت عمدی یکی از وراث را از شورای حل اختلاف پنهان کند و گواهی انحصار وراثت خلاف واقع اخذ کند مرتکب جرم کلاه برداری شده است (ماده ۹ قانون تصدیق انحصار وراثت)

تنظیم شخصی سند رسمی انتقال مال منقول و غیر منقول با گواهی انحصار وراثت محدود میسر نیست.

اگر به شخصی، غیر از وکیل دادگستری وکالت در اخذ گواهی انحصار وراثت داده شود هرچند وکالت محضری و اداری باشد، لزوماً بایستی این کار توسط وکیل دادگستری انجام شود.
قابل توجه هم وطنان عزیز در خارج کشور که در ایران نیازمند وکیل برای اخذ گواهی انحصار وراثت هستند، می توانند با تلفن های دفتر با ما در تماس باشند

وراث چه کسانی هستند؟

سوالی است که جواب آن مفصل است اجمالاً اینکه مذاهب و ادیان شناخته شده در قانون اساسی در مسئله ارث از مقررات مربوط به خود پیروی می کنند اما برای ایرانیان مسلمان و شیعه ملاک عمل مقررات قانون مدنی است. وراث نسبی بر طبق قانون ۳ دسته هستند که در صورتی که حداقل یک نفر از طبقه قبل باشد نوبت به افراد طبقه بعد نمی رسد.

طبقات ارث مطابق قانون مدنی

 1. طبقه اول:
 • همسر متوفی
 • پدر و مادر
 • فرزندان و در نبود فرزند، نوه یا نوه ها
 1. طبقه دوم:
 • پدر بزرگ و مادربزرگ
 • همسر متوفی
 • خواهر و برادر و در نبود ایشان فرزندان آنها
 1. طبقه سوم:
 • همسر متوفی، عمه، عمو، دایی، خاله متوفی و در نبود ایشان فرزندان آنها
 • در نبودن افراد مذکور نوبت به عمه، عمو، خاله، دایی، پدر و مادر متوفی می رسد.

زن و شوهر به عقد دائمی هم در تمام طبقات جزء وراث محسوب می شوند.

برای مطالبه مهریه از وراث هم نیاز به انحصار وراثت است؟

بله قطعاً، چه از طریق دادگاه مطالبه مهریه شود و چه از طریق اداره اجرای ثبت، یکی از مدارک لازم گواهی حصر وراثت است. توضیح مختصر اینکه اگر متوفی مالی داشته باشد اول بدهی او مثل مهریه پرداخت می شود و بقیه مال بین وراث تقسیم خواهد شد.

تفاوت حصر وراثت با انحصار وراثت چیست؟

منظور از هر دو اصطلاح یکی است و تنها اختلاف در لفظ و عبارت است و گرنه در عمل و رویه قانونی یکی هستند.

ماترک متوفی چیست؟

منظور از ماترک، اموال و حقوقی است که از متوفی باقی مانده است. مانند مال منقول، وجه نقد (سپرده در بانک)، خودرو، و مال غیر منقول مانند زمین، خانه و … و حقوق مثل حق قصاص، شفعه، حق خیار و … طلب متوفی از شخص دیگر هم جزو دارایی و اموال او محسوب می شود و وراث به عنوان قائم مقام قانونی او می توانند مطالبه و اقامه دعوی کنند.

هر شخصی می تواند تا یک سوم اموال (ثلث) را به نفع هر شخص یا اشخاص از ورثه و غیر آن وصیت کند. در فقه و حقوق مالکیت وراث نسبت به ترکه وقتی کامل و مشخص می شود که دیون و وصایای متوفی از کل ترکه خارج شده باشد. به عبارت دیگر پس از کم کردن وصیت درست قانونی و پرداخت بدهی متوفی هر آنچه از اموال متوفی مانده باشد بین وراث تقسیم خواهد شد.

وکیل ارث و میراث در تهران

وکیل ارث و میراث در تهران می بایست فردی باشد آگاه به تمام قوانین امور حسبی و با اشراف کامل به طبقات مختلف ارث. وکیل ارثیه و تقسیم ارث باید فردی باشد که نسبت به شرایط مختلف ارث ازجمله، ارث فرزندخوانده، نحوه تقسیم ارث مادر، شرایط محرومیت از ارث، ارث زن مطلقه از اموال متوفی، ارث زن از شوهر، مهر و موم ترکه و رفع آن، تحریر و تصفیه ترکه و سایر دعاوی ترکه و سایر شرایط نحوه تقسیم ارث و محاسبه آن، آگاهی کامل داشته باشد.

موسسه حقوقی عدالت گستر فتح

مدارک و هزینه دعاوی ارث و میراث

موجبات ارث در قانون مدنی

طبق ماده۸۶۱ قانون مدنی؛ موجب ارث دو امر است: ‌نسب و سبب. مطابق ماده۸۶۲ قانون مدنی؛  اشخاصی که بموجب نسب ارث میبرند سه طبقه‌اند:

 • پدر و مادر و اولاد و اولاد اولاد.
 • اجداد و برادر و خواهر و اولاد آن‌ها.
 • اعمام و عمات و اخوال و خالات و اولاد آن‌ها.

درمورد ارث به سبب نیز از جمله اشخاصی­که بموجب سبب ارث می برند هر یک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشد. چنانچه در شخص واحد موجبات متعدده ارث جمع شود بجهت تمام آن موجبات ارث می برد مگر اینکه بعضی از آن‌ها مانع دیگری باشد‌که در این صورت فقط از جهت عنوان مانع می­برد.

برای طرح دعوای ارث و میراث چه مدارکی لازم است؟

جهت طرح دعوای ارث و میراث مدارک ذیل لازم است:

 • گواهی انحصار وراثت
 • صورت اموال در صورتی که تحریر نشده باشد
 • رأی صادره مبنی بر تقسیم ترکه
 • مدارک کامل مالکیتی متوفی نسبت به مال مورد دعوا
 • تأمین دلیل مبنی بر تصرف یک یا چند نفر از ورثه نسبت به ماترک مورد دعوا

هزینه دادرسی دعاوی ارث و میراث چقدر است؟

خواست‌های مهر و موم و تحریر و تقسیم ترکه از امور حسبی و غیرترافعی و صرفاً درخواست بوده و دعوا محسوب نمی‌شوند. بنابراین خواهان حسب مورد می‌تواند درخواست خود را با پرداخت هزینه معادل دعاوی حقوقی در شورای حل اختلاف مطرح یا با پرداخت هزینه دعوای غیرمالی، درخواست خود را که به تکلیف رویه قضائی موجود باید در قالب دادخواست باشد به مرجع دارای صلاحیت تقدیم نماید.

دعوای مطالبه سهم‌الارث از دعاوی مالی محسوب و باید توسط خواهان مقوم شود که عموماً نیز به مبلغ پنجاه و یک میلیون ریال تقویم می‌گردد و نظر به اینکه این خواسته از امور ترافعی و تدافعی محسوب می‌شود؛ بنابراین دعواست؛ لذا خواهان باید با رعایت تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی، خواسته خود را در دادخواست مطرح نماید.

وصیت :

عمل حقوقی در صورتی وصیت است که انشاء آن برای بعد از فوت انشاء کننده باشد.

خیلی از انسانها چه اینکه اموال و دارایی داشته یا نداشته باشند برای بعد از فوت خود وصیت می نمایند و در خصوص تقسیم بخشی از اموال خود تصمیم می گیرند و همچنین در خصوص چگونگی کفن و دفن و یا در مورد بعضی اعمال معنوی که تقاضا دارد بعد از فوتش فرزندانش در حقش انجام دهند وصیت می نمایند.که بهتر است در خصوص اینکه چه وصیتی صحیح است و انواع وصیت و چگونگی تقسیم ترکه بین وراث آگاهی داشته باشیم.

انواع وصیت:

۱-عهدی ۲-تملیکی

طبق ماده ۸۲۶ قانون مدنی:

 • وصیت تملیکی عبارت است از این که کسی عین یا منفعتی را از مال خود برای بعد از فوتش به دیگری مجاناً تملیک کند.
 • وصیت عهدی عبارت است از این که کسی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مأمور می نماید.
 • وصیت تملیکی به صورت عقد معوض مانند بیع یا اجاره ی معلق به فوت در نمی آید ولی شرط عوض در آن منافاتی با مجانی بودن وصیت ندارد.

– آیا والدین می توانند فرزندان خود را ازث محروم نمایند؟

طبق ماده ۸۳۷ ق م اگر کسی به موجب وصیت یک یا چند نفر از ورثه ی خود را از ارث محروم کند وصیت مزبور نافذ نیست.

که البته نظر مشهور بر بطلان وصیت مذکور می باشد.

آنچه در بین عموم مردم رایج است و تا مشکلی بین پدر و فرزندان به وجود می آید پدر فرزندان خود را به محروم کردن از ارثش تهدید می نماید .باید به این نکته توجه شما را جلب نمایم که طبق قانون مدنی هیچ پدر یا مادری نمی تواند هیچ یک از فرزندان خود را از ارث محروم نماید و چنانچه در این خصوص وصیتی نماید آن وصیت اعتبار نداشته و باطل می باشد و آن وصیت طبق قانون اجرا نمی گردد و تمام ورثه از اموال والدین خود ارث می برند بنابراین والدین عزیز باید به این مطلب توجه فرمایند که در خصوص اینکه اگر تمایل داشته باشند به فرزندی از اموالشان چیزی نرسد و یا فقط به یکی از فرزندانشان تمام اموالشان به ارث برسد راه های قانونی از جمله عقد قرارداد در غالب صلح عمری وجود دارد که می توانند این نوع عقود را با همکاری وکلای پایه یک دادگستری و متخصص در امور ارث و ماترک منعقد نمایند.

– در صورتی که یک نفر دو وصیت نامه داشته باشد کدام معتبر است؟

بر اساس ماده ۸۳۹ ق م اگر موصی ثانیاً وصیتی برخلاف وصیت اول نماید وصیت دوم صحیح است.

هرگاه دو وصیت نامه ی مخالف در یک روز تنظیم شده باشد و نتوان تقدم یکی را احراز کرد در صورتی که تعارض ذاتی نباشد مانند تملیک یک مال به دو نفر ؛باید هر دو را اجرا کرد زیرا تردید در اصل رجوع وجود دارد و زوال هیچ یک از دو اراده به اثبات نمی رسد. برعکس هرگاه تضاد بین دو وصیت نامه ذاتی باشد و جمیع آنها حتی در فرض انشاء یک وصیت ممکن نباشد مانند تملیک طلب به بدهکار و شخص ثالث ؛چاره ای جز ابطال هر دو باقی نمی ماند.

اگر مانع اجرای دو وصیت تجاوز موضوع آنها از ثلث باشد و تقدم و تأخر احراز نشود اصل عدم رجوع و بقای هر دو وصیت است و باید از هر دو به نسبت کسر گردد تا مجموع آنها از ثلث تجاوز نکند.

-وصیت به مال غیر:

ماده۸۴۱ ق م: موصی به(مال مورد وصیت) باید ملک موصی باشد و وصیت به مال غیر ولو با اجازه ی مالک باطل است.

وصیت به مال غیر در موردی قطعی است که شخص مال دیگری را برای خود و معلق به فوت خود وصیت کند ولی در فرضی که شخصی برای مالک و معلق به فوت او تصرف می کند بدون اینکه از سوی او نمایندگی داشته باشد تحقق عنوان وصیت به مال غیر مورد تردید است و عدم نفوذ آن اولی است.

اما وصیت به مال غیر در صورتی باطل است که موصی به عین معین و وصیت حاکی از تملیک مال غیر در حالی باشد که موصی به ملک غیر است.

-وصیت به مالی که متعلق حق دیگری است مانند وصیت به مالی که در رهن دیگری است نافذ است و پس از استیفاء طلب مرتهن اجراء می شود.

-وصیت زاید بر ثلث:

مطابق ماده ۸۴۳ قانون مدنی:وصیت به زیاده بر ثلث ترکه نافذ نیست مگر به اجازه ی وراث؛و اگر بعض از ورثه اجازه کند فقط نسبت به سهم او نافذ است.

موصی در انتخاب موصی به تا ثلث ترکه آزاد است و می تواند آن را مشاع در کل ترکه یا بعض از اموال کند یا به تملیک مال معین اختصاص دهد.

کسی می تواند وصیت را اجازه کند که در زمان فوت موصی وصف وراث داشته باشد.اجازه وارثان پس از مرگ بی گمان مؤثر است ولی درباره اثر اجازه در زمان حیات موصی اختلاف است و به نظر می رسد که اجازه در زمان حیات موصی قابل رجوع است ولی اگر رضای ورثه باقی بماند با فوت موصی وصیت را تنفیذ می کند و دیگر قابل عدول نیست.

رد ورثه تنها پس از فوت مؤثر است و وصیت را نسبت به زاید بر ثلث باطل می کند.

شخصی که وارث ندارد می تواند در تمام ترکه ی خود تصرف کند و وصیت او محدود به ثلث نیست.

-محاسبه میزان دارایی موصی:

در محاسبه ی میزان دارایی موصی(متوفی) نه تنها همه ی اموال و حقوق و مطالبات موصی منظور می شود؛ اموالی هم که سبب تملک آن به وسیله ی موصی ایجاد گردیده و بعد از فوت به ترکه افزوده شده است جزء دارایی به حساب می آید.

اگر موصی در اثر وقوع جرمی مرده باشد ؛ضرر و زیان ناشی از جرم جزء حقوق ورثه است و در زمره ی اموال موصی در نمی آید. برعکس به نظر می رسد که دیه جزء ترکه است و در تعیین دارایی به حساب می آید.

مطالبات غیرقابل وصول را نیز نباید در شمار ترکه آورد مگر اینکه مدیون وارث باشد و طلب از حصه ی او قابل وصول به نظر می رسد.

وجه بیمه عمر در صورتی که ذی نفع معین داشته باشد جزء ترکه نمی آید هرچند که از وارثان باشد ولی هرگاه به سود ترکه باشد یا ذی نفعی نداشته باشد در حکم اموال بیمه گذار است.

حق طبع و انتشار آثار ادبی و هنری و علمی متوفی تنها پس از انتشار دارای ارزش مالی است و ورثه باید درباره ی چاپ آن تصمیم بگیرند.

-تعیین میزان ثلث موصی:

میزان ثلث به اعتبار دارایی موصی در حین وفات معین می شود نه به اعتبار دارای او در حین وصیت.

برای تعیین میزان ثلث؛باید دارایی خالص متوفی پس از کسر دیون و هزینه ی کفن و دفن و واجبات مالی و به عقیده بعضی بدنی در نظر گرفته شود.

۲-ارث:

-موجبات ارث:

۱-نسب ۲- سبب

-اشخاصی که به موجب نسب ارث می برند:

۱-پدر و مادر و اولاد و اولاد اولاد؛

۲-اجداد و برادر و خواهر و اولاد آنها؛

۳-اعمام و عمات و اخوال و خالات و اولاد آنها.

-در قرابت نسبی نظام طبقاتی حکومت دارد بدین بیان که خویشان نسبی وارث به چند طبقه ی متمایز تقسیم می شوند و گروهی که در طبقه ی مقدم است بر خویشان طبقه ی بعد رجحان دارند.

-اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند:

هر یک از زوجین دایمی است که در حین فوت دیگری زنده باشد.

-حقوق و دیون بر ترکه:

ماده ۸۶۹ ق م:حقوق و دیونی ک به ترکه ی میت تعلق می گیرد و باید قبل از تقسیم آن اداء شود از قرار ذیل است:

۱-قیمت کفن میت و حقوقی که متعلق است به اعیان ترکه مثل عینی که متعلق رهن است.

۲-دیون و واجبات مالی متوفی

۳-وصایای میت تا ثلث ترکه بدون اجازه ی ورثه و زیاده بر ثلث با اجازه ی آنها.

اگر ورثه قبل از تصفیه ترکه و ادای دیون؛تقسیم ترکه کنند هرکدام به نسبت سهم الارث خود مسئول ادای دین است و اگر بعضی از وراث معسر باشند سایر ورثه به نسبت سهم الارث مسئولند.

هرگاه ورثه نسبت به اعیان ترکه معاملاتی نمایند مادام که دیون متوفی تأدیه نشده است معاملات مزبوره نافذ نبوده و دیان می توانند آن را برهم زنند.

حکم عدم نفوذ ناظر به تصرفات ناقل از قبیل فروش و صلح و هبه است که از وثیقه ی عمومی طلبکاران می کاهد و شامل قرارداد های مربوط به اداره ی ترکه مانند اجاره و تعمیر نمی شود.

-موانع ارث:

۱-قتل ۲- کفر ۳- لعان ۴-حجب

-قتل عمد:

کسی که مورث(کسی که از او ارث می برد) خود را عمداً بکشد از ارث او ممنوع می شود اعم از اینکه بالمباشره باشد یا بالتسبیب و منفرداً باشد یا به شرکت دیگری.

اگر به دستور یا تلقین وراث؛دیوانه یا حیوانی مورث را بکشد اثر آن مانند مباشرت است ولی اگر مأمور عاقل و کبیر باشد در قوت سبب تردید می شود و همیشه یکسان نیست.

رضایت مقتول برای شرکت در اقدامی که به منظور قتل انجام می پذیرد مانع از عمدی بودن قتل نیست مانند دوئل با شمشیر یا تپانچه.

قتلی که به دستور مورث و برای رهایی او از درد و رنج و بدنامی صورت پذیرد یا در اثر قطع عضوی باشد که به امید بهبود مورث انجام شده است سبب حرمان از ارث نیست.

در موردی که وارث قصد قتل ندارد ولی به عمد کاری انجام دهد که به طور معمول کشنده است یا نسبت به مورث و شرایط او کشنده محسوب شود و وارث از آن آگاه باشد قتل در حکم عمد است و چنین قاتلی نیز از ارث محروم است.

اگر وارثی به قصد کشتن مورث به او ضربه ای بزند که در اثر آن به بیماری مبتلا شود و بمیرد کار او قتل عمد و مانع ارث است.

همچنین شخصی که حاجب خود را به انگیزه ی ارث بردن بکشد یا حمل را سقط کند قتل عمد محسوب شده و مانع ارث است.

-قتل غیر عمد:

قتل عمد در صورتی مانع از ارث است که نامشروع باشد پس قتلی که به حکم قانون و در دفاع مشروع صورت پذیرد مباح است و اثر متعارف در حرمان از ارث را ندارد.منتها لزوم تناسب میان تجاوز و دفاع باید در نظر گرفته شود.

اگر پدری پسر را به قصد تأدیب بزند و پسر در اثر ضربه ی ناگهانی بمیرد پدر از ارث او محروم نمی شود مشروط بر اینکه ضربه نوعاً کشنده نباشد.

-کفر:

کافر از مسلمان ارث نمی برد و اگر در بین ورثه ی متوفای کافری؛مسلم باشد وراث کافر ارث نمی برند اگرچه از لحاظ طبقه و درجه مقدم بر مسلم باشند.

در موردی که از میان وارثان کافری یک تن ادعای مسلملت شدن کند اقرار او برای محروم ساختن سایر وارثان کافی نیست و دادگاه با توسل به قراین و شهادت گواهان باید اسلام مدعی را احراز کند.

کفر و ایمان در زمان تحقق ارث معیار است پس اگر وارثی بعد از تملک ترکه و پیش از تقسیم آن کافر شود از ارث محروم نیست.

مسلم از کافر ارث می برد همچنین کافر از کافر

اگر فرزند مسلمانی کافر شود و نواده ها او مسلمان باشند نواده ها از پدربزرگ ارث می برند.

-لعان:

بعد از لعان زن و شوهر از یکدیگر ارث نمی برند و همچنین فرزندی که به سبب انکار او لعان واقع شده از پدر و پدر از او ارث نمی برند لیکن فرزند مزبور از مادر و خویشان مادری خود و همچنین مادر و خویشان مادری از او ارث می برند.

هرگاه پدر بعد از لعان رجوع کند؛پسر از او ارث می برد ولی پسر از ارحام پدری و همچنین پدر و ارحام پدری از پسر ارث نمی برند.

-حجب:

حجب حالتی وارثی است که به واسطه ی بودن وارث دیگر از ارث بردن کلاً یا جزئاً محروم می شود.

-انواع حجب:

۱-حجب حرمانی : آن است که وارث از اصل ارث محروم می گردد مثل برادرزاده که به واسطه بودن برادر یا خواهر متوفی از ارث محروم می شود یا برادر ابی که با بودن برادر ابوینی از ارث محروم می گردد.

۲-حجب نقصانی : آن است که فرض وارث از حد اعلی به حد ادنی نازل می گردد مثل حصه ی شوهر از نصف به ربع در صورتی که برای زوجه اولاد باشد؛و همچنین تنزل حصه ی زن از ربع به ثمن در صورتی که برای زوج او اولاد باشد.

-تقسیم و فروش ترکه:

در صورت تعدد ورثه و در بیشتر مواقع در صورت اختلاف بین وراث جهت تقسیم ترکه هر یک از آنها می توانند از دادگاه درخواست تقسیم سهم خود را از سهم سایر ورثه بخواهند.البته لازم است بدانید برای ثبت دادخواست و رسیدگی به موضوع تقسیم ترکه باید مدارک مربوط به انحصار وراثت و پرداخت مالیات بر ترکه و گواهی فوت مورث ضمیمه دادخواست گردد بنابراین قبل از اقدام به امر تقسیم ترکه باید رأی دادگاه مبنی بر انحصار وراثت و امور مالیات ترکه انجام گردد.

درخواست تقسیم باید کتبی و مشتمل بر موارد نام و مشخصات درخواست کننده و متوفی و ورثه و اشخاص دیگری که ترکه باید بین آنها تقسیم شود و سهام هر یک از ورثه باشد.

طبق قانون و آنچه عموم مردم می دانند ارث پسر دو برابر از دختر می باشد و تقسیم طوری به عمل می آید که برای هر یک از ورثه از هر نوع اموال حصه ای معین شود و اگر بعضی از اموال بدون زیان قابل تقسیم نباشد ممکن است آن را در سهم دیگران منظور نمود و اگر تعدیل محتاج به ضمیمه ی پول یا اموال باشد به ضمیمه آن تعدیل می شود.

اما فروش اموال در صورتی اتفاق می افتد که مال اعم از منقول و غیرمنقول قابل تقسیم و تعدیل نباشد که در اینصورت اموال متوفی فروخته شده و بها(ثمن) آن بین وراث طبق قانون تقسیم می گردد.

-آیا بین ارث بردن از اموال مادر و اموال پدر تفاوتی وجود دارد؟

بیشتر مردم این تفکر اشتباه را دارند و فکر می کنند در تقسیم ترکه بین اموال پدر و اموال مادر بین فرزندان تفاوت وجود دارد و این سؤال رایج را می پرسند که آیا در تقسیم اموال مادر بین فرزندان دختر دو برابر پسر و یا برابر با پسر ارث می برد؟ این تفکر و باور رایج کاملاً غلط و اشتباه می باشد چراکه طبق قانون مدنی مربوط به تقسیم ماترک بین ورثه تفاوتی بین اموال مادر و اموال پدر وجود ندارد و در خصوص همه ی اموال پسر دو برابر از دختر ارث می برد و فرقی بین طلا جات و املاک و…. ندارد زیرا بعضی از ورثه ی دختر این عقیده را دارند که طلاهای مادر برای دختران می باشد و پسر هیچ حقی نسبت به طلاهای مادر ندارد اما باید به این نکته اشاره نمایم که فرقی بین اموال وجود ندارد و ماترک مادر از جمله طلا و ملک و زمین و…  بین همه ی فرزندان پسر و دختر  و به صورت اینکه پسر دو برابر دختر ارث می برد تقسیم می گردد.

-تصدیق انحصار وراثت:

در صورتی که وراث متوفی یا سایر اشخاص ذینفع بخواهند تصدیق انحصار وراثت تحصیل کنند درخواست نامه کتبی مشتمل بر نام و مشخصات درخواست کننده و متوفی و ورثه و اقامتگاه آنها و نسبت بین متوفی و وراث تنظیم نموده به دادگاه تسلیم می نماید.درخواست متقاضی یک نوبت در روزنامه کثیرالانتشار یا محلی آگهی می شود و بعد از انقضای یک ماه از تاریخ نشر آگهی در صورتی که معترضی نبود دادگاه تمام ادله و اسناد درخواست کننده تصدیق را از برگ شناسنامه و گواهی گواه و غیره در نظر گرفته تصدیقی مشعر بر وراثت و تعیین عده ی وراث و نسبت آنها به متوفی صادر می نماید.

-میراث زوج و زوجه:

زوجینی که زوجیت آنها ۱-دائمی بوده ۲و -ممنوع از ارث نباشند از یکدیگر ارث می برند.

بنابراین در نکاح منقطع ارث راه ندارد و شرط ارث بردن در نکاح منقطع نیز به دلیل تعارض با قواعد امری ارث باطل است و این شرط اجرا نمی گردد.

همچنین اگر همسر مسلمان پیش از مرگ او کافر شود از ارث محروم است.

هر یک از زوجین که زنده باشد فرض خود را می برد و این فرض عبارت است از :نصف ترکه برای زوج و ربع آن برای زوجه در صورتی که میت اولاد یا اولاد اولاد نداشته باشدو از ربع ترکه برای زوج و ثمن آن برای زوجه در صورتی که میت اولاد یا اولاد اولاد داشته باشد.در این خصوص باید به این نکته اشاره کنم که فرزند باید متعلق به متوفی باشد و این ابهام وجود دارد که در بعضی از مواقع زوجه یا زوج بیان می نماید که فرزند برای من نیست بلکه برای متوفی هست پس من که فرزند ندارم سهم بیشتری می برم در صورتی که این اشتباه در فهم قانون است و طبق قانون اکر متوفی فرزند داشته باشد سهم زوج یا زوجه کسر می گردد هرچند که فرزند مشترک نباشد.

در صورتی که زوج چند زوجه داشته باشد سهم همه یک هشتم می باشد در صورتی که میت(زوج) اولاد داشته باشد.

در صورت تعدد زوجات ؛ربع یا ثمن ترکه که تعلق به زوجه دارد بین همه ی آنها بالسویه تقسیم می شود.

-زوج از تمام اموال زوجه ارث می برد لیکن زوجه فقط از اموال منقوله از هر قبیل که باشد و از قیمت ابنیه و اشجار در زمان پرداخت یا تقسیم ارث می برد.

-در صورت نبود هیچ وارث دیگری به غیر از زوج یا زوجه ؛شوهر تمام ترکه ی زن متوفات خود را می برد لیکن زن فقط نصیب خود را و بقیه ی ترکه ی شوهر در حکم مال اشخاص بلاوارث و تابع ماده ۸۶۶ ق م خواهد بود.

-ارث زوجین در صورت طلاق:

اگر شوهر زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند؛هر یک از آنها که قبل از انقضای عده بمیرد دیگری از او ارث می برد لیکن اگر فوت یکی از آنها بعد از انقضای عده بوده و یا طلاق باین باشد از یکدیگر ارث نمی برند.

اگر شوهر در حال مرض زن خود را طلاق دهد و در ظرف یک سال از تاریخ طلاق به همان مرض بمیرد؛زوجه از او ارث می برد اگرچه طلاق باین باشد مشروط بر اینکه زن شوهر نکرده باشد.

اما هرگاه زن ظرف یکسال از تاریخ طلاق بمیرد شوهر از او ارث نمی برد.

بیماری شوهر باید متصل به مرگ باشد تا زن بتواند از او ارث ببرد پس اگز مرد از آن مرض شفا یابد میراث زن منتفی است هرچند دوباره به همان مرض مبتلا شود و در نتیجه ی این ابتلاء ظرف یکسال بمیرد. اما اگر ابتلاء مجدد از نظر پزشک قابل پیش بینی باشد زن ارث می برد.

موسسه حقوقی عدالت گستر فتح

2 نظر

 • فرشاد
  پاسخ ژوئن 13, 2021 در 9:43 ق.ظ

  سلام به دوستان ووکیلان خوبتون.ببخشید خاله من فوت کرده وبچه هم نداره ازخانوادش مامان من هست وبرادرشوهرش.سهم الارث به کیا میرسه؟

ارسال نظر

' );( document.contains ) || document.write( '