a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

بهترین وکیل تجدید نظر و همه چیز درباره آن

وکیل پایه یک دادگستری | وکیل دادگستری > وکیل تجدید نظر  > بهترین وکیل تجدید نظر و همه چیز درباره آن

بهترین وکیل تجدید نظر و همه چیز درباره آن

Untitled 1 - بهترین وکیل تجدید نظر و همه چیز درباره آن

فهرست مطالب

وکیل تجدیدنظر خواهی

وکیل تجدیدنظر برای اعتراض به رای دادگاه و تجدید نظر دادگاه در خصوص رای صادره میباشد در این مطلب وکلایی که برای تجدید نظر خواهی از دادگاه انتخاب میشوند توضیح می دهیم.

 با توجه به اینکه امکان وجود خطا و اشتباه در هر مسئله ای وجود دارد، پس کاملا طبیعی است که در رابطه با موضوع پرونده های حقوقی و قضائی مختلف نیز امکان بروز اشتباه (سهوی) وجود داشته باشد. در چنین مواردی معمولا وکیل تجدید نظر خواهی تنها کسی است که می تواند به افراد کمک کند تا بتوانند برای احقاق حقوق خود اقدام نمایند.

با عنایت به این که ممکن است خطا و اشکالی در هر موضوعی وجود داشته باشد، پس کاملاً طبیعی است که در رابطه با موضوع پرونده های حقوقی ممکن است احتمال بروز خطا وجود داشته باشد. در چنین مواردی وکیل تجدیدنظر خواهی تنها کسی است که می تواند به افراد کمک کند تا برای احقاق حقوق خود اقدام کنند.

زمانی که حقیقتا رد پرونده شما برخی از مدارک در هنگام صدور رای نادیده گرفته شده باشند یا قصوری در روند دادرسی پرونده و صدور رای صورت گرفته باشد، وکیل تجدیدنظر خواهی می تواند به شما کمک کند تا در کوتاهترین زمان ممکن رای دادگاه را به نفع خود تغییر دهید.

همانطور که می دانید در مرحله تجدیدنظر مرحله حساسی می باشد پس به همین علت وکیل تجدید نظر هم در این مرحله باید دقت بیشتری در تهیه دادخواست و لایحه داشته باشد اما بیاییم و با امور کیفری و تجدینظر خواهی در این خصوص بپردازیم.

وکیل تجدیدنظر خواهی از آرای کیفری

طبق گفته وکیل تجدیدنظر خواهی در موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح مقررات کلی در خصوص اعتراض کردن به رأی دادگاه وجود دارد، نکته مهم و ضروری که باید در نظر گرفته شود هر گاه مرجع رسیدگی به اعتراض در استان باشد عنوان تجدید نظر استفاده می شود و در صورتی که مرجع اعتراض دیوان عالی کشور باشد با عنوان فرجام خواهی استفاده می شود.

وکیل تجدید نظر خواهی – متخصص در تهران

توجه داشته باشید که زمانی که از تجدید نظرخواهی صحبت به میان می آید این نکته مهم است که حقوق شاخه هایی دارد که بصورت جداگانه تجدیدنظرخواهی وکیل بصورت جداگانه باید تحلیل شود. به عبارت دیگر به طور مثال در دعاوی حقوقی اصل بر قطعیت آرا می باشد.

گرچه عملا زمانی که به باب تجدید نظرخواهی در آیین دادرسی توجه میکنیم خیلی دعاوی معدودی هستند که غیرقابل تجدیدنظر است اما در دعاوی کیفری و با مطالعه قانون آیین دارسی کیفری متوجه میشوید که اصل بر تجدید نظرخواهی از آرا می باشد پس همانطور که ملاحظه میکنید تفاوت هایی در تجدید نظرخواهی در امور مدنی و امور کیفری وجود داردابتدا به امور حقوقی و به عبارت دیگر دعاوی مدنی مراجعه میکنیم.

تلفنی با وکیل 2 - بهترین وکیل تجدید نظر و همه چیز درباره آن

چگونه کار خود را بهترین وکیل شکستن رای در دادگاه تجدیدنظر بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در شکستن رای در دادگاه تجدیدنظر و شرایط قانونی شکایت از آراء محاکم قضایی دارند. برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، شرایطی از جمله :

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • هزینه مشاوره اولیه
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را می توان مد نظر قرار د اد.

نکاتی در رابطه با تجدید نظر

یکی از راه های احقاق حق تجدیدنظرخواهی از آرای محاکم مدنی میباشد .در امور حقوقی به صراحت قانونگذار در ماده ۳۵ قانون آیین دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹ اصل را بر این امر گذاشته است است که وکیلی که در دعوای بدوی شرکت کرده است هیچ حقی نسبت به طرح دعوا در مرحله تجدیدنظرخواهی ندارد مگر اینکه در وکالت نامه بدین امر تصریح شده باشد و در دعاوی خانواده هم اصل از همان اصول آیین دادرسی مدنی تابعیت میکند و بنابراین باید در وکالت نامه وکیل تجدید نظر این عبارت که حق دارد در مرحله تجدیدنظر فعالیت کند درج شود و ضمانت اجرای این امر این است که وکیلی که در وکالت نامه حق تجدیدنظر خواهی در آن درج نشده باشد موجب می شود که با قرار رد دعوا دادگاه به دلیل عدم سمت در دعوا میشود.

توجه داشته باشید وکیل تجدیدنظر دو حالت میتواند داشته باشد.یا اینکه از ابتدا و در مرحله بدوی وارد دعوا شده است و مرحله تجدید نظر هم شرکت کرده است یا اینکه در مرحله تجدید نظر وارد دعوا شده است و در مرحله بدوی حضور نداشته است از جمله نکاتی که با توجه به مواد آیین دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹ در باب وکالت میتوان بیان داشت است این است که وکیلی که در مرحله بدوی حضور داشته است و حق تجدید نظر خواهی در وکالت نامه به او داده نشده است رای تجدید نظر به ابلاغ نمیشود بلکه به موکل وی ابلاغ میشود و همچنین این نکته حایز اهمیت است اگر وکیلی که حق تجدید نظرخواهی دارد در موقع ابلاغ رای از رویت رای امتناع کند واستعفا دهد باید رای به موکل ابلاغ شود .

حقوقی و داوری عدالت گستر فتح - بهترین وکیل تجدید نظر و همه چیز درباره آن

وکیل متخصص تجدید نظر خواهی

دعاوی در مرحله تجدید نظر بسیار با دقت بیشتری رسیدگی میشود از تعداد یک قاضی و دو مستشار کاملا هویداست که مرحله تجدیدنظر مرحله حساسی می باشد پس به همین علت وکیل هم در این مرحله باید دقت بیشتری در تهیه دادخواست و لایحه داشته باشد اما بیاییم و با امور کیفری و تجدینظر خواهی در این خصوص کمی صحبت کنیم همان طور که گفته شد در دعاوی کیفری اصل بر تجدیدنظرخواهی میباشد.

در صورتی که در امور مدنی به این شکل نمی باشد تفاوت دیگری که با دعاوی حقوقی دارد این است که در امور مدنی باید در وکالتنامه قید شود که وکیل حق تجدیدنظرخواهی در امر تجدیدنظرخواهی را دارد اما در امر کیفری یا به عبارت دیگر دعاوی کیفری نیازی به تصریح در وکالتنامه نمیباشد و وکیل تجدید نظر که در مرحله بدوی بوده است در مرحله تجدید نظر هم میتواند حضور داشته باشد اما شباهتی که هم در دعاوی کیفری هست هم در دعاوی مدنی وجود دارد این است دعاوی در دو مرحله انجام می شود مرحله بدوی و مرحله تجدیدنظر.

بهترین وکیل دادگاه تجدیدنظر

مواردی که در خصوص وکیل دادگاه تجدیدنظر می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • منظور از تجدید نظر خواهی چیست؟
 • جهات تجدید نظر خواهی کدام است؟
 • بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر چه کسی است؟
 • در پرونده‌های تجدیدنظر وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
 • هزینه وکالت در پرونده های تجدیدنظر چقدر است؟

قبل از هر چیز لازم به ذکر است موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح به صورت بدون واسطه خدمات حقوقی تخصصی توسط وکلای پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز را ارائه می نماید. لازم به ذکر موسسین و گردانندگان این موسسه همگی وکیل دادگستری می باشند. برای ارتباط با ما هم اکنون با شماره های اعلامی در سایت در ارتباط باشید.

https://1da.ir/zo5i

تجدید نظر خواهی چیست؟

تجدید نظر خواهی یکی از طرق عادی اعتراض بر آرای قضایی محسوب می‌شود. در حقیقت، اصولاً آرای صادره از دادگاه های بدوی قابل رسیدگی مجدد یا به اصطلاح همان رسیدگی پژوهشی و تجدید نظر در محاکم تجدید نظر همان استان خواهد بود. پس از آنکه دادگاه بدوی اقدام به صدور رای نمود، رای صادره ظرف ۲۰ روز قابل اعتراض و سپس رسیدگی مجدد در محاکم تجدیدنظر است.

دادگاه تجدید نظر رسیدگی های خود را با حضور سه قاضی انجام می دهد، به نحوی که ماموریت دادگاه تجدید نظر اصلاح اشتباهات احکام صادره از دادگاه های بدوی خواهد بود. در صورتی که محاکم تجدید نظر تشخیص دهند، رای صادره از سوی دادگاه بدوی بر خلاف موازین قانونی صادر شده است، رای مورد اعتراض را نقض و متعاقب آن اقدام به صدور رای شایسته خواهند نمود. رسیدگی های دادگاه تجدید نظر اعم ازشکلی و ماهوی است، رای صادره از سوی محاکم تجدید نظر قطعی و لازم الاجرا می باشد.

اعتراض به رای دادگاه ‌های بدوی

 • اعتراض گذاشتن به رای دادگاه بدوی که به صورت رای حقوقی انجام می‌شود.
 • اعتراض گذاشتن به رای دادگاه بدوی که در غالب رای احکام کیفری انجام می‌شود.

همانند دادگاه‌های بدوی، در آرای شورای حل اختلاف را نیز می‌توان تجدید نظر کرد. که مرجع این تجدید نظر، دادگاه عمومی هر شهرستان است.

این نکته را نیز باید بگوییم که در زبان محاوره ای به نقض رای در دادگاه، شکستن رای در تجدید نظر می‌گویند.

.jpg - بهترین وکیل تجدید نظر و همه چیز درباره آن

حال به این سوال می‌پردازیم که:

کدام آرای صادر شده از دادگاه بدوی را می‌توان تجدید نظر کرد؟

همان گونه که در بالا به آن اشاره کردیم، آرای حقوقی و کیفری که دادگاه‌های بدوی صادر می‌شوند، قابل تجدید نظر هستند.

در ابتدا به این نکته باید توجه کرد که آرای صادره در دادگاه به صورت حکم یا قرار هستند. که حکم دادگاه، قاطع دعوی است و رسیدگی به پرونده مربوطه فیصله پیدا می‌کند. ولی قرار، قاطع دعوی نیست و به صورت موقت پرونده مختومه اعلام می‌شود.

کدام قرارها قابل تجدید نظر خواهی هستند؟

ماده ۳۳۱ قانون آئین دادرسی مدنی، قرارهای قابل تجدید نظر خواهی را مشخص نموده است.

عدم اهلیت یکی از طرفین دعوا، رد، سقوط یا عدم استماع دعوا، ابطال یا رد دادخواست صادره از دادگاه، قرارهای قابل تجدید نظر خواهی به حساب می‌آیند.

واخواهی به چه معنا است؟

واخواهی نوعی دیگر از بازنگری در رای صادر شده از دادگاه و یا شورای حل اختلاف است. که فقط خود دادگاه و یا همان شورای حل اختلاف مربوطه، به آن رسیدگی می‌کند.

برای تجدید نظرخواهی چه دلایلی وجود دارد؟
ادعای عدم اعتبار مستندات دادگاه: یعنی زمانی که دادگاه رای خود را به استناد موضوع یا قانونی صادر کرده باشد، ولی آن قانون به جهتی از جهات اعتبار قانونی خود را از دست داده باشد. در این صورت می‌توان نسبت به رای صادره تقاضای تجدید نظر خواهی کرد.
ادعای فقدان شرایط قانونی شهادت شهود: در صورتی که شهود، شرایط قانونی شهادت را نداشته باشند و حکم دادگاه به استناد شهادت آن ها صادر شده باشد، می‌توان نسبت به آن رای تجدید نظرخواهی کرد.
ادعای عدم توجه قاضی به دلایل ابزاری: زمانی که قاضی به دلایل اصحاب دعوا توجهی نکند و این دلایل طوری ارائه شده باشد که توانایی اثبات دعوا را در خود داشته باشند، می‌توان به رای صادره تجدید نظرخواهی کرد.
ادعای عدم صلاحیت قاضی یا دادگاه صادر کننده رای: در صورتی که قاضی پرونده صلاحیت رسیدگی به دعوا را نداشته باشد، و تجدید نظرخواه بتواند عدم صلاحیت وی را ثابت کند، میتوان نسبت به رای صادره تقاضای تجدید نظرخواهی کرد.

احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر چقدر است؟

احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر و همچنین موفقیت آن بستگی به این دارد که، چه میزان دلایل قانونی ارائه شده است و طرح لایحه تجدید نظرخواهی چگونه است و اینکه به دلایل ارائه شده در دادگاه بدوی توجهی نشده و یا اصلا به آن اشاره نشده باشد. بنابراین احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر بسته به تجربه و توانمندی وکیل و همچنین پیگیری‌های خود شخص یا وکیل آن دارد.

درخواست اصلاح رای دادگاه تجدید نظر چگونه است؟
به این شکل است که اگر در محاسبه اشتباهی رخ دهد، یا به صورت سهوی کلماتی در رای اشتباه یا جا انداخته شود، ذینفع آن می‌تواند تقاضای اصلاح برای رای صادر شده از دادگاه را بدهد. در این مواقع دادگاه می‌تواند رای صادر شده را تصحیح کند و آن را به طرفین ابلاغ کند.

برای ثبت دادخواست تجدید نظر خواهی چه مراحلی لازم است؟

باید گفت امروزه به دلیل الکترونیکی شدن ثبت پرونده‌ها، باید برای ثبت دادخواست تجدید نظر، از طریق دفاتر خدمات قضایی اقدام کرد. دادخواست باید به زبان فارسی و روی برگه مخصوص نوشته شود و سپس باید تجدید نظرخواه آن را امضا کند.

طبق ماده ۳۴۱ قانون آیین دادرسی باید نکات زیر در دادخواست تجدید نظر لحاظ شود:

الف) نام و نام خانوادگی و آدرس دقیق محل سکونت تجدید نظر خواه و وکیل او، در صورتی که وکیل حقوقی داشته باشد

ب) نام و نام خانوادگی و آدرس دقیق محل اقامت تجدید نظر خوانده

ج) حکم و قراری که از آن تجدید نظر درخواست شده است.

د) دادگاه صادر کننده رای

ه) تاریخ ابلاغ رای

ی) دلایل تجدید نظر خواهی

جهات تجدیدنظرخواهی چیست؟

به طور کلی تجدید نظر خواهی در امور حقوقی تابع تشریفات و مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی است همچنین تجدید نظر خواهی در امور کیفری تابع قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ می باشد. در امور حقوقی جهاتی که می‌توان به موجب آن تجدید نظر خواهی نمود عبارتند از:

الف . عدم اعتبار مستندات دادگاه. برای مثال دادگاه به قانونی استناد می‌کند که دیگر اعتبار قانونی ندارد و یا بر اساس اسنادی که جعلی بودن آن در دادگاه های کیفری ثابت شده است اقدام به صدور رای می کند. در این فرض می توان تجدید نظر خواهی نمود.

ب. ادعای فقدان شرایط قانونی شهادت شهود. برای مثال اساس رای دادگاه بر اساس شهادت شهود بوده است که متعاقباً شهادت کذب آنها درمحکمه کیفری ثابت می شود و یا خود شهود به کذب بودن شهادت خود در نزد دادگاه اقرار و اعتراف می کنند.

ج . ادعای عدم توجه دادگاه به دلایل ابرازی. در صورتی که دادگاه بدوی به دلایل ارائه شده دقت و توجه ننماید، شخصی که از این حیث متضرر و محکوم شده است می تواند با استناد به این بند درخواست تجدیدنظر خود را ثبت کند.

ه . ادعای مخالف بودن رای با موازین شرعی و مقررات قانونی. در صورتی که رای دادگاه بر خلاف مقررات قانونی یا مسلمات شرع صادر شده باشد می توان از آن درخواست تجدید نظر نمود.

در این بند دانستیم که منظور از جهات تجدیدنظرخواهی در امور حقوقی چیست. جهات تجدیدنظرخواهی در امور حقوقی تقریباً مشابه جهات تجدید نظر خواهی در امور کیفری است. به دلیل جلوگیری از طولانی شدن کلام از بیان جداگانه جهات تجدید نظر خواهی در امور کیفری خودداری می کنیم. در ادامه مطلب با تیم تحریره گروه وکلای عدالت گستر فتح همراه باشید.

با توجه به قانون آیین دادرسی کیفری، پس از وصول پرونده به دادگاه تجدید نظر استان، در صورت تعدد شعب ابتداء توسط رئیس شعبه اول به یکی از شعب دادگاه‌تجدید نظر ارجاع می‌شود. شعبه مرجوع‌الیه به نوبت رسیدگی می‌نماید مگر در مواردی که به موجب قانون و یا به تشخیص رئیس شعبه اول دادگاه‌تجدید نظر رسیدگی خارج از نوبت ضروری باشد.

بهترین وکیل تجدیدنظرخواهی چه کسی است؟

پاسخ به این پرسش تقریباً محال و غیر ممکن است. در واقع نمی‌توان گفت، کدام یک از وکلای رسمی ایران در پرونده‌های مربوط به تجدیدنظر بهترین عملکرد را دارد. چراکه این امکان وجود دارد؛ یک وکیل رسمی دادگستری در برخی از موضوعات حقوقی و پرونده های تجدید نظر مربوط به آن دارای تخصص، تجربه و دانش بسیاری باشد. اما همین وکیل در موضوعات دیگر تجدید نظر از تجربه و دانش کافی برخوردار نباشد. به واسطه این موضوع به طور مطلق نمی توان گفت کدام وکیل رسمی دادگستری بهترین وکیل در امور مربوط به تجدید نظر هایی است. به طور کلی می توان گفت: اگر یک وکیل دادگستری دارای ویژگی های زیر باشد، در امور تجدیدنظرخواهی یک وکیل موفق محسوب خواهد شد:

به قوانین و مقررات تجدید نظرخواهی در امور حقوقی و کیفری تسلط کافی داشته باشد. این امر مستلزم مطالعه در متن قوانین آیین دادرسی مدنی و آیین دادرسی کیفری خواهد بود. البته صرف مطالعه و تسلط در متن قانون کافی نیست، یک وکیل رسمی که می‌خواهد در مرحله تجدیدنظرخواهی موفق عمل نماید؛ باید به دکترین حقوقی، آرای وحدت رویه قضایی، آرای صادره از محاکم بدوی و تجدیدنظر و عرف حقوقی نیز تسلط داشته باشد. اما ویژگی بسیار مهم داشتن تجربه در پرونده های متعدد در مرحله تجدیدنظر خواهی است. اصولاً وکیلی که در پرونده های بیشتری در مرحله تجدیدنظرخواهی به عنوان وکیل مداخله و شرکت نموده است از تجربه بیشتری به ‌منظور پیشبرد امور حقوقی موکل در راستای قانون برخوردار است. توجه و دقت نمایید، از مراجعه به اشخاص غیر وکیل که مدعی اعمال نفوذ و داشتن رابطه در سیستم قضایی کشور هستند به طور جدی اجتناب نمایید. این اشخاص فاقد هرگونه اطلاعات حقوقی و قضایی هستند و اغلب با فریب به مراجعین قصد سودجویی و تحصیل مال ازطریق نامشروع را دارند.

وکیل تجدید نظر کیفری : مراجع رسیدگی نسبت به اعتراض به احکام قبل از قطعیت آنها در پرونده های کیفری بسته به نوع پرونده در دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور می باشد که به رسیدگی مجدد دادگاههای تجدید نظر استان تجدیدنظرخواهی از رای و به رسیدگی دیوان عالی کشور نسبت به آرا ، فرجام خواهی در پرونده‌ های کیفری مربوطه می گویند .

تنها در موارد محدودی رای دادگاه بدوی در پرونده های کیفری قطعی می باشد بنابراین اصل در دادگاه های کیفری بر قابل تجدیدنظر بودن آرای دادگاه ها می باشد ، با توجه به آنکه در پرونده های کیفری هرگونه اقدام یا عدم اقدام منجر به ضمانت اجرای کیفری می باشد و گاهاً غیر قابل جبران است ، بنابراین پیشنهاد می شود از ابتدای امر و در دادسرا و دادگاه بدوی اقدام به گرفتن وکیل مجرب در زمینه کیفری نمایید لیکن در صورتی که پروسه پرونده به مرحله تجدید نظر رسید بهتر آن است که در این خصوص با همراهی وکیل تجدید نظر اقدام نمایید .

آرای قطعی کیفری

آرای قطعی دادگاه های کیفری مستفاد از ماده ۴۲۷ قانون آیین دادرسی کیفری تنها جرائم تعزیری درجه ۸ و جرائم مستلزم پرداخت دیه و ارش در صورتی که کمتر از یک دهم دیه کامل باشد ، می باشد .

مراجع دادگاه تجدید نظر

 • دادگاه تجدید نظر استان بعنوان یک مرجع صالح در خصوص رسیدگی به درخواست تجدید نظر از تمام رای های غیر قطعی و کیفری می باشد.
 • به اموری که در حیطه و صلاحیت دیوان عالی کشور نبوده تجدید نظر خواهی می توان کرد.

دادگاه تجدیدنظر خواهی استان در کجا تشکیل می‌ شود؟

– در مرکز هر استان دادگاه تجدید نظر تشکیل می شود.

– دادگاه تجدیدنظر تشکیل شده از یک رئیس به عنوان قاضی و دو نفر مستشار می باشد.

– رسمیت دادگاه تجدید نظر با دو عضو انجام می شود.

آیا به همه آرای صادر شده در دادگاه کیفری می‌توان اعتراض کرد؟

در پاسخ به این سؤال که آیا تمام رای های قابل تجدیدنظر خواهی هستند می بایست طبق نظر وکیل تجدیدنظر گفت که اصل بر این اساس است که رای دادگاه های کیفری قابل اعتراض یعنی غیر قطعی هستند ولی در بعضی موارد رای هایی که صادر می شود در دادگاه های کیفری غیر قابل تجدید نظر خواهی هستند که به آنها می پردازیم: طبق نظر وکیل تجدید نظر رای دادگاه های کیفری به مواردی که نمی توان در خصوص آنها اعتراض کرد اشاره می کنیم:

– جرم هایی که دارای مجازات تعزیری درجه هشت هستند.

– جرم هایی که دیه برای آنها باید پرداخته شود و مقدار این دیه کمتر از یک دهم دیه کامل هست.

رای هایی قابل قبول از نظر وکیل تجدیدنظر عبارتند از:

 • حکم برائت
 • قرار اناطه
 • حکم محکومیت
 • تعویق صدور حکم
 • قرار منع تعقیب
 • قرار موقوفی تعقیب
 • قرار رد دادخواست واخواهی و یا تجدیدنظر خواهی

نکته مهم: قابل ذکر است در خصوص مجازات هایی که جایگزین حبس هستند مقیاس تجدید نظر خواهی را وکیل تجدیدنظر مجازات اولیه هست.

اگر رای صادر شده دادگاه دربردارنده مجازات و پرداخت دیه، ارش یا پرداخت خسارت باشد و از رای های صادر شده قابل تجدیدنظر خواهی باشد جنبه های دیگر آن خود به تنهایی قابلیت تجدیدنظر خواهی ندارد و به تبع جنبه قابل تجدید نظر رأی امکان تجدید نظر خواهی را دارد.

20210721 161253 9 246x300 - بهترین وکیل تجدید نظر و همه چیز درباره آن

هر گاه طرفین دعوا به صورت کتبی حق و امکان تجدیدنظر را از خود دور کنند به رأی دادگاه می توانند تجدیدنظر یا اعتراض نمایند؟

در پاسخ به این پرسش وکیل تجدیدنظر می گوید: در حالی که طرفین دعوا تجدیدنظر خواهی یا اعتراض به رأی صادر شده از دادگاه را از خود سلب کنند تجدیدنظر آنان در رابطه با اصل دعوا دارای قابلیت طرح نمی باشد و مسموع نیست بجز در دو شرط:

 • در خصوص صلاحیت قاضی که رای را صادر کرده می شود اعتراض کرد.
 • در خصوص صلاحیت دادگاه صادر کننده رای می شود طرح اعتراض کرد.

مهلت تجدیدنظر از رأی صادرشده چه مدت است؟

* در صورتی که دو طرف دعوا ساکن ایران بوده باشند، زمان تجدیدنظر خواهی ۲۰ روز پس از ابلاغ رای دادگاه هست.

* در صورتی که طرفین دعوا خارج از ایران باشند زمان تجدیدنظر خواهی پس از دو ماه از تاریخ ابلاغ رای دادگاه هست.

* مدت اعتراض تجدیدنظر در صورتی که رأی غیابی صادر شده ۲۰ روز بعد از انقضای مدت واخواهی، یعنی بعد از ۴۰ روز از تاریخ ابلاغ رای، که ۲۰ روز اول برای مهلت واخواهی و ۲۰ روز دوم برای مهلت تجدیدنظر خواهی است.

وکیل تجدیدنظر برای چه اشخاصی لازم و ضروری است؟

* شخصی که در دعوا محکوم معرفی شده (محکوم علیه) یا نماینده و یا وکیل قانونی وی.

* شخص مدعی یا شاکی و یا نماینده و یا وکیل قانونی وی.

* دادستان در مواقعی که متهم برائت بگیرد و یا رأی صادره با قانون تطبیق نداشته باشد و یا مواقعی که رأی صادره و مجازات تعیین شده با جرم تناسب نداشته باشد، می توان تجدیدنظر خواهی کرد.

دادگاهی که هر دو طرف دعوا و یا یکی از طرفین وکیل نداشته باشد و بر ضرر او رأی صادر شود برای دادگاه تجدید نظر می تواند از وکیل تجدیدنظر استفاده کند و با دلیل های قابل قبول و لایحه مناسب به رای صادره اعتراض کند.شما مخاطبان و کاربران بزرگوار می توانید برای استفاده از وکیل تجدیدنظر  با مؤسسه حقوقی عدالت گستر فتح تماس حاصل فرمایید.

در چه مواردی می‌توان به رای که قابلیت تجدیدنظر خواهی دارد، اعتراض کرد؟

باید بدانیم در تجدیدنظر خواهی موارد تجدید نظر محدود است.

مورد اول: ادعای عدم اعتبار ادله یا مدارک استناد شده به دادگاه وقتی که سند و مدارکی برای دفاع یا طرح دعوا به دادگاه ارائه شده اعتبار بیان شده را نداشته باشند.

مورد دوم: زمانی می شود تجدیدنظر خواهی کرد که ادعای مخالف بودن رأی صادر شده با قانون باشد.

مورد سوم: اعتراض کردن به نداشتن صلاحیت دادگاه صادرکننده رأی و نداشتن صلاحیت دادرس رسیدگی کننده.

مورد چهارم: وقتی که رسیدگی به دلیل و مدارک و سندهایی که در دفاع یا طرح دعوا ابراز شده از موارد اعتراض به رأی دادگاه توجه نشده و بدون توجه به رأی دادگاه صادر شده باشد.هر گاه رأی از چند جهت قابلیت تجدیدنظر خواهی داشته باشد و به خاطر یکی از جهت تجدیدنظر خواهی مورد اعتراض باشد از دیگر جهت هم مورد رسیدگی قرار گرفته می شود.

دادگاه تجدیدنظر استان تنها به مواردی که مورد تجدیدنظر خواهی قرار گرفته باشند و در خصوص آن رأی صادر شده باشد رسیدگی می شود.

نکته مهم: تجدیدنظر خواهی دو طرف نسبت به جنبه کیفری رأی با درخواست کتبی و پرداخت کردن هزینه دادرسی مقرر در قانون صورت می گیرد و نسبت به زیان و ضرر که از جرم اعتراض به وجود آمده، می بایست دادخواست تنظیم و به دادگاه حقوقی ارائه شود و مطابق با قانون آیین دادرسی مدنی هزینه های دادرسی هم پرداخت گردد.

هر گاه محکوم علیه شخصی که رأی به ضرر او صادر شده هم به خاطر کیفری رأی مجازات و هم به خاطر زیان و ضرر ناشی از جرم همزمان اعتراض داشته باشد، دیگر احتیاجی به رعایت پرداخت و تشریفات هزینه های دادرسی در خصوص حقوقی براساس قانون آیین دادرسی مدنی ندارد.

اعسار در پرداخت هزینه دادرسی توسط تجدیدنظر

سؤال: آیا شاکی یا متهم می تواند برای پرداختن هزینه های دادرسی در مرحله تجدید نظر ادعای اعسار کرده و همچنین نحوه رسیدگی به این مورد به چه صورت هست؟

در پاسخ به این سؤال گفته می شود که وقتی که تجدیدنظر  امکان پرداختن هزینه را نداشته باشد و مدعی اعسار از پرداختن هزینه های دادرسی در دعوای ضرر و زیان ناشی از جرم باشد، دادگاه به این ادعا خارج از نوبت رسیدگی می کند.از همین رو در مورد شخصی که بخاطر پرداخت هزینه دادرسی مرحله تجدید نظر در زندان است از زندان معاف می گردد.

آیا می‌دانید با استرداد تقاضای تجدید نظر می‌توانید تقاضای تخفیف مجازات کنید؟

محکومیت های تعزیزی درجه ۴ تا ۷ (در نظر داشته باشید محکومیت درجه یک تا سه در صلاحیت دیوان عالی بوده نه دادگاه تجدیدنظر، و محکومیت درجه هشت هم غیر قابل اعتراض و قطعی می باشد پس در این جا محکومیت درجه ۴ تا ۷ مد نظر می باشد) و اگر دادستان درباره حکم صادر شده تجدید نظر نکرده باشد شخصی که محکوم شده (محکوم علیه) قبل از تمام شدن مدت تجدید نظر خواهی با مراجعه به دادگاه صادرشده حکم که همان دادگاه اول است می تواند حق تجدید نظر خواهی را از سلب و قطع کرده و در صورتی که درخواست تجدید نظر خواهی را کرده آن را برگرداند و درخواست تخفیف مجازات را به دادگاه بدهد.

بنابراین دادگاه در مدت فوق العاده نه اینکه خارج از نوبت با همراهی دادستان به موضوع رسیدگی کرده و یک چهارم مجازاتی را که تعیین شده (نه به مقدار تعیین شده در ماده ۳۷ قانون مجازات اسلامی) کسر کرده و دادگاه قطعی بودن این حکم را اعلام می کند.

دادگاه تجدیدنظر اطفال و نوجوانان به چه صورت عمل می‌کند؟

مراجع رسیدگی به درخواست تجدید نظر خواهی از رأی و تصمیمات گرفته شده دادگاه کودکان و نوجوانان، شعبه ای از دادگاه تجدید نظر در مرکز هر استان هست که طبق شرایط معین شده در قانون را رئیس قوه قضاییه ابلاغ و تعیین می کند، در صورتی که دیوان عالی کشورفرجام خواهی از رأی صادر شده و تصمیمات دادگاه کیفری یک ویژه رسیدگی به جرم های نوجوانان هست را برعهده دارد.نکته مهم: رأی های صادر شده در مرحله تجدیدنظر در تمام موردها قطعی بوده، و رأی دادگاه کودکان و نوجوانان در همه موردها بدون استثنا قابل تجدیدنظر خواهی می باشد.

پرونده‌ها در دادگاه تجدیدنظر استان به چه صورت رسیدگی می‌شوند؟

بنا به گفته وکیل تجدیدنظر خواهی در موسسه حقوقی عدالت گستر فتح، بعد از وصول پرونده ها به دادگاه تجدیدنظر استان به ترتیب در دفتر کل و در صورت تأسیس واحد رایانه و با رعایت مقررات به دادرسی الکترونیکی در این واحد ثبت می شود و طبق رعایت به شعب دادگاه، توسط رئیس کل دادگستری استان یا معاون وی و یا یکی از رؤسای شعب با انتخاب او با توجه به تخصص شعب و ترتیب وصول از طریق سامانه رایانه ای در حوزه های قضایی که سامانه رایانه ای دارند ارجاع شده و دادگاه به ترتیب وصول پرونده ها به نوبت به آنها رسیدگی می کند بجز در مواردی که رسیدگی به پرونده ای خارج از نوبت بنا به مصلحتی ضروری می باشد.

چرا برخی از پرونده‌ها خارج از نوبت رسیدگی می‌شوند؟

جرم هایی که منجر به جریحه دار شدن احساسات عمومی و تأثیر حساسیت جرم در جامعه شود با درخواست دادستان صادرکننده کیفرخواست و همین طور با موافقت دادگاه تجدید نظر استان، خارج از نوبت رسیدگی می گردد.

مراحل دادگاه تجدیدنظر خواهی

طبق گفته وکیل تجدیدنظر در موسسه حقوقی عدالت گستر فتح، پس از اینکه رأی صادرشده تجدید نظر خواهی شود و اگر تحقیقات کامل نباشد دادگاه قراری را برای برطرف کردن نقص صادر و پرونده را به دادسرای صادرکننده کیفرخواست یا دادگاه صادرکننده رأی ارسال می کند تا پس از انجام دادن دستور  دادگاه تجدیدنظر استان پرونده را بدون اظهار نظر اعاده کند و یا دادگاه تجدیدنظر خودش به اقدام به تحقیقات کند.

اقدامات دادگاه تجدید نظر خواهی

 * رأیی که به آن اعتراض تجدیدنظر شده از نوع قرار بوده باشد طوریکه از قرار صادره تجدیدنظر خواهی شده و براین آن بررسی هایی لازم نباشد و طبق مقررات قرار صادر شده باشد دادگاه تجدیدنظر رأی را تأیید و به دادگاه صادرکننده قرار اعاده می گردد و بنا به هر دلیلی دادگاه تجدیدنظر نظر به نقض رأی داشته باشد، پرونده برای رسیدگی شدن به دادگاه صادره قرار اعاده می شود و دادگاه صادرکننده قرار می باید خارج از نوبت به این پرونده رسیدگی نماید.

* گر رأی صادر شده توسط دادگاهی صلاحیت لازم را از لحاظ محلی و ذاتی نداشته باشد دادگاه تجدیدنظر استان رأی صادر شده را نقض و پرونده را به دادگاهی که صلاحیت داشته باشد می فرستد و گزارش را به دادگاهی که رأی را صادر کرده اعلام می نماید.

* هر گاه شخص محکوم شده (محکوم علیه) به خاطر انجام به آن عمل محکوم شده باشد ولو انجام آن عمل توسط شخص ثابت شده جرم نباشد و یا عفو عمومی به آن تعلق گرفته شده و یا از دیگر جهات قانونی متهم قابل تعقیب کیفری نباشد، رأی مناسبی برای وی صادر می گردد.

اگر غیر از مواردی که گفته شده رأی مورد تجدیدنظر خواهی قرار بگیرد، دادگاه تجدیدنظر با صدور دستور تعیین وقت رسیدگی، طرفین و اشخاصی حضورشان در رسیدگی ضروری است احضار می‌کند. طرفین می‌توانند شخصاً حاضر شوند یا وکیل تجدیدنظر معرفی کنند. در هر حال عدم حضور یا عدم معرفی وکیل مانع از رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر نیست.

* هر گاه رأی تجدید نظر خواهی بجز موارد ذکر شده باشد، دادگاه تجدیدنظر با صادر کردن دستور تعیین زمان رسیدگی، طرفین و اشخاصی حضورشان در رسیدگی لازم است حاضر باشند. بنابراین طرفین هر یک می توانند خودشان حاضر شده یا وکیل برای خود معرفی نمایند در هر صورت حاضر نشدن یا معرفی نکردن وکیل مانع از رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر نمی باشد.

کاربران عزیز چنانچه سوالی و یا مسئله ای درباره پرونده های تجدیدنظر دارید می توانید از طریق تماس با ما با وکلای موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح در ارتباط باشید.

g6g.ir          b2n.ir

3 - بهترین وکیل تجدید نظر و همه چیز درباره آن

4.2/5 - (5 امتیاز)

12 نظر

 • امید جمشیدی اصل
  پاسخ ژوئن 25, 2021 در 5:23 ب.ظ

  سلام علیکم
  امیدوارم که خوب باشید
  من در تهران هستم و یک پرونده کیفری دارم که برای آن حکم صادر شده است برای تجدیدنظر دنبال یک وکیل خیلی خوب و با تجربه هستم.
  کی میتونم تماس بگیریم؟ ممنون از شما

 • ناصر
  پاسخ جولای 26, 2021 در 9:56 ب.ظ

  سلام علیکم
  اول از همه باید بابت این نوشته کامل تشکر کنم واقعا زحمت کشیدید.
  دوم اینکه گرفتن یا نگرفتن وکیل برای تجدیدنظرخواهی تاثیر داره؟ چون شنیدم میگن دادگاه تجدیدنظر همون حکم دادگاه اول تایید میکنه.
  ممنون میشم پاسخ بدید

 • فدایی
  پاسخ سپتامبر 13, 2021 در 5:16 ب.ظ

  بارک الله به شما چقدر مطلب خوب و کاملی درباره وکیل تجدید نظر نوشتید البته صادقانه من اولاشو خوندم. غرض اینکه برای حکم دادگاه بدوی که مربوط به جرم قاچاق هست میخواستم ببینم وکیل تجدیدنظر شما میتونه کمک کنه که رای بشکنه؟

 • نازنین
  پاسخ ژانویه 2, 2022 در 11:48 ق.ظ

  سلام چقدر امکان تجدید نظر در دادگاه کیفری است

 • مهتاب
  پاسخ ژانویه 18, 2022 در 9:17 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ببخشید میشه بفرمایید مراحل تایید حکم تو دادگاه تجدید نظر حدودا چقدر طول میکشه؟

 • محمد رضا
  پاسخ می 13, 2022 در 8:20 ق.ظ

  سلام جعل‌کلاهبرداری طرف آماده ملک ما راه گرفت میخواست یه خونه بده که مال دیگری بود فروخت به ما ۷۰میلیون‌پول نداد درسال ۹۳قرار‌بود یخونه‌بده ۷۰میلیون‌پول نداد بغل همین مبینامه نوشته فسخ معامله درعرض‌۲ماه درسال ۹۷اماده‌شکایت کرد تصرف عدوانی محکوم کرد درنبودوکیل با‌کلاهبردار هم‌کمک کرد که مدارک اصل‌دادبه الان دادم‌خط‌شناسی نظریه کارشناسی جواب آمده جعل هست الان رای‌صادر شده تبره‌شده ۲۰روز‌وقت داشتم لایحه دفاع دادم الان وکیل پیگیری پرونده تجدید نظر تضمین میخواستم ملکی

 • محمد رضا
  پاسخ می 14, 2022 در 11:39 ب.ظ

  ‌‌سلام جعل کلاهبرداری‌طرف آماده ملک ما راه گرفت میخواست یه خونه بده که مال دیگری بود فروخت به ما‌ در سال ۹۳ قرار بود یه خونه به ما بده ۷۰ میلیون پول نداد ده عرض دو ماه فسخ معامله درسال ۹۷ آمده تصرف عدوانی ما را شکایت کرد با شهود دروغین معتاد بودن این شخص یک مدتی شد آمدم گفتن ما همچین گواهی ندادیم اینا اومدن در دفترخانه وکالت بستن شاکی هستیم شخصی کلاهبردار از امضای ما هویت ما سوء استفاده کرد ما که شاکی هستیم یک روز مانده بود به دادگاه رفتن شهادت پس گرفتن گفتند ما شاکی نیستیم و یک نفر از آنها موندی قاضی از طرف حکمی که محکوم کرد گرفت نظریه کارشناسی جعل هست الان رای‌صادر شده تبره‌شده ۲۰روز‌وقت داشتم لایحه دفاع دادم الان وکیل پرونده تضمین میخواستم

  • محمد رضا
   پاسخ می 15, 2022 در 1:32 ب.ظ

   سلام جعل امضا اثر انگشت کلاهبرداری طرف آمده ملک ما را گرفت میخواست یه مایک‌خونه بده ۷۰میلیون‌پول نداد آماده ملک گرفت الان دادم‌خط‌شناسی نظریه کارشناسی جواب آمده جعل هست الان رای‌صادر شده تبره‌شده ۲۰روز‌وقت داشتم لایحه دفاع دادم الان برای.دادگاه
   تجدید نظر وکالت بدم‌‌به‌شما

ارسال نظر

تماس با وکیل