a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

دعاوی اسناد تجاری

دعاوی اسناد تجاری

یک سند تجاری در قانون تجارت ما تعریف نشده است ، اما به معنای کلی ، اگر بخواهیم دیدگاه شما را نسبت به موضوع باز کنیم ، باید بگوییم که اسناد تجاری در معاملات و روابط تجاری بین بازرگانان مبادله می شوند تا روابط را تنظیم کنند و نظم را ایجاد کنند.

دعاوی اسناد تجاری و اصول حاکم بر آن طبق قوانین جدید

موضوع یک سند تجاری مبلغ مشخصی را در تاریخ سررسید به دارنده سند پرداخت می کند. بازرگانان و فعالان اقتصادی از این پول برای انتقال و پرداخت در معامله استفاده می کنند و بدین ترتیب از سند محافظت و محافظت می کنند. حقوق شخصی که با او سر و کار دارد. اسناد تجاری با توجه به کاربرد و عملکرد اسناد فوق الذکر در زمینه نظام اقتصادی ملی ، مقررات ویژه ای بر آنها وضع می شود و کسب اطلاعات لازم در این زمینه بسیار مفید است.

دعاوی اسناد تجاری

تمایز سند تجاری با سایر اسناد کدامند

 • آنها روشی برای انتقال و پرداخت هستند
 • آنها جایگزین پول نقد می شوند زیرا معاملات تجاری معمولاً به پرداخت نقدی نیاز ندارند اما براساس اعتبار موجود است.
 • در ادعای مبتنی بر سند تجاری ، می توانید بدون پرداخت خسارت به صندوق عدالت ، درخواست ضمانت کنید.
 • حمل آنها آسان است
 • جنجال ناشی از آنها ، چه کوتاه مدت باشد و چه بدون رویه های خاص ، قدیمی است.
  امضاکنندگان اسناد تجاری مسئولیت تضامنی دارند. معنای مسئولیت مشترک این است که اگر دارایی یکی از امضا کنندگان یک سند تجاری برای پرداخت کل مبلغ سند صادر شده کافی نباشد ، مسئولیت پرداخت کامل هر یک از امضا کنندگان دیگر را بر عهده دارد.
 • مبلغ مشخص شده در سند تجارت به محض مشاهده یا وعده پرداخت خواهد شد.

درصورت تخلف مسئولین سند(صادر کننده یا متعهد در پرداخت وجه) دارنده سند تجارتی به کدام دادگاه باید مراجعه نماید ؟

از مزایای قانون تجارت اسناد تجاری ، مجاز بودن دارنده سند تجاری در صورت تخلف ناشر یا الزام به پرداخت اسناد مزبور برای طرح دعوی در یکی از دادگاه های صالح است.

دارنده می تواند علیه مالکین سند تجاری در یکی از دادگاه های زیر شکایت کند :

 • دادگاه محل اقامت شخصی که علیه او شکایت شده است
  اگر متهم در خارج از ایران اقامت داشته باشد اما در ایران اقامت موقت داشته باشد ، باید در دادگاه همان اقامت موقت اقامه دعوی کند.

اگر او اقامت موقت ندارد اما دارای املاک و مستغلات مانند یک ملک ، آپارتمان یا باغ است ، باید به دادگاه منطقه ای که ملک یازدهم در آن واقع شده است مراجعه کند. اگر متهم هیچ یک از موارد فوق را نداشته باشد ، شاکی (دارنده) می تواند به اقامت شما اجازه شکایت دهد.

 • دادگاه محلی که سند تجاری در آن صادر شده است
 • دادگاه اجرای تعهد یا دادگاه صادر کننده گواهی عدم پرداخت (در مورد چک)
  اگر دارنده سند تجاری قصد توقیف در اموال بدهکار را داشته باشد ، باید درخواست صدور قرار تأمین کند که مستلزم پرداخت خسارت احتمالی نیست.

عدم پرداخت خسارت احتمالی منوط به این است که دارنده در مهلت قانونی پول یا مطالبه خود را مطالبه کند ، یا اگر در مهلت قانونی امکان پذیر نباشد ، وی گواهی عدم پرداخت (چک) یا دادخواست (به صورت اقساط) دریافت کرده است. و رسیدها) یا مدرکی مبنی بر عدم پرداخت دریافت نکرده است) برای ادعای ادعا (به عنوان مثال توقیف اموال بدهکار) باید خسارت احتمالی را به صندوق عدالت پرداخت کند.

خسارت احتمالی میزان غرامت است که ممکن است از ادعای دارنده سند تجاری (درخواست ضمانت) به خوانده برای مدت زمانی که مالش ضبط شده است ، وارد شود.

اقسام اسناد تجارتی

از جمله اسنادی که در معاملات بین بازرگانان در امور تجاری استفاده می شود ، چک ، اسکناس ، سفته ، اوراق قرضه ، مشارکت مدنی ، اوراق خزانه ، اوراق سرمایه ، ضمانت نامه های بانکی ، اوراق کوپن ، بارنامه حمل و نقل است که بسته به مورد آنها به عنوان اسنادی به نام حامل یا به نام شخص خاصی صادر شده و یا قابل صدور نیستند.

اسناد تجاری به عنوان وثیقه در قراردادهای بانکی

مهمترین اسنادی که در قرارداد بانکی از مشتری به عنوان وثیقه گرفته می شود ، چک و سفته است.

طبق مواد ۱۸۳ تا ۱۹۳ آیین نامه اجرایی ، مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا “چک” در اجرای ثبت می تواند صادر شود ، اما “سفته” بدون بررسی قضایی و حکم دادگاه صادر نمی شود.

اقدام علیه صادر کننده اسناد تجاری

در صورت نقض قرارداد اصلی توسط وام گیرنده ، بانک ها می توانند از طریق دفتر اجرای دفاتر اسناد رسمی و دادگاه های عمومی حقوقی با پشتیبانی از اسناد تجاری معتبر ، علیه وام گیرنده و ضامنین اقدام کنند.

من به عنوان دارنده سفته تجاری قصد دارم علیه صادرکننده بخاطر عدم پرداخت مبلغ سفته اقدام کنم اما متأسفانه وی صادرکننده ایرانی نیست. کجا باید برم؟
توجه داشته باشید که برای طرح دعوی در دادگاه ، با توجه به موضوع دعوی شما ، که یک دعوی مالی است و شما باید خوانده (یعنی صادر کننده) را در دادگاه محل اقامت معرفی کنید ، اما از آنجا که خوانده خارج از ایران است ، می توانید به دادگاه محل اقامت متهم بروید. لطفاً به دادخواست خود مراجعه و طرح نمایید.

صادرکننده سفته که در خارج از ایران است ، متأسفانه اقامت موقت در ایران ندارد. ایا راه دیگری هست؟
بله ، اگر اقامت موقت در ایران ندارید ، باید ببینید که املاک و مستغلات مانند یک ملک ، آپارتمان یا باغ و فروشگاه به نام آنها وجود دارد تا در دادگاه منطقه ای که ملک در آن واقع شده است ، شکایت کنید ، در غیر این صورت می توانید به دادگاه محل اقامت خود مراجعه کنید و علیه صادرکننده سفته طرح دعوی کنید.

دعاوی اسناد تجاری

دعاوی اسناد تجاری که مربوط به چک ، سفته و برات است توسط وکیل حرفه ای موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح انجام میگردد.

g6g.ir                      b2n.ir

دعاوی اسناد تجاری ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ vote

بدون ديگاه

ارسال نظر

تماس با وکیل