a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط حسین محبی .
همه حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کار ما شنبه - چهارشنبه

09126595699

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

جستجو
منو
 

روی کمک وکیل دعاوی ورشکستگی ما حساب کن 🙌 ❤️

وکیل پایه یک دادگستری | وکیل دادگستری > وکیل ورشکستگی  > روی کمک وکیل دعاوی ورشکستگی ما حساب کن 🙌 ❤️

روی کمک وکیل دعاوی ورشکستگی ما حساب کن 🙌 ❤️

چه کسانی میتوانند اعلام ورشکستگی کنند

به اصطلاح شخص حقیقی و حقوقی که توانایی پرداخت بدهی خود را نداشته باشد و بدهی او از دارایی های بیشتر باشد ورشکسته محسوب می شود. در نتیجه با اعلام ورشکستگی از سوی خود یا طلبکار باعث صدور حکم ورشکستگی می شود که مطابق قوانین تجارت بایستی شروط اصلی برای صدور این حکم وجود داشته باشد تا قاضی دادگاه این حکم را صادر نماید. این شرایط به شرح زیر می باشد :

اولین شرط این است که شخص حقیقی یا حقوقی از راه تجارت کسب درآمد نماید به این معنی که شخص تاجر و بازرگان باشد. هر کسی که توانایی پرداخت بدهی خود را ندارد نمی تواند خود را ورشکسته بخواند پس ورشکستگی مختص به افراد تاجر است.

شرط بعدی عدم توانایی پرداخت در بدهی ها است. تا زمانی که در دادگاه محرز نشود که شخص توانایی پرداخت بدهی های خود را ندارد حکم ورشکستگی را صادر نمی کند.

به دادگاه ثابت شود که ورشکستگی عادی یا به تقصیر است نه ورشکستگی تقلبی که در این صورت دادگاه اقدام به صدور حکم می کند.

شرکت‌های تجارتی چون تاجر شناخته می‌شوند، مشمول مقررات ورشکستگی می‌شوند ولی مدیران یا نمایندگان آن‌ها به صرف داشتن سمت مدیریت تاجر محسوب نشده و مشمول این مقررات نخواهند شد. مدیر شرکت تجاری در صورتی ورشکسته محسوب می گردد که مطابق مواد ۱،۲،۳ قانون تجارت خود نیز تاجر محسوب شود. گاهی اوقات ممکن است شخص تاجر، پول برای پرداخت بدهی اش داشته باشد اما در زمان و موعد سررسید پرداخت دین و بدهی، امکان پرداخت نداشته باشد برای مثال حسابش به دلیلی مسدود شده باشد یا دسترسی به اطلاعات بانکی برایش ممکن و میسر نباشد یا اموالش در گمرک بلوک شده باشند،  آیا چنین شخصی که به لحاظ ماهوی مال کافی دارد اما صرفا امکان پرداخت ندارد هم متوقف و ورشکسته محسوب می گردد؟ در پاسخ باید گفت : بله ، قانونگذار در ماده ی ۴۱۲ قانون تجارت صرف توقف از پرداخت دین و عدم پرداخت را شرط حصول حالت ورشکستگی اعلام کرده است نه متمول نبودن و پول نداشتن وی، بنابراین چنین شخصی نیز ورشکسته محسوب می گردد تا زمانیکه دیونش را پرداخت کند.

99999 - روی کمک وکیل دعاوی ورشکستگی ما حساب کن 🙌 ❤️

صدور حکم ورشکستگی زمانی اتفاق می افتد که شخص تاجر یا شرکت تجاری ورشکسته شده باشند. البته این تنها شرط اصلی صدور این حکم نیست. به هر حال ورشکستگی به معنی ناتوانی در پرداخت بدهی و ناتوانی در انجام تعهدات است که افرادی که در این وضعیت قرار گرفته اند ورشکسته می گویند. قوانین ورشکستگی تنها شامل حال تاجر و بازرگانان می باشد در صورتی که افراد عادی نتوانند بدهی خود را پرداخت نمایند قوانین دیگری برای آنان اعمال خواهد شد و به آنان معسر گفته می شود. پس لفظ ورشکسته مربوط به بازرگانان و تجار است. شرکت های تجاری نیز بازرگان شناخته شده و قوانین ورشکستگی نیز شامل آنان خواهد شد. البته لازم به ذکر است مدیران و شریکان این شرکت بازرگان محسوب نمی شوند پس مشمول این مقررات نخواهند شد.

هر بستانکاری که برای تقسیم دارایی بدهکار زودتر وارد عمل شود زودتر به نتیجه خواهد رسید اما در قوانین ورشکستگی چنین نیست و فرقی ندارد که کدام طلبکار زودتر وارد عمل تقسیم اموال شده است در هر حال اموال ورشکسته بین همه طلبکاران تقسیم می شود. اعلام ورشکستگی توسط خود فرد ورشکسته یا به تقاضای یک یا چند طلبکار و یا به تقاضای دادستان می باشد و تا زمانی که حکم دادگاه در خصوص ورشکستگی بازرگان یا شرکت تجاری صادر نشود ورشکستگی ثابت نخواهد شد. دادگاه عمومی محل اقامت تاجر یا بازرگان صلاحیت صدور چنین حکمی را خواهد داشت.

ورشکستکی شرکت ( شخص حقوقی ) به وسیله مدیران شرکت اعلام خواهد شد و درصورت انحلال شرکت‌، مدیر تصفیه این وظیفه را بر عهده خواهد داشت، همچنین مطابق بخش اخیرماده ۴۱۴ ق.ت: « در صورت توقف شرکت های تضامنی، مختلط یا نسبی، اسامی ومحل اقامت کلیه شرکای ضامن نیزباید ضمیمه شود ». قید مزبور برای آن است که در صورت عدم کفایت دارایی شرکت، طلبکاران بتوانند به شریک ضامن مراجعه کنند. ذکر این نکته ضروری است که اعلام ورشکسته را نباید دلیل قاطع توقف او تلقی کرد و برای آن ارزشی درحد اقرار موضوع قانون مدنی که در واقع شاه دلیل تلقی می شود قائل شد، بلکه دادگاه پس از اعلان تاجر باید صحت و سقم ادعای وی را بررسی و سپس به صورت ترافعی حکم صادر کند، این امردر مورد تاجر بودن اعلام کننده و هم در مورد نفس توقف او صادق است.

وکیل برای اعلام ورشکستگی

یکی از دعاوی نسبتاً شایع در بین شرکت های تجاری و تعاونی و تجار و بازرگانان، دعاوی اعلام ورشکستگی است که علاوه بر شرکت ها و تجار، اخیرا  نیز شاهد این هستیم که بسیاری از کسب و کارهای نوپا و کارآفرینان به دلیل مواردی از قبیل فقدان سرمایه کافی و یا به جریان انداختن ضعیف نقدینگی برنامه‌ریزی نامناسب و ناکافی و …با ورشکستگی مالی روبرو می‌شوند. خارج از تمامی مواردی که افراد را در این پروسه درگیر می کند در برخی موارد افراد به دلیل عدم اطلاع کافی از قوانین و مقررات حقوقی در این زمینه، سردرگم و مستاصل شده و به مسائل روحی و روانی عدیده ای گرفتار می شوند و به دنبال هر گونه راه گریزی برای حل و فصل مشکلات پیش آمده هستند. اگر برای شمایی که این مطلب را می خوانید نیز، مشکلی شبیه به این پیش آمده است؛ باید بگوییم یک وکیل دعاوی ورشکستگی که اشراف کافی به قوانین و مقررات روز داشته باشد می تواند تا حد زیادی شما را از این مخمصه بیرون بکشد.

خوب حالا شاید پرسیده شود که یک وکیل متخصص ورشکستگی چه کمکی می تواند به شما بکند و راهکارهای او برای رفع موانع و مشکلات پیش آمده چه قدر به حل مسئله کمک خواهد کرد؟ وکیل متخصص ورشکستگی ابتدا با توجه به علم  و تجربه های فراوانی که در این زمینه دارد، ابتدائاً یک جلسه حضوری برای بررسی کلیه مدارک و اسناد و ضمائم شخص ورشکسته تشکیل خواهد داد و پس از بررسی کامل موضوع، مسیری هموار و قانونی جهت کسب بهترین رای و  نتیجه، پیش روی شخص ورشکسته خواهد گذارد. یک وکیل ورشکستگی با تجربه علاوه بر اینکه به تمامی قوانین و الزامات جدید و قدیم قانون اشراف دارد بلکه به شما اطلاعات کافی و کاملی در رابطه باموارد و سوالات پیش آمده در زمینه های زیر خواهد داد. سوالاتی از قبیل اینکه معاملات تاجر ورشکسته از تاریخ توقف تا صدور حکم ورشکستگی به چه صورت خواهد بود ؟  اینکه اگر تاجر فوت کرده باشد حکم ورشکستگی در مورد ورثه او چگونه است؟ اینکه چه کسانی می توانند اعلام ورشکستگی کنند و در واقع شرایط اساسی برای اعلام ورشکستگی کدام است؟موارد اجباری و اختیاری صدور حکم ورشکستگی به تقصیر چه خواهد بود؟مطالبات طلبکاران پس از صدور حکم ورشکستگی چگونه قابل تشخیص است؟صدورحکم ورشکستگی دارای چه مراحلی است و تصفیه امور ورشکستگی به چند صورت انجام می شود؟ و  اشخاص مرتبط با امر ورشکستگی شامل چه مجازاتی می شوند؟و بسیاری موارد دیگر که در این مطلب گنجانده نمی شود.

نکته قانونی : مطابق ماده ی ۴۱۲ قانون تجارت، « ورشکستگی تاجر یا شرکت تجاری در نتیجه توقف از تادیه وجوهی که بر عهده اوست حاصل می شود و حکم ورشکستگی تاجری را که حین الفوت در حال توقف بوده تا یکسال بعد از مرگ او نیز می توان صادر نمود.»

وکیل ورشکستگی کیست؟

ورشکستگی فرایندی است که ممکن است برای شرکت های تجاری و تجار و بازرگانان در آینده به وجود می آید که طی این فرایند اشخاص حقوقی و حقیقی مذکور قادر به پرداخت بدهی های خود نبوده و در نتیجه مشمول قوانین ورشکستگی قرار خواهند گرفت. وکیل ورشکستگی شخصیت حقوقی است که به نیابت از اشخاص ورشکسته امور ورشکستگی را بر عهده خواهد گرفت. در حالت کلی ورشکستگی حالتی است که تاجر یا شرکت های تجاری در پرداخت بدهی های خود ناتوان می شوند که در اصطلاح به این افراد یا شرکت ورشکسته گفته می شود.

قوانین ورشکستگی و مقررات مربوط به آن مربوط به بازرگانان است و این قوانین مربوط به اشخاص عادی بدهکار نمی شود و به افراد عادی که توانایی پرداخت بدهی نداشته باشند، بدهکار و معسر گفته می شود. شرکت های تجاری دارای شخصیت حقوقی مستقلی هستند که با توجه به قوانین تجارت مشمول قوانین ورشکستگی خواهد شد. اما مدیران و شریکان در شرکت تجاری چون تاجر نیستند، این قانون مشمول آنان نخواهد شد. بدهی است قوانین مربوط به ورشکسته شامل حال  بازرگانان و تجار نیز خواهد بود.

موضوع مهم در خصوص ورشکسته این است که اعلام ورشکستگی باید به حکم دادگاه اعلام شود در غیر این صورت ورشکستگی تاجر یا شرکت های تجاری ثابت نخواهد شد. اعلام ورشکستگی بر حسب نوع ورشکستگی یا به تقاضای دادستان یا به تقاضای یک یا چند نفر از طلبکاران و یا با درخواست و اظهارات خود شخص حقیقی تاجر یا شخص حقوقی شرکت تجاری صورت می گیرد.

لزوم مراجعه به وکیل متخصص ورشکستگی

با توجه به مجازات های مقرر در امور ورشکستگی برای اشخاص مقصر و متخلف در امور تجاری و مطالبات پرداختی به طلبکاران و هزینه های مطروحه در دعاوی ورشکستگی و امور تصفیه، بهره گیری از دانش حقوقی و تجربه و تخصص یک وکیل متخصص دعاوی ورشکستگی و اطلاع کافی از قوانین بروز کشور و مقررات وآیین نامه های موجود در این زمینه برای اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی  که در شرف ورشکستگی هستند می تواند تا حد امکان از پرداخت جریمه های سنگین برای ورشکسته و مجازات های مقرر و از همه مهمتر از هزینه های بسیار بالای تصفیه امور ورشکسته که پس از صدور حکم ورشکستگی برای ورشکسته آغاز می گردد جلوگیری نماید.

قانون ورشکستگی جدید

ورشکستگی در اصطلاح حقوق تجارت، حالت تاجری است که از پرداخت دیون خود متوقف شود یعنی نتواند به تعهدات تجاری خود عملی کند.توقف از پرداخت دین مستلزم حالت اعسار نیست زیرا ممکن است تاجر اموالی بیش از دیون خود داشته باشد اما فعلاً نتواند دیون خود را بدهد. به عنوان مثال، اموال او در رهن غیر باشد یا مبلغی از اموال خود را به صندوق دادگستری سپرده باشد.

9999 - روی کمک وکیل دعاوی ورشکستگی ما حساب کن 🙌 ❤️

۱- تاجر یا شرکت تجاری بودن.
۲- داشتن اهلیت قانونی برای اشتغال به تجارت؛ بنابراین اگر شخص محجوری که اهلیت انجام امور مالی را ندارد به تجارت اشتغال ورزد و دچار عدم توانایی در تأدیه قروض شود، ورشکسته محسوب نمی‌شود.
۳- ورشکستگی تنها به اعمال تجارتی تعلق دارد.
۴- دیون مربوط به معاملات تجارتی باشد؛ در غیر این صورت دیون غیر تجارتی مستلزم توقف نیست مگر اینکه موجب اختلال در امور تجارتی شود.
۵- عدم پرداخت دین در نتیجه ناتوانی از تأدیه (پرداخت) آنها باشد؛ در غیر این صورت صرف عدم پرداخت مانند نکول براتی مستلزم ورشکستگی نیست.
۶- لازم نیست دارایی تاجر کمتر از بدهی او باشد بلکه اگر (به هر دلیل) نتواند بدهی خود را بپردازد، ورشکسته است.

برای مطالعه ادامه بر روی اینجا کلیک کنید.

انواع ورشکستگی

ورشکستگی انواع مختلفی دارد که در این مقاله ما سه نوع آن را برای شما بیان میکنیم. انواع ورشکستگی به صورت زیر است :

 • ورشکستگی عادی
 • ورشکستگی به تقصیر
 • ورشکستگی به تقلب

‌ورشکستگی عادی

ورشکسته عادی به کسی گفته می شود که پس از مدتی نتواند دیون مالی و بدهی هایش را پرداخت کند یا توانایی این امر را نداشته باشد. تاجر باید در مدت سه روز از زمانی که از عهده ی پرداخت بدهی ها و تعهدات نقدی او حاصل شده است، ناتوانی خود را به دفتر محکمه بدایت محل اقامت خود اظهار نموده و صورتحساب دارایی و کلیه دفاتر تجاری خود را به دفتر محکمه مزبور تسلیم نماید تا مورد بررسی مراجع مربوط قرار گیرد. به این منظور است که تمامی صورتحساب های مورد نظر قانونگذار از هر جهت کامل باشد و به طور موثر در زمان تصمیم گیری و اعلام ورشکستگی مورد استفاده دادگاه قرار گیرد.

ورشکستگی به تقصیر (اختیاری)

نوع دوم از انواع ورشکستگی ، ورشکستگی به تقصیر است . در ورشکستگی به تقصیر ، خود با اعمال خود زمینه ورشکستگی را بوجود می آورد . البته در قانون برای ورشکستگی به تقصیر دو مورد لحاظ شده است .

انواع ورشکستگی به تقصیر شامل ورشکستگی به تقصیر اجباری و ورشکستگی به تقصیر اختیاری است ورشکستگی به تقصیر فعل مجرمانه محسوب می شود و مجازات دارد .

ورشکستگی به تقلب

ورشکستگی به تقلب به اینصورت است که تاجر به هیچ عنوان ناتوان در پرداخت بدهی ها و دیون مالی نمی باشد، بلکه خود را ناتوان نشان میدهد. در شرایط زیر برای همچین تاجری حکم ورشکستگی به تقلب صادر میگردد.

 • دفاتر پلمپ شده تجاری تاجر مفقود شده یا از بین رفته باشد.
 • در صورتی که تاجر دارایی و اموال خود را پنهان کرده باشد یا در معامله ای از پیش تعیین شده و کاملا سوری، آن ها را به واسطه فردی از بین برده باشد.
 • در صورتی که تاجر بدهی های خود را به صورت دروغین و با هماهنگی زیاد کرده باشد که حقیقت نداشته باشند.

ورشکستی به تقلب یکی دیگر از انواع ورشکستگی است که مثل مورد قبلی (به تقصیر) جرم محسوب می شود که اگر اثبات شود، مجازاتی دارد.

مجازات ورشکستگی به تقلب در قانون مجازات جمهوری اسلامی و تعزیرات اینگونه بیان شده که: مجازات ورشکستگی به تقلب مانند مورد قبلی که به تقصیر بود، از ۱ تا ۵ سال حبس می باشد و کسی که محکوم به این جرم می شود باید این مجازات را بپردازد.

موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح با بهره مندی از وکلای پایه یک ، حرفه ای و با تجربه خود در خدمت شما هموطنان عزیز میباشد. چنانچه در خصوص موضوع ورشکستگی نیاز به خدمات دارید لطف کنید با شماره ی همراه سر کار خانم منصوری تماس بگیرید : ۶۵۹۵۶۹۹-۰۹۱۲

جزئیات متن قانون امور ورشکستگی :
قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی
‌مصوب ۲۴ تیر ماه ۱۳۱۸
‌مبحث اول – سازمان اداره تصفیه
‌ماده ۱ – در هر حوزه دادگاه شهرستان که وزارت دادگستری مقتضی بداند اداره تصفیه برای رسیدگی به امور ورشکستگی تأسیس می‌نماید و در این‌مورد عضو ناظر تعیین نخواهد شد.
‌ماده ۲ – رییس و کارمندان اداره تصفیه ممکن است از بین خدمتگزاران قضایی یا اداری یا از غیر خدمتگزاران دولت انتخاب شود – اداره تصفیه به‌قدر لزوم کارمند خواهد داشت.
‌ماده ۳ – موارد رد رییس و قائم‌مقام او و محاسبین اداره تصفیه همان است که در رد دادرس در اصول محاکمات حقوقی ذکر شده است و در صورتی‌که کارمندی این ایراد را موجه بداند رییس کارمند دیگری را برای این کار مأموریت می‌دهد و چنانچه کارمند ایراد را رد کند قبول یا رد ایراد به نظر رییس‌ است.
‌در مواردی که کارمند خود را مردود می‌داند از هر گونه اقدامی خودداری کرده و مراتب را به رییس اطلاع داده امر او را به موقع اجرا می‌گذارد. ‌در صورتی که رییس مردود شود کارمند مقدم اداره وظایف او را انجام خواهد داد و چنانچه رییس ایراد رد را نسبت به خود قبول ننماید تعیین تکلیف با‌دادگاه است.
‌ماده ۴ – هر گاه کارکنان اداره تصفیه یا کسانشان تا درجه دوم از طبقه دوم نسبت به دارایی ورشکسته به نفع خود طرف معامله واقع شوند آن معامله‌باطل است و متخلف تعقیب انتظامی خواهد شد.
‌ماده ۵ – مرجع شکایت از اقدامات اداره تصفیه دادگاهی است که حکم توقف را صادر کرده است شکایت به هیچ وجه جریان کار را توقیف نمی‌کند‌مگر در موارد مهم که عمل مورد شکایت جبران‌ناپذیر و ادله شاکی قوی باشد دادگاه می‌تواند دستور جلوگیری بدهد در این صورت دادگاه مکلف است‌معجلاً و خارج از نوبت و در جلسه اداری به شکایت
رسیدگی کرده تصمیم خود را اعلام دارد و در سایر موارد دادگاه در صورت موجه تشخیص دادن‌ شکایت دستور لازم به اداره تصفیه می‌دهد و به اقتضای مورد ممکن است عمل اداره تصفیه را باطل نماید.
لطفا امتیاز دهید

5 نظر

 • Abdi
  پاسخ آوریل 22, 2022 در 10:25 ب.ظ

  سلام
  من مدیر داخلی یه شرکت هستم و چند وقت پیش با یه وکیل متخصص ورشکستگی برای کار شرکت قرارداد بستیم اما بعداز مدتی که گفته بود نتونست پرونده رو کامل کنه و حکم بگیره. میخواستم ببینم وکیل ورشکستگی شما تجربه و تخصص اینکارو داره که پرونده بدیم بهش؟

 • Abdi
  پاسخ آوریل 22, 2022 در 10:26 ب.ظ

  سلام
  عبدی هستم و مدیر داخلی یه شرکت. چند وقت پیش با یه وکیل متخصص ورشکستگی برای کار شرکت قرارداد بستیم اما بعداز مدتی که گفته بود نتونست پرونده رو بع نتیجه برسونه و حکم بگیره. میخواستم ببینم آیا وکیل شما تجربه و تخصص کافی برای اینکارو داره که پرونده بدیم بهش؟

 • فرهاد
  پاسخ آوریل 24, 2022 در 10:27 ب.ظ

  با عرض ادب، حقیقتا یه وکیل متخصص ورشکستگی که کاربلد باشه و واقعا اینکاره باشه پیدا نمیشه.
  همشون فقط حرف میزنن و پول میگیرن اما کار نمیکنن.
  بخدا دنبال یه وکیل که کارش این باشه نه اینکه کارش طلاق باشه هستم. شما دارید همچین کسی؟

ارسال نظر

تماس با وکیل