a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو

وکیل ملکی

دعاوی مربوط به املاک شامل کلیه دعاوی ناشی از خرید ، فروش و اجاره املاک و همچنین دعاوی مربوط به تصرف غیرقانونی ملک و دعاوی مربوط به اموال مشترک یا مشاع است.

وکیل ملکی

به عنوان مثال : دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی, اعزام به اخذ پایان کار و صورت مجلس تفکیکی، خلع ید، تخلیه، رفع تصرف عدوانی، رفع مزاحمت و ممانعت از حق، افراز ملک مشاع، دستور فروش ملک مشاع و بسیاری دعاوی دیگر که در دایره دعاوی ملکی قرار می گیرند.

وکیل ملکی | وکیل امور ملکی | مشاوره حقوقی وکیل

موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح با داشتن وکلای متخصص در این زمینه سابقه درخشانی در حل معضلات ملکی موکلان خود داشته و از آنجایی که دعاوی ملکی هر کدام از پیچیدگی خاصی برخوردار است لازم است فردی متخصص در امور ملکی شمار را در این راه یاری کند.

باید حتما با وکلای متخصص در امر ملک مشورت نمایند هر یک از دعاوی مربوط به ملک دارای شرایط و ضوابط خاصی می باشد که این شرایط و ضوابط علاوه بر اینکه باید در قانون وجود داشته و احراز گردد بر اساس رویه قضایی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

به عنوان مثال اگر قرار باشد متصرف ملکی دعوای رفع تصرف عدوانی را مطرح نمایند حتما باید تصرف در ملک از نظر عرفی نیز مورد بررسی قرار گیرد و این موضوع اصلا در قانون نیامده است منتها قاضی پرونده با مراجعه به مباحث عرفی و بررسی می نماید که آیا ملک قبلا در تصرف شخص خواهان بوده یا نبوده است.

به عنوان مثال دیگری می شود گفت در دعوی خلع ید حتما باید سند مالکیت وجود داشته باشد و مالکیت خواهان به اثبات دادگاه برسد در دعاوی مربوط به تخلیه نیز که بر علیه شخص مستاجر یا شخص امین اقامه می شود حتما باید مالکیت شخص خواهان به اثبات برسد و اینکه اثبات شود تصرفات شخص خوانده بدون دلیل و بصورت لکیت ما غاصبانه می باشد دارای انواع گوناگونی می باشد مانند خلع ید رفع تصرف عدوانی دعوی تخلیه دعوی اثبات، همچنین ممکن است شخص مالک یا متصرف نسبت به انجام امور ثبتی ملک به مشکلاتی مواجه شود و نیاز به وکیل داشته باشد.

در جهت رفع این مشکلات را به عنوان مثال ممکن است نسبت به امور مربوط به شهرداری به مشکل برخورد یا به عنوان مثال کمیته های خاص شهرداری مثلا کمیته ماده ۱۰۰یا کمیته ماده ۹۹ برای شخص مالک متصرف ایجاد مشکل می ید نما نمایند در این صورت شخص خواهان باید حتما با وکیل ملکی متخصص مشورت نماید تا بتواند ادعای خود را اثبات شد میبا تعهد همانطور که مشخص است و قومیتی در تخصص هر وکیلی نمی باشد.

تهران وکیل با داشتن بیش از ۱۰۰ وکیل متخصص در امر ملک شما را در رسیدن به خواسته تان همراهی می نماید و شما می توانید با شماره های موجود در صفحه تماس با ما، تماس گرفته و ابتدا از مشاوره رایگان تهران وکیل استفاده و در صورت نیاز به وکیل به صورت حضوری تشریف آوردید.

بهترین راه برای پیشگیری از طرح دعاوی ملکی در دادگاه ها وکیل ملکی و یا داشتن یک وکیل پایه یک دادگستری در این خصوص می باشد. وکیل قراردادهای ملک و املاک در زمان خرید و فروش املاک و یا همچنین واگذاری های منافع ملکی در قالب فروش و یا اجراه و یا دیگر عقد های شرطی و قانونی نظارت مستقیم دارد و رهنمود های مناسبی را ارائه می دهد.

وکیل ملکی چیست؟

به حالت کلی وکیل شخصی گفته می‌شود که وکالت موکل خود را می پذیرد و از حق و حقوق قانونی در مسائل حقوقی به پا می کند. وکیل ملکی به شخصی گفته می شود که از حقوق موکل خود در مسائل مالی و دعوا در ارتباط با ملک یا املاک دفاع می کند. دعاوی ملکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند زیرا که بسیاری از وکلا در تلاشند تجربه خود را در این گونه مسائل بالا ببرند.

حوزه کاری وکیل ملکی:

 1. مسائل و پرونده های مربوط به تخلیه ید
 2. مشخص شدن تقسیمات برای زمین های مشاع
 3. گرفتن مجوز های لازم پایان کار
 4. مسائل و موضوعات ممانعت از حق
 5. مشخص شدن مالکیت بر اراضی
 6.  و از جمله مسائل دیگر در ارتباط با این حوزه ها

وکیل پایه یک ملکی

تمامی وکلای موسسه حقوقی عدالت گستر فتح  وکیل پایه یک دادگستری می باشند. از این رو ما وکیل ملکی تضمینی را به شما معرفی میکنیم که بتواند در چارچوب قانون پرونده شما را به بهترین شکل ممکن حل و فصل نماید.

 

بهترین وکیل ملکی

دریافت بهترین وکیل ملکی و همچنین مهمتر از آن، تنظیم نمودن قراردادهای ملکی توسط وکیل پایه یک دادگستری قراردادهای ملکی می تواند امکان ایجاد اختلافات ما بین طرفین معاملاه را تا میزان قابل توحهی کاهش دهد. البته گاها پیش می آید که با وجود وکیل متخصص در زمینه قراردادهای ملکی باز هم در اجرای قرارداد و یا تفسیر معامله بین طرفین اختلافاتی پدید آید. در این موارد برای حل اختلافات، داوری در قراردادهای ملک و املاک و یا مراجعه به دادگاه های دادگستری و یا حسب مورد و یا شورای حل اختلاف نیاز است.

بهترین وکیل ملکی (وکیل زمین) در تهران کیست و چه وظایفی دارد؟

وکیل ملکی خوب

تنظیم قراردادها توسط وکیل ملکی

همان طور که می دانیم سپردن هر اموری به دست وکیل متخصص آن امری بسیار مهم و بدیهی می باشد. بنابراین زمان تنظیم قراردادهای ملک و املاک نیز داشتم یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در قراردادهای ملکی امری بسیار ضروری است. همان طور که می دانیم دریافت مشاوره حقوقی ملک و املاک و یا وکیل قراردادهای ملکی مستلزم هزینه می باشد اما استفاده از آنها در شرایط امضای یک معامله و در واقع از مهمترین تصمیمات زندگی امری بسیار مهم به شمار می رود. و تنها با پرداخت حق الوکاله وکیل می توان از هزینه های گزاف حق الوکاله پرونده های ملکی و یا هزینه های چندین ساله در دادگاه و معطلی آنها جلوگیری نمود.

تنظیم قراردادهای ملک و املاک، اعم از قراردادهای ملکی، قراردادهای پیش فروش ملک، قراردادهای مشارکت مدنی و یا قراردادهای مشارکت در قالب مضاربه یا حواله توسط یک وکیل متخصص در امور قراردادهای ملکی و املاک و همچنین تجاری، به دلیل تسلط کامل آنها بر قوانین مدنی، قانون مسوولیت مدنی، قوانین شهرداری، قوانین ثبتی، قوانین مجازات اسلامی و دیگر  قوانین مرتبط با امور قراردادهای ملک و املاک، امری بسیار مهم و ستودنی می باشد.

انتخاب وکیل متخصص در امور قراردادهای ملک و املاک در طول سالیان آینده، باعث کاهش بسیار زیاد ورود پرونده ها به دادگاه ها و پیشگیری از وقوع جرم میگردد. زیرا حضور وکیل متخصص در این خصوص و یا هر مورد دیگر، در مرحله ی تنظیم قراردادها ی ملک و املاک و اجرا نمودن قراردادها، اقدامی پیشگیری کننده و کم هزینه است. مشاورین حقوقی ما جهت تنظیم قراردادهای تخصصی ملک و املاک شما و همچنین قراردادهای تجاری و قراردادهای تجاری بین المللی، کمک رسان و همراه شما هستند.

موسسه مشاوره حقوقی، با مشاوره مستقیم توسط وکیل پایه یک دادگستری متخصص قراردادهای ملکی، آماده ارایه مشاوره حقوقی ملک و املاک به صورت تخصصی به هموطنان عزیزمان در داخل و خارج از کشور می باشد. برای دریافت مشاوره حقوقی ملکی و املاک و مشاوره حقوقی تنظیم قراردادهای خود با وکیل متخصص در امور قراردادها با ما تماس حاصل نمایید و درخواست تعیین وقت خود را به کارشناسان ما ارائه دهید.

وکیل ملکی

آیا کسانی که بر روی املاک،دیوار و خانه های مردم تبلیغات می چسبانند،از نظر قانونی میتوان از آنها شکایت کرد؟

این کار غیرقانونی می باشد مگر اینکه از صاحب املاک اجازه بگیرند که در اینصورت حق استفاده دارند.

اگر فردی نهال یا بذری را از کسی غصب نماید و در زمین خود یا شخص ثالثی بکارد،طبق قانون محصول از آن چه کسی است؟

طبق ماده ۳۳ قانون مدنی محصولی که از زمین می روید مال مالک زمین می باشد هرچند خود روییده باشد اما اگر بذر یا نهال برای غیر باشد در اینصورت محصول یا درخت متعلق به صاحب بذر یا نهال می باشد اگر چه بدون رضایت صاحب زمین کاشته شده باشد که در این صورت مالک زمین می تواند اجرت المثل انتفاع را از زارع مطالبه نماید.

اگر چند نفر به طور مشاع مالک زمینی باشند و یکی از آنها سهم خود را وقف کند،وقف از لحاظ حقوقی صحیح است؟

طبق ماده ۵۸ قانون مدنی وقف اموال و املاک مشاع صحیح می باشد.

آیا فردی می تواند اموال خود را به نوه ی خود که هنوز به وجود نیامده است وقف کند؟

به استناد ماده ۹۶ قانون مدنی در صورتی که وقف بر چیز یا شخصی شود که هنوز به وجود نیامده و معدوم می باشد صحیح نیست مگر اینکه موجود باشد مثل اینکه نطفه تشکیل شده باشد که در اینصورت وقف بر حمل صحیح است به شرط آنکه زند به دنیا بیاید.

در صورتی که دیوار مشترک خراب شود و یکی از دو شریک از تجدید بنا و اجازه ی تصرف در دیوار مشترک امتناع نماید،شریک دیگر چه کار می تواند انجام دهد؟

طبق ماده۱۱۵ قانون مدنی اگر یکی از شرکا راضی نباشد،شریک دیگر می تواند در حصه ی خاص خود تجدید بنا ی دیوار را کند مگر اینکه ممکن نباشد و دفع ضرر هم به طرق دیگر نیز امکانپذیر نباشد که می تواند شریک را اجبار نماید.

اگر دو نفر زمینی را از اداره اوقاف اجاره و در آن مشترکاً ساختمان دوطبقه ای را احداث نمودند،در صورتی که یکی از دو شریک سهم خود را بفروشد،آیا شریک دیگر حق شفعه دارد؟

با توجه به اینکه مالکین بنا،مالک زمین نمی باشند و بنا بدون طمین فروخته شده بنابراین حق شفعه ایجاد نمی گردد.

در مورد ملک مشاعی که شش دانگ آن اجاره است،بعضی از مالکان تقاضای تخلیه ید مستأجر نسبت به سهام خود را دارند،آیا چنین تقاضایی قابل رسیدگی است؟

مالک و مؤجر سهم مشاعی علاوه بر اینکه حق درخواست تخلیه سهم مشاع خود را دارد بلکه می تواند درخواست تخلیه شش دانگ مورد اجاره را نیز بنماید.

آیا بازداشت منزل محکوم علیه که با سند عادی آن را خریده قانوناً امکانپذیر است؟

توقیف مال غیرمنقولی که سابقه ی ثبت ندارد به عنوان مال محکوم علیه در صورتی که محکوم علیه در آن تصرف مالکانه داشته باشد یا به موجب حکم نهایی مالک شناخته شود، جایز و قانونی است.

آیا توقیف مال منقول مشاع جایز است؟

توقیف و مزایده اموال و املاک منقول مشاع بلااشکال است اما اجرا مکلف است موضوع مشاع بودن را در آگهی فروش قید نماید.

گروه وکیل ملکی در تهران در رابطه با بازار املاک، بازاری گسترده و سودآور است. همین سودآوری راه را برای سوء استفاده های زیادی باز می کند. دلایل زیر می توانند عامل افزایش پرونده های ملکی باشند:عدم نظارت حقوقی ( وکیل ملکی ) لازم بر تنظیم قراردادهای خرید یا فروش ملک، عدم آگاهی و نداشتن اطلاعات حقوقی، حذف شیوه های حل و فصل غیرقضایی دعاوی، تغییر جایگاه دلالان و سردفتران با یکدیگر، منظم نبودن ثبت معاملات و املاک، فعالیت بنگاه های بدون پروانه، طرح دعاوی اشتباه و تکراری.دعاوی که در خصوص ملک و مستقلات مطرح شوند، ممکن است به صورت های مختلفی و ضمن دادخواست های متنوعی تقدیم مراجع قضایی شوند.

وکیل متخصص املاک

از جمله دعاوی مرتبط با املاک می تواند خلع ید، تصرف عدوانی، الزام به تنظیم سند رسمی، ابطال مبایعه نام، تخلیه عین مستاجر، فک رهن، ممانعت از حق و … می باشد که هر کدام بحث کاملا حرفه ای و نیازمند وکیل ملکی می باشند.برخی از این دعاوی در صلاحیت محل وقوع ملک ( اصل ) می باشد و برخی دیگر در صلاحیت دادگاه های دیگری از جمله محل انعقاد قرار داد و … ( خلاف اصل ) می باشد.بهترین موسسه وکیل متخصص املاک در زمینه حقوق خصوصی معمولا در مورد پرونده های مربوط به املاک فعالیت می نمایند، بنابراین در مورد انتخاب وکیل ملکی بهتر است به تخصص وکیل مربوطه و رشته تحصیلی و تجربه وی در خصوص این چنین پرونده ها دقت نمود.

 وکیل متخصص امور ملکی

  بسیاری از دعاوی مربوط به ملک دارای وجه کیفری می باشد از قبیل انتقال مال غیر، تصرف عدوانی، مزاحمت، ممانعت از حق و… . ولی بسیاری دیگر و حتی اکثریت دعاوی مربوط به املاک دارای جنبه ی حقوقی است و بر عکس پرونده های کیفری برای شخص مد نظر مجازاتی در نظر گرفته نشده و نهایتا برای احقاق حقوق مالی زیان دیده قابلیت دارد.  بنابراین وکیل دعاوی ملکی دارای جنبه های مختلفی میباشد : حقوقی و کیفری و حتی ثبتی.  مبحث ثبت اسناد و املاک، مبحث بسیار مهمی است، هر چند که اداره ی ثبت مرجعی اداری است ولی برای بسیاری از دعاوی حقوقی و کیفری لازمه شروع و به جریان انداختن پرونده استعلامات و اقدامات ثبتی دیگری است.  برای مثال برای تقسیم مال مشاع ابتدا باید به اداره ی ثبت جهت افراز مراجعه شود و سپس از آن اقدامات حقوقی دیگری نیاز است انجام شود که بهتر است کار شما را یک بهترین وکیل ملکی در تهران انجام دهد.

وکیل دعاوی ملکی

  موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح با دارا بود بهترین وکیل ملکی تهران، می تواند کارهای مربوط امور ملکی شما به بهترین نحو ممکن انجام دهند و همیشه دو وکیل ملکی پیگیر کارهای شما می شوند.  وکیل ملکی بنا به دانش و تخصص حرفه ای خود، به خوبی جزئیات تمامی پرونده ها را می داد و هر چقدر پرونده پیچیده باشد وکیل ملکی موسسه حقوقی عدالت گستر فتح از پس آن بدلیل داشتن تجربه های متنوع در زمینه ملکی بر می آید.  قبل از انعقاد قرارداد، مراجعه به وکیل متخصص املاک موسسه حقوقی فتح می تواند از بروز مشکلات آینده جلوگیری کند. و هچنین در صورت بروز مشکلات کیفری مراجعه به این وکیل کمک شایانی خواهد بود.
در ادامه به چند سوال و جواب متداول درباره ملک اشاره می کنیم :

توقیف ملک و اموال غیر منقول به چه صورتی است؟
در توقیف اموال غیر منقول، بسته به این که ملک قبلا به ثبت رسیده باشد یا به ثبت نرسیده باشد نحوه توقیف متفاوت است در مالی که قبلا به ثبت رسیده توقیف مال باید به اداره ثبت آن محل اطلاع داده شود تا با ثبت در دفتر بازداشت شود یعنی به صورت دفتری بازداشت می شود تا از نقل و انتقال در امان بماند که اصطلاحا به آن توقیف سندی می گویند یعنی برخلاف مال منقول که از جهت فیزیکی توقیف می شود.

در املاک غیر منقول توقیف سندی می شود یعنی به شکلی می شود که از خرید و فروش آن جلوگیری می شود پس کسی که ساکن آن خانه است همچنان ساکن باقی می ماند.اموال غیر منقولتوقیف مال غیر منقول ثبت نشده

توقیف مال غیر منقولی که قبلا به ثبت نرسیده چگونه ممکن است؟
در اموالی که سابقه ثبتی ندارند وقتی ملک قابل توقیف است که فرد محکوم علیه در آن تصرف مالکانه داشته باشد یا اینکه به موجب حکم نهایی مالک شناخته شود.

طبق ماده ۱۰۱ – توقیف مال غیرمنقول که سابقه ندارد به عنوان مال محکوم علیه وقتی جائز است که محکوم‌علیه در آن تصرف مالکانه داشته باشد و یا‌ محکوم‌علیه به موجب حکم نهایی مالک شناخته شده باشد.

در موردی که حکم بر مالکیت محکوم‌علیه صادرشده ولی به مرحله نهایی نرسیده باشد توقیف مال مزبور در ازاء بدهی محکوم‌ علیه جایز است ولی ‌ادامه عملیات اجرایی موکول به صدور حکم نهایی است.

مصادیق دعوای غیر منقول

مصادق دعوای غیر منقول کدامند و در کدام دادگاه باید طرح دعوا کرد؟
به جز مواردی که در اینجا گفته می شود که غیر منقول هستند؛ باقی موارد دعوای منقول هستند و دادگاه صالح آن محل زندگی خوانده است:

 • دعوای اثبات مالکیت
 • دعوای اثبات حق انتفاع
 • دعوای اثبات حق ارتفاق
 • دعوای اخذ به شفعه
 • دعوای اثبات حق تحجیر

دعاوی سه گانه تصرف مثل:

 • تصرف عدوانی
 • ممانعت از حق
 • مزاحمت
 • دعوای خلع ید
 • دعوای تخلیه ید
 • دعوای اجرت المثل اموال غیر منقول
 • دعوای مطالبه خسارات وارده به مال غیر منقول
 • دعوای راجع به سرقفلی و حق کسب و پیشه
 • دعوای افراز و فروش مال مشاع غیر منقول
 • دعوای الزام به تنظیم سند رسمی
 • دعوای الزام به تحویل ملک
  تمام این دعاوی غیر منقول اند و باید در محل مال غیر منقول طرح دعوا کرد و هر آنچه غیر این موارد باشد منقول است و محل اقامت خوانده صالح است.

دعوای غیر منقول

تخلیه ید

اگر ملک را به کسی اجاره داده ایم اما پس از مدت اجاره هنوز تخلیه نکرده است تکلیف چیست؟
تخلیه مربوط به جایی است که زمان اجاره تمام شده است و مستاجر نمی خواهد ملک را تخلیه کند در این جا تحت شرایطی دستور تخلیه ملک را گرفت.

اگر اجاره نامه عادی باشد و دارای دو شاهد باشد و در دو نسخه باشد می توان با رجوع به شورای حل اختلاف دستوری فوری تخلیه گرفت.

در این حالت دستور تخلیه صادر می شود دستور تخلیه این ویژگی را دارد که دادگاه بدون تشکیل جلسه دادرسی با بررسی بدون حضور طرفین فوری دستور تخلیه می دهد.

اما اگر یکی از این شرایط نباشد فرد باید حکم تخلیه بگیرد که در اینجا بر خلاف دستور تخلیه نیازمند تشکیل جلسه دادرسی است و حکم صادره هم قابل اعتراض است.

تفاوت تصرف عدوانی کیفری یا تصرف عدوانی حقوقی

چه تفاوتی بین تصرف عدوانی حقوقی و جنبه کیفری داشتن آن وجود دارد؟
همان طور که گفته شد تصرف عدوانی یعنی این که فردی که حقی بر ملکی ندارد در آن تصرف کند که این امر جنبه کیفری هم دارد و تحت شرایطی می توان فرد تصاحب کننده را مجرم و قابل مجازات دانست. نکته ای که نیاز به بادآوری است این است که تصرف عدوانی صرفا در مال غیر منقول صدق می کند.

تفاوتی که بین دو جنبه حقوقی و کیفری این نهاد است این است که در جنبه حقوقی آن نیازی نیست فرد دادخواست دهنده مالک باشد و کافی است که متصرف سابق باشد اما در جنبه کیفری کسی که شکایت کیفری می کند لزوما باید مالک باشد تا بتوان گفت که می توان شکایت کیفری مطرح کرد.

تفاوت دیگر اینکه در تصرف عدوانی حقوقی شما نیاز به ارائه سند مالکیت ندارید اما در تصرف عدوانی کیفری سند مالکیت را به عنوان دلیل باید کمی آن را پیوست شکوائیه کنید.

تصرف عدوانی

حق ارتفاق

حق ارتفاق در مال غیر به چه معناست؟
طبق ماده ۹۳ قانون مدنی:

ارتفاق، حقی است برای شخص، در ملک دیگری.

حق ارتفاق نوعی بهره بردن و نوعی حق انتفاع است با این تفاوت که اولا مخصوص مال غیر منقول است یعنی حق ارتفاق معمولا به این صورت است که در دو ملک مجاور هم دیگر به وجود می آید.

برای مثال شما برای اینکه به زمین خود برسید ناگزیر هستید که جایی رد بشوید که ملک کسی دیگر است در اینجا سما نسبت به آن ملک حق ارتفاق دارید.

منشا حق ارتفاق ممکن است قانونی باشد یا قراردادی باشد یا اینکه وضع طبیعی املاک اینگونه اقتضا کند.

مثلا اگر باران ببارد در زمین های روستایی زمین پایین تر مجرای آب زمین بالا تر است که این مثالی برای حق ارتفاق طبیعی است.

انتقال مال توقیف شده

اگر ملکی را در بازداشت و یا رهن بوده است مالک آن را بفروشد تکلیف چیست؟
طبق قانون اجرای احکام مدنی این انتقال باطل و بلا اثر است.

فرض کنید کسی در اثر طلبی که دارد طلبکار وی مال وی را برای وصول طلب خود توقیف و بازداشت می کند حال به علت توقیف به دستور مقام قانون گذاری اگر مالک با آن معامله ای انجام دهد بر خلاف منظور و برخلاف مصلحت طلبکار است که حکم این مسئله در قانون اجرای احکام پیش بینی شده است.

در ماده ۵۶ و ۵۷ این امر پیش بینی شده است:

ماده ۵۶ – هرگونه نقل و انتقال اعم از قطعی و شرطی و رهنی نسبت به مال توقیف شده باطل و بلااثر است.

ماده ۵۷ – هرگونه قرارداد یا تعهدی که نسبت به مال توقیف شده بعد از توقیف به ضرر محکوم ‌له منعقد شود نافذ نخواهد بود مگر اینکه محکوم‌له‌ کتباً رضایت دهد.

موسسه حقوقی عدالت گستر فتح
' );( document.contains ) || document.write( '